דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
נושאים

המנהל האזרחי הרס מבנים של ארבע משפחות בקהילת ח'לת מכחול שבצפון בקעת הירדן, שנה וחצי אחרי שהחריב את כל מבני הקהילה

ב-1.10.17 הגיש עו"ד ג'בארין לבג"ץ בקשה למחוק את העתירה ולהשאיר בתוקף את צו הביניים למשך 60 יום כדי לאפשר לעותרים להגיש תכנית מפורטת. בית המשפט בראשות השופט סולברג מחק את העתירה אך דחה את הבקשה להשאיר את צו הביניים בתוקף. יומיים לאחר מכן, ב-3.10.17, הגיעו לקהילה נציגי המנהל האזרחי בליווי כוח צבאי והחרימו ציוד שנועד להרחבת ביתה של אחת המשפחות.

בבוקר ה-18.3.15 בסביבות השעה 06:30, הגיעו נציגי המנהל האזרחי מלווים בכוחות צבא אל קהילת הרועים ח'לת מכחול שבצפון בקעת הירדן. דחפורים של אנשי המנהל הרסו ארבעה אוהלי מגורים של ארבע משפחות מתוך תשע המתגוררות במקום, וכן ארבעה מטבחים, שנים עשר מכלאות צאן ואוהל ששימש את אחת המשפחות לייצור גבינות. מבניהן של שלוש מתוך ארבעת המשפחות נהרסו חרף העובדה כי הן הגישו בקשות לוועדת התכנון ועניינן טרם נידון. המשפחות הקימו עוד באותו יום אוהלי מגורים חלופיים שקיבלו מגורמי סיוע. כבר למחרת בערב הגיע לכפר כוח סיור של הצבא והרס פעם נוספת אוהל של אחת מהמשפחות, המונה שלוש נפשות. החיילים הודיעו למשפחה, שנותרה ללא קורת גג, כי אם יקימו אוהל נוסף ישובו למקום להרוס אותו. בהמשך הקימה המשפחה אוהל פעם נוספת ומאז לא הגיעו נציגים של הצבא או המנהל האזרחי.


דחפורי המנהל הורסים את אחד ממקבצי האוהלים. צילום: עארף דראר'מה, בצלם, 18.3.15

קהילת הרועים ח'לת מכחול גובלת מדרום בהתנחלות חמדת וממזרח בהתנחלות רועי. לפי מידע שנמסר מתושבי המקום לבצלם, במקום קיימת התיישבות פלסטינית זה למעלה ממאה שנה. מרבית המשפחות הגרות במקום כעת הגיעו למקום במהלך שנות ה-60 והם חוכרים את האדמות מבעליהן, רובם בני משפחת דראר'מה מטובאס. בכפר גרות כיום תשע משפחות המונות 42 נפשות, מתוכם 14 קטינים. הקהילה מתפרנסת בעיקר מגידול צאן ומחקלאות המבוססת על מי גשמים באדמות שבקרבת הכפר. ח'לת מכחול אינה מחוברת לתשתיות מים, ואין בקרבתה מקור מים שבו יכולים לעשות התושבים שימוש. תושביה נאלצים לקנות מים מישובים שכנים ולהובילים ליישוב באמצעות מכליות. בשנת 2012 צויד הכפר במערכות אנרגיה סולרית המספקת את צרכי החשמל של התושבים, אותה קיבלו מהמרכז לחקר אנרגיה באוניברסיטת א-נג'אח.

אין זו הפעם הראשונה שהרשויות הורסות מבני מגורים בקהילת ח'לת מכחול. ב-16.9.13 החריבו נציגי המנהל האזרחי והצבא את כל המבנים בכפר, ולאחר-מכן מנעו מהתושבים במשך מספר ימים להקים מבנים חלופיים והחרימו אוהלים וציוד שקיבלו המשפחות מארגוני סיוע. לאחר אותה הריסה עתרו תושבי ח'לת מכחול לבג"ץ באמצעות עו"ד תאופיק ג'בארין, בדרישה לאפשר להם לבנות את מבניהם מחדש ולהימנע מהריסתם. העתירה נמחקה לאחר שהצדדים סיכמו כי התושבים יגישו בקשות להיתרי בנייה לוועדת התכנון של איו"ש. לפי המידע שמסרו התושבים לבצלם, שמונה מהמשפחות הגישו את הבקשות ושילמו את האגרות הנדרשות ועניינן עוד תלוי ועומד בוועדות התכנון או בערכאות משפטיות. שלושה מתוך ארבעת המבנים שנהרסו שייכים למשפחות אלה כך שלפחות לגביהן אין למנהל, גם לשיטתו, סמכות להרסם. ב-24.3.15 שבו התושבים ועתרו לבג"ץ באמצעות עו"ד ג'בארין בדרישה למנוע הריסות נוספות בקהילה, לרבות של האוהלים שהוקמו מחדש לאחר ההריסה האחרונה. ביום העתירה הוציא בג"ץ צו מניעה המורה למדינה להימנע מהריסות נוספות.

מקבץ אוהלים לפני ההריסה

אחד ממקבצי האוהלים לפני ההריסה ולאחריה

המקבץ לאחר ההריסה

הריסות המבנים בח'לת מכחול הן חלק ממדיניות ארוכת שנים שנוקטות הרשויות הישראליות במטרה לגרש מבתיהם בתואנות שונות אלפי פלסטינים הגרים בעשרות קהילות הפזורות בשטח C. גורמים ישראלים רשמיים הכריזו בהזדמנויות שונות כי הם מבקשים להשתלט על שטחי C, ובפרט על בקעת הירדן, על מנת לסלול את הדרך להנצחת הנוכחות הישראלית בבקעה לטווח ארוך, גם במסגרת של הסדר מדיני. בינתיים/בה בעת, ישראל מספחת את שטח C דה פקטו ופועלת על מנת להפוך את הנוכחות הפלסטינית בו למינימלית. 

ישראל, ככוח הכובש בגדה המערבית, חייבת לאפשר לתושבים להמשיך לנהל את חייהם, ובכלל זה עליה לאפשר להם לבנות את בתיהם באופן חוקי, להשתמש במקורות המים, ולקיים את אורח חייהם.

בצלם קורא לרשויות האחראיות לאפשר לתושבי ח'לת מכחול להישאר ללא הפרעה במקום מגוריהם, ולרעות שם את צאנם, כפי שעשו בקרוב ל-50 השנים האחרונות ולהניח להם לפתח את יישובם ולשפר את תנאי חייהם.

דחפורי המנהל בפעולה. צילום: עארף דראר'מה, בצלם, 18.3.15
דחפורי המנהל בפעולה. צילום: עארף דראר'מה, בצלם, 18.3.15

דחפור של המנהל עוזב את המקום כשהוא מותיר אחריו חורבן. צילום: עארף דראר'מה, בצלם, 18.3.15
דחפור של המנהל עוזב את המקום כשהוא מותיר אחריו חורבן. צילום: עארף דראר'מה, בצלם, 18.3.15

 תושבות ח'לת מכחול יומיים לאחר ההריסה. צילום: עארף דראר'מה, בצלם, 18.3.15
תושבות ח'לת מכחול יומיים לאחר ההריסה. צילום: עארף דראר'מה, בצלם, 18.3.15