דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

אין די בהתנצלות. על צה"ל לחקור את האחראים להרג האישה

עדכון: ב-9.8.06 הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי לא תפתח חקירה. הפרקליטות הצבאית נימקה את תשובתה בכך כי המבוקש הסתתר בבית עיטאף זלט והסתייע במי מבני ביתה. לטענת הפרקליטות הכח הצבאי קרא ליושבי הבית לצאת, ורק לאחר שנוכח שבני הבית לא יוצאים, נאלץ לפתוח באש, שיתכן שממנה נהרגה המנוחה ונפצעו בנותיה ועל כן, לדברי הפרקליטות לא נמצא פגם בהתנהלות החיילים שמצדיק פתיחה בחקירה.

נסיבות הריגתה של עיטאף זלט בת ה-44 בטול כרם מעלות חשד כבד שאנשי כוחות הביטחון פעלו כאילו מדובר במבצע התנקשות ולא בפעולת מעצר, זאת, תוך הפרה בוטה של הוראות המשפט ההומניטארי הבינלאומי.

ארגון זכויות האדם בצלם טרם השלים את התחקיר שלו על נסיבות האירוע, אולם מן הממצאים הראשוניים עולה דמיון ברור בין התנהלות הכוח הצבאי במקרה זה לבין אירועים רבים בעבר שבהם חיילי צה"ל עשו שימוש בכוח קטלני במהלך פעולות מעצר, מבלי שנשקפה להם כל סכנה. דפוס זה, של זלזול בשלומם ובחייהם של פלסטינים, תועד בדו"ח "לא לוקחים שבויים" שהארגון פרסם לפני כשנה.

מאז תחילת 2004 ועד ל-1.5.06, נהרגו 157 בני אדם במהלך פעולות מעצר בגדה. מתוכם לפחות 35 היו אזרחים שלא היה להם כל קשר לפעולה, ועוד לפחות 54 הוגדרו כמבוקשים, אולם לא היו חמושים או שלא ניסו להשתמש בנשקם בעת שנהרגו.

בצלם מדגיש כי אין די בהתנצלות ובתחקיר מבצעי, ותובע מהפרקליט הצבאי הראשי להורות לאלתר על פתיחה בחקירת מצ"ח לבירור נסיבות האירוע.