דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

מכשול ההפרדה חוצץ בין ילדי תל עדאסה שבמזרח ירושלים לבית ספרם בכפר ביר נבאללא

68 תושבים פלסטינים, בהם 26 ילדים, חיים במתחם המכונה תל עדאסה, הנמצא במזרח ירושלים, בשטח שסופח לישראל ב-1967, בסמוך לאזור התעשייה עטרות ולכביש "בגין צפון" (כביש מס' 404). ממערב לכביש זה, בו נאסר על פלסטינים לנסוע, נבנה מכשול ההפרדה, החוצץ בין תושבי תל עדאסה לעיירה הסמוכה ביר נבאללא, שמחוץ לתחום השיפוט של ירושלים. למרות שכל תושבי תל עדאסה חיים במתחם באורח קבע מזה עשרות שנים ורבים מהם אף נולדו בו, הם מעולם לא הוכרו על-ידי ישראל כתושבי ירושלים ולא הוענקה להם תעודת זהות ישראלית. כתוצאה מכך, הם נחשבים על-ידי הרשויות הישראליות ל"שוהים בלתי חוקיים" וככאלה נאסר עליהם לשהות בגבולות העיר (אפילו בביתם שלהם), לנוע בתוכה או לקבל שירותים הניתנים על-ידי המדינה.

כתוצאה ממצב זה התפתחה תלות רבה של תושבי תל עדאסה בעיירה ביר נבאללא הסמוכה. כך, ילדי תל עדאסה לומדים בבית הספר בעיירה, הנמצא מרחק של ק"מ אחד מבתיהם, והתושבים רוכשים בעיירה מוצרים ומקבלים בה שירותים רפואיים בסיסיים. מאז הוקם מכשול ההפרדה, התאפשר מעבר התושבים לביר נבאללא וממנה, דרך פתח בודד שהשאירו הרשויות הישראליות במכשול. הפתח אויש על ידי שוטרי משמר הגבול ותושבי תל עדאסה הורשו לעבור בו ללא צורך בהיתרים. פתח זה שימש בפועל גם כנקודת המעבר היחידה שלהם אל עיר המחוז רמאללה ואל שאר חלקי הגדה המערבית. זאת, מאחר שהמעבר דרך מחסום קלנדיה הסמוך, מרמאללה ושאר הגדה לכיוון ירושלים, מותנה בהצגת תעודת זהות ישראלית או, לחלופין, בהיתר כניסה לישראל אשר תושבי תל עדאסה אינם מחזיקים ברשותם.

אולם, ב-12 בספטמבר, ללא כל התרעה מוקדמת, חסמו כוחות הביטחון את הפתח במכשול וניתקו בכך את תושבי תל עדאסה משאר הגדה בכלל ומהעיירה ביר נבאללא בפרט. כתוצאה מכך, נמנע, בין השאר, מילדי המתחם להגיע לבית ספרם.

ב-23 בספטמבר, לאחר 10 ימי היעדרות מבית הספר, החליטו התושבים לשלוח את ילדיהם לבית הספר שבביר נבאללא דרך מחסום קלנדיה וזאת על אף החשש שלא יותר להם לשוב לבתיהם לאחר יום הלימודים.


ילדי תל-עדאסה ליד הפתח החסום המכשול ההפרדה. מתוך וידאו בצלם. צילום: כרים ג'ובראן.

ב-23 בספטמבר, לאחר 10 ימי היעדרות מבית הספר, החליטו התושבים לשלוח את ילדיהם לבית הספר שבביר נבאללא דרך מחסום קלנדיה וזאת על אף החשש שלא יותר להם לשוב לבתיהם לאחר יום הלימודים. עם סיום יום הלימודים באותו יום, כאשר נודע לבצלם על סגירת הפתח במכשול, פנה בצלם באורח דחוף למוקד ההומניטארי של המנהל האזרחי, שאישר את מעבר הילדים חזרה לביתם דרך מחסום קלנדיה. אולם מאחר שהאישור הגיע בשעות אחר הצהריים המאוחרות, בסמוך לשעת שבירת צום הרמאדאן, לא נמצאו כלי רכב להסיעם למעבר קלנדיה ומשם לביתם. לפיכך, נאלצו הילדים ומלוויהם לבלות את הלילה ברחוב, ברחבת בתי העסק בביר נבאללא. למחרת בבוקר, ב-24.9.07, תאם בצלם מחדש את מעבר הילדים ומלוויהם במחסום עם המוקד ההומניטארי והתאפשר להם לשוב לביתם. מאז, תלויה חזרת הילדים לבתיהם לאחר יום הלימודים, בתיאום יומיומי של בצלם עם המנהל האזרחי.


ארוחת שבירת הצום של ילדי תל-עדאסה ברחובות ביר נבאללה. מתוך וידאו בצלם. צילום: כרים ג'ובראן.

סירובה של ישראל להכיר בתושבי תל עדאסה ולרשום אותם כתושבי מזרח ירושלים והפיכתם לשוהים בלתי-חוקיים פוגעות קשות בזכויות האדם שלהם בכלל, ובזכותם לחופש תנועה בפרט, ומהוות הפרה בוטה של המשפט הבינלאומי. הקמתו של מכשול ההפרדה ולאחרונה סגירת הפתח היחיד במכשול דרכו יכלו התושבים לעבור לשאר אזורי הגדה, מונעות מהם לקבל שירותים מחוץ לירושלים והופכות את חייהם במקום לבלתי אפשריים, מצב העלול להביא במהרה לסילוקם מבתיהם.

בצלם קורא לממשלת ישראל לפרק את מכשול ההפרדה שהוקם באזור זה ולהכיר בזכותם של תושבי תל עדאסה לשהות במזרח ירושלים ולנוע בה באופן חופשי. עד אז, על הרשויות לשוב ולפתוח את הפתח במכשול הסמוך למתחם ולהנפיק לתושבים היתרים קבועים, שיאפשרו את מעברם דרך מחסום קלנדיה.