דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

הצבא הרג עוד מפגין פלסטיני שלא סיכן איש בגבול עזה. כרגיל, איש לא ייתן את הדין על הירי הבלתי חוקי

מוחמד אבו סעדב-18.11.16, בסביבות השעה 17:00, ירו חיילים למוות מטווח של כ-15 מטרים במוחמד מוחמד אבו סעד, בן 25, תושב מחנה הפליטים א-נוסייראת, במהלך ההפגנה השבועית בסמוך לגדר המערכת, ממזרח למחנה הפליטים אל-בוריג'.

מתחקיר בצלם עולה כי כבכול יום שישי, החל מהשעה 12:30 בצהריים, התקיימה הפגנה בסמוך לגדר המערכת שממזרח למחנה הפליטים אל-בוריג'. במקום היו כמה עשרות מפגינים, ומעברה השני של הגדר עמדו שני ג'יפים צבאיים וכשמונה חיילים שניצבו על תלולית עפר בסמוך להם. לקראת השעה 14:00 הצטרפו מפגינים נוספים, ומספרם הכולל הגיע לכ-400-300. חלק מהמפגינים, שעמדו במרחק של כעשרים מטרים מגדר המערכת, נשאו דגלי פלסטין ודגלים של תנועת הפת"ח. בשלב זה הגיע לאזור ג'יפ צבאי נוסף וכעשרה חיילים וחיילות הצטרפו לכוח שהיה במקום. חלקם עמדו על תלולית עפר שנמצאת במרחק של כעשרה מטרים ממזרח לגדר המערכת.

חלק מהמפגינים, שניצבו במרחק של מטרים ספורים מגדר המערכת, יידו אבנים לעבר החיילים. לדברי עדים שנכחו במקום, החיילים ירו אש חיה לאוויר ולעבר רגלי המפגינים ורימוני גז. בסביבות השעה 16:00 עברו רוב המפגינים כמאה וחמישים מטרים דרומה, וכך עשו גם מרבית החיילים, שעברו אל ערימת עפר ואל כביש אספלט שנמצאים במרחק של כ-150-100 מטרים דרומית למקום שבו עמדו קודם לכן וכעשרה מטרים מזרחית לגדר המערכת. במיקום חדש זה היו המפגינים והחיילים חשופים יותר אלה לאלה. חלק מהמפגינים המשיכו ליידות אבנים לעבר החיילים, שלדברי עדי ראייה זרקו מספר רימוני עשן בצבעי אדום וירוק ורימוני הלם והמשיכו לירות אש חיה לאוויר ולעבר רגלי המפגינים.

מעט אחרי השעה 16:30 עברו אבו סעד ומספר מפגינים מעל גדר התיל המונחת על הקרקע ויצאו דרך פתח שנפרץ בגדר המערכת. המפגינים שעברו בפתח יידו אבנים לעבר כעשרים חיילים וחיילות, שעמדו במרחק של כ-15-10 מטרים מהם, על תלולית העפר ועל כביש האספלט, וירו לעברם. ס.ד., בן 27, תושב מחנה הפליטים אל-מר'אזי, תיאר לתחקירן בצלם ח'אלד עזייזה ב-8.12.16 מה שאירע אז:

תוך כדי כך צלף שהיה שם ראה אותנו. הוא נעמד ליד אחד הג׳יפים, השעין את הרובה שלו על חלקו הקדמי של הג׳יפ והתכונן לירות. הבחורים, ביניהם אבו סעד, ברחו אחורה, לתוך השטח הפלסטיני. אני נשארתי על האספלט בצד הישראלי. אחר-כך ראיתי חייל רץ ומחזיק משהו ביד. הוא ניער את החפץ חזק ואז זרק אותו לכיוון שלי. החפץ נחת מולי על האספלט והתחיל להסתובב סביב עצמו. עלה ממנו עשן צבעוני. הבחורים התחילו לצעוק לי לזוז משם ולחזור לכיוון שלהם. רימון העשן הוציא הרבה עשן סמיך וכבר לא ראיתי את החיילים. למעשה לא יכולתי לראות שום דבר. תוך כדי המשיך הירי המאסיבי ואני נפגעתי ביד שמאל.

מפגינים פלסטינים נמלטים מירי כוחות הביטחון הישראליים במהלך הפגנה ליד גדר המערכת במזרח העיר עזה. צילום: מוחמד סאלם, רויטרס, 20.11.15
מפגינים פלסטינים נמלטים מירי כוחות הביטחון הישראליים במהלך הפגנה ליד גדר המערכת במזרח העיר עזה. צילום: מוחמד סאלם, רויטרס, 20.11.15

אבו סעד, שעמד בפתח הגדר, זרק גוש עפר גדול לעבר חיילת שעמדה במרחק של מספר מטרים ממנו. גוש העפר פגע בכתפה של החיילת, והיא נסוגה לאחור והתחבאה מאחורי ג'יפ צבאי שעמד בסמוך לגדר. החיילים והחיילות שעמדו על ערימת העפר החלו לירות ירי חי אינטנסיבי, שפגע בחזהו של אבו סעד. ח.מ., בן 28, תושב מחנה הפליטים אל-מר'אזי, תיאר לתחקירן בצלם ח'אלד עזאייזה ב-20.11.16 מה קרה מיד אחר כך:

החיילים והחיילות שעמדו על ערימת העפר החלו לירות ירי חי מאסיבי, ואבו סעד נפגע בחזהו. הוא אמר לי: ״נפגעתי, אני מצטער״. עמדתי ממש לידו ועניתי לו: ״אתה צוחק עלי?״, והוא ענה לי ״אני רציני״. הוא צעד כמה צעדים עד אלי ואז נפל לידי וליד הבחורים שהיו שם. הוא אמר לי שהוא לא מצליח לנשום. עשיתי חיפוש על הגוף שלו וגיליתי שיורד לו דם מהחזה. אני וג'. הורדנו לו את הבגדים בשביל לחפש פציעות נוספות. מצאנו חור בחזה שלו שהוא דימם ממנו.

ס.ד. הלך לאמבולנס שחנה במרחק של כ-300 מטרים מערבית לגדר המערכת, ומספר מפגינים נשאו את אבו סעד אל אותו אמבולנס, שפינה אותם לבית החולים שוהדאא אל-אקצא שבדיר אל-בלח. אבו סעד הגיע לבית החולים ללא רוח חיים. ס.ד. שוחרר מבית החולים לאחר שלושה ימים. במהלך ההפגנה נפצע מפגין נוסף מרימון גז שפגע בראשו. הוא טופל במספר בתי חולים ברצועה ושוחרר לביתו.

מתחקיר בצלם עולה שהחיילים שירו ירי חי ואינטנסיבי לעבר המפגינים, הרגו את אבו סעד ופצעו את ס.ד., עשו זאת מבלי שנשקפה להם סכנה ממשית מצידם או מצד מישהו מהמפגינים. מהמקרה אף עולה חשש שהירי החי – שהתגבר לאחר שאבו סעד זרק גוש עפר שפגע בחיילת - בוצע כנקמה על כך. אבו סעד נהרג בסמוך למקום בו נהרג ב-9.9.16 עבד א-רחמאן א-דבאר', והוא ההרוג העשרים ואחד ברצועת עזה מאז החלו ההפגנות בסמוך לגדר המערכת באוקטובר 2015.

במקרים דומים בעבר נהג בצלם לפנות למערכת אכיפת החוק הצבאית ולדרוש כי המקרה ייחקר וכי יינקטו צעדים נגד האחראים למעשה. אולם, לפני כחצי שנה הודיע בצלם כי מאחר ומערכת זו אינה אלא מנגנון טיוח שאינו חותר לגילוי האמת או לעשיית צדק, אין בכוונתו להפנות אליה תלונות נוספות. כמובן שהחלטה זו אינה גורעת כלל מחובתה של המערכת למלא את תפקידה ולחקור את כל האחראים לאירוע זה, ואולם גם אם תיפתח חקירה הניסיון מלמד שסיכוייה להוביל לתוצאות משמעותיות - קלושים.