דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

תחקיר בצלם: עיטאף זלט נהרגה בסלון ביתה מירי לא-חוקי מדיניות האצבע הקלה נמשכת

עדכון: ב-9.8.06 הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי לא תפתח חקירה. הפרקליטות הצבאית נימקה את תשובתה בכך כי המבוקש הסתתר בבית עיטאף זלט והסתייע במי מבני ביתה. לטענת הפרקליטות הכח הצבאי קרא ליושבי הבית לצאת, ורק לאחר שנוכח שבני הבית לא יוצאים, נאלץ לפתוח באש, שיתכן שממנה נהרגה המנוחה ונפצעו בנותיה ועל כן, לדברי הפרקליטות לא נמצא פגם בהתנהלות החיילים שמצדיק פתיחה בחקירה.

מדיניות האצבע הקלה נמשכת

ב-1.5.06 לפנות בוקר, במהלך מבצע מעצר בטול-כרם, ירו חיילים מיחידת המסתערבים "דובדבן" אל הקומה השנייה בבניין מגורים בעיר, הרגו את עיטאף זלט, בת 43, ופצעו את שלוש בנותיה באורח בינוני וקל.

מתחקיר ארגון זכויות האדם "בצלם", שמתפרסם היום, עולה כי זלט נהרגה מירי בלתי חוקי. התחקיר כלל הכנת סרטון וידאו שמשחזר את האירוע. עוד עולה מהתחקיר כי בני משפחת זלט ישבו בסלון ביתם במהלך פעולת המעצר, ועיטאף זלט נהרגה מירי שכוון לחלון הפתוח אל החדר שבו שהתה עם בני משפחתה. העדויות שבצלם גבה מצביעות על כך שבכל מהלך האירוע לא נורתה ולו ירייה אחת על חיילי הכוח. עוד עולה מהתחקיר כי הפלסטיני שאותו ביקש צה"ל לעצור, איאד מועין, התגורר בדירה נפרדת בצד השני של הבניין ובקומה אחרת שלו, ולא שהה כלל בדירת משפחת זלט. בצלם קובע כי בעת הירי הקטלני לא נשקפה סכנה לחייהם של החיילים. בצלם תובע מהפרקליט הצבאי הראשי להורות לאלתר על חקירת מצ"ח לבירור נסיבות האירוע, ובמידת הצורך, לפעול להעמדה לדין של האחראים להריגתה של זלט.

אירוע הירי על בית משפחת זלט מצטרף לשורה ארוכה של מקרים בהם עשו חיילי צה"ל שימוש בכוח קטלני, בין היתר במהלך פעולות מעצר, מבלי שנשקפה להם סכנה. מאז תחילת 2004 ועד ל-28.5.06, נהרגו 168 בני אדם במהלך פעולות מעצר בגדה. לפחות 40 מהם היו אזרחים שלא היה להם כל קשר לפעולה, ועוד 54 לפחות הוגדרו כמבוקשים, אך לא היו חמושים או שלא ניסו להשתמש בנשקם בעת שנהרגו.

התופעה של הרג אזרחים במהלך פעולות מעצר אינה אוסף של "טעויות מצערות" או תוצר "בלתי נמנע" של נסיבות כל מקרה ומקרה. מדובר בתוצאה ישירה של מדיניות הצבא: מאז פרוץ האינתיפאדה השנייה שינה צה"ל את הוראות הפתיחה באש, כולל אלה הנהוגות בפעילות למעצר מבוקשים, באופן שעודד התנהגות של "אצבע קלה על ההדק". בין השאר, מונחים החיילים לפתוח באש חיה גם במצבים שבהם לא נשקפת להם סכנת חיים. ההוראות ניתנות לחיילים בעל פה, לעיתים קרובות בצורה עמומה, דבר שמותיר כר נרחב לפרשנויות ופותח פתח להעברה חלקית ואף שגויה של ההוראות. בנוסף, מאז תחילת האינתיפאדה נמנעת הפרקליטות הצבאית מפתיחת חקירות מצ"ח באשר להריגתם של פלסטינים מאש חיילי צה"ל, למעט במקרים חריגים. הדבר יוצר אווירה של חסינות מפני מתן דין וחשבון.