דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

עלייה חדה במספר האזרחים הפלסטינים שנהרגו בסמוך לגדר בעזה

חשד שהוראות הפתיחה באש מאפשרות ירי קטלני על אזרחים שלא מהווים סכנה

אמנה קדייח, בת 57, תושבת העיירה ח'וזאעה נהרגה ביום שישי ה-28.2.2014 מפגיעת כדור בבטנה בעת שהתקרבה לגדר. בני משפחתה מסרו לתחקירן בצלם ח'אלד אל-עזאייזה כי קדייח, שהיתה פגועת נפש, השתתפה בחתונה משפחתית בעיירה ח'וזאעה שבדרום מזרח הרצועה, סמוך לאזור הגדר ולא שבה הביתה יחד עם שאר בני המשפחה, שנוכחו שהיא נעדרת והחלו לחפשה. בסביבות עשר בלילה שמעו בני המשפחה ירי וראו פצצות תאורה וג'יפ של הצלב האדום סמוך לגדר. בסביבות שש לפנות בוקר מצאו בני המשפחה את גופתה של קדייח, שנורתה בבטנה, סמוך מאוד לגדר, מול מגדל שמירה ישראלי. אין זה ברור אם קדייח נהרגה מיד כשנורתה או שמא גססה במשך שעות מאיבוד דם. דובר צה"ל מסר ל"הארץ" כי כוח צה"ל ביצע ירי אל עבר דמות שהתקרבה לגדר המערכת בדרום הרצועה ולא נענתה לקריאות לעצור. הכוח דיווח כי זוהתה פגיעה. דובר צה"ל לא הסביר בתגובתו מדוע לא ניתן לקדייח טיפול רפואי שעשוי היה להציל את חייה.

מקרה זה מצטרף לארבעה מקרים נוספים שאירעו בשלושת החודשים האחרונים, בהם נהרגו תושבי רצועת עזה שלא השתתפו בלחימה מירי של כוחות הביטחון על אזרחים ששהו בסמוך לצידה הפלסטיני של גדר המערכת. מאז סוף ינואר 2013 ועד לאמצע דצמבר נהרג בקרבת גדר המערכת פלסטיני אחד, שחצה אותה כשניסה להיכנס לישראל ללא היתר.

החל מהמחצית השניה של חודש דצמבר חלה עלייה במספר הנפגעים מאש חיה בסמוך לגדר המערכת. תחקירן השטח של בצלם, מוחמד סבאח, תעד החל מה-20.12.13 את פציעתם בסמוך לגדר המערכת של 55 בני אדם, מהם 43 מירי חי, 10 מכדורי מתכת מצופים גומי ושניים מפגיעת רימון גז בראשם. גם נתוני משרד האו"ם לעניינים הומניטאריים (OCHA) מלמדים כי מאז המחצית השניה של חודש דצמבר 2013 חלה עליה חדה במספר האירועים בהם נפצעו אזרחים מירי חי בסמוך לגדר המערכת בעזה.

בכל המקרים האחרונים שבהם נהרגו אזרחים פלסטינים ליד הגדר טענו גורמים צבאיים שצוטטו בתקשורת כי הירי בוצע כיוון שנכחו במרחב שאסור לשהייה ובשל חבלות בגדר המערכת:

  • ביום שישי, 20.12.13, נורה למוות עודה חמד, בן 27, בעת שעסק באיסוף פסולת פלסטיק ומתכת במזבלת בית חאנון. על פי תחקיר בצלם, חמד נפגע מקליע חי בראשו בסביבות השעה 15:20 בעת שחתך חלק מגדר תיל שלפני גדר המערכת. אחיו, רדאד חמד, מסר לבצלם כי לפני הירי הם לא שמעו כל קריאת אזהרה או ירי באוויר. יריות נוספות שנורו לאחר מכן מהמגדל הצבאי, שנמצא במרחק של כ-400 מטרים מהמקום, פגעו ברדאד חמד והוא נפצע בידו. עודה חמד פונה לבית החולים בבית חאנון, שם נקבע מותו. דובר צה"ל מסר כי "ביום שישי בשעות הצהריים באו מספר חשודים לגדר המערכת, במרחב האסור לשהייה, וחיבלו מספר פעמים במכשול הגדר. הכוח ששהה במקום ביצע נסיונות הרחקה חוזרים ונשנים, ומשהמשיכו לחבל בגדר, ביצע נוהל מעצר חשוד שבו נפגע אחד החשודים".

  • ביום חמישי, 2.1.14, הלך הנער עדנאן אבו ח'אטר, בן 16, עם כמה צעירים נוספים באזור הקרוב לגדר המערכת מזרחית לג'באליא. אבו ח'אטר נורה בבטנו בידי חיילים ומת מפצעיו למחרת. לפי גורמים צבאיים, כפי שצוטטו ב"הארץ" הצעירים ניסו לחבל בגדר המערכת ולכן אחד מהם נורה ברגלו.

  • ביום שישי, 24.1.14, נורה למוות בילאל עווידה, בן 19, תושב בית לאהייא שבצפון רצועת עזה, במרחק של מטרים ספורים מגדר המערכת. האזור שבו נורה עווידה ידוע כאזור שקט ואזרחים רבים מגיעים אליו כדי לנפוש ולטייל. לפי תחקיר בצלם, עווידה טייל עם חבריו באזור והם אף התקרבו לגדר והצטלמו לידה בטלפונים הסלולריים שלהם [לתמונות: קישור 1, קישור 2, קישור 3]. כשהצעירים התקרבו למצלמה המקובעת בגדר נורתה לעברם ירייה אחת מכיוון המגדל הצבאי הסמוך, ופגעה בחזהו של עווידה. הוא פונה לבית החולים כמאל עדוואן בבית לאהייא, שם נקבע מותו. לפי גורמים צבאיים שצוטטו באתר YNET "בשעות הצהריים התקהלו עשרות פלסטינים סמוך לגדר המערכת בצפון הרצועה במרחב אסור לשהייה וחיבלו במכשול הגדר. לדברי הצבא, במהלך נסיונות ההרחקה נפגעו שניים מהחשודים מירי כוחות צה"ל. צה"ל לא יאפשר פגיעה בגדר המערכת בבטחון מדינת ישראל ובאזרחיה".

  • ביום חמישי, 13.2.14, נורה איבראהים מנסור, בן 35, תושב העיר עזה, מזרחית לעיר עזה, במרחק של כ-100 מטרים מגדר המערכת. בעת שנפגע עבד מנסור באיסוף חצץ וחול יחד עם אנשים נוספים. על פי תחקיר בצלם, בסביבות השעה 14:30 נורו לעברם מספר יריות ממגדל צבאי סמוך . מנסור נפגע בראשו ואחד הפועלים האחרים נפצע קל ברגלו. שניהם פונו לטיפול רפואי בבית החולים א-שיפאא בעיר עזה, ולאחר זמן קצר הוכרז מותו של מנסור. לפי גורמים צבאיים שצוטטו ב"הארץ", "הכוח ירה לעבר כמה פלסטינים שהתקרבו לגדר המערכת בצפון הרצועה. לפי הצבא, הפלסטינים ניסו לחבל בגדר ושהו באזור שאסור לשהייה ".

הצבא מסרב לפרסם את הוראות הפתיחה באש הניתנות לחיילים, ולכן בצלם אינו יכול לדעת על פי אילו הנחיות הם פועלים. עם זאת, מהתגובות הרשמיות המתפרסמות בתקשורת עולה החשד כי הוראות אלה מתירות ירי חי גם במצבים שבהם לא נשקפת סכנת חיים לכוחות הביטחון: בכל המקרים שלעיל, טענו הגורמים הצבאיים כי החיילים ירו כיוון שפלסטינים שהו באזור אסור וניסו לחבל בגדר.

אולם, הסבר זה אינו יכול להצדיק ירי חי ואם אמנם קיימת הוראה המתירה ירי כזה הרי שהיא בלתי חוקית. לכוחות הביטחון ישנה כמובן סמכות ואף חובה לפעול כדי להגן על אזור הגבול ולמנוע פעילות נגד אזרחי ישראל, לרבות נסיונות חדירה לשטחה והטמנת מטענים לאורך הגדר, אולם הם אינם רשאים להשיג מטרות אלה באמצעות פגיעה באנשים שאינם מאיימים על בטחונו של איש. האזורים הסמוכים לגדר המערכת, שהצבא הגדיר כאזורים אסורים בכניסה, משמשים את תושבי הרצועה לצרכים אזרחיים מובהקים ומגוונים: לצרכי פרנסה, לטיולים או לקיום פעולות מחאה.

בחודשים האחרונים מגיעים צעירים רבים לאזור שממזרח למחנה הפליטים ג'באליא, בעיקר בימי שישי. חלקם מטיילים במקום או נחים, אחדים מוכרים שתייה וממתקים, ואחרים מיידים אבנים לעבר הגדר או מנסים לתלות עליה דגלי פלסטין ושורפים צמיגים. במקרים ספורים צעירים אף השליכו בקבוקי תבערה לעבר הגדר והחיילים המפטרלים לאורכה. ראו בלוג התמונות של בצלם

בהתחשב במציאות זו, אסור למערכת הביטחון להתייחס לאזור זה כאזור מלחמה בלבד, ולראות בכל אזרח השוהה בו סכנה ביטחונית, ועליה לקבוע את הוראות הפתיחה באש בהתאם לכך. בין השאר, על הצבא להבהיר לכוחות הביטחון את האיסור המוחלט להשתמש בירי חי כאמצעי להרחקת אזרחים פלסטינים שאינם מסכנים איש מהשטחים שלאורך גדר המערכת. בנוסף, על הצבא לצייד את הכוחות הפועלים לאורך הגדר באמצעים המתאימים להתמודדות עם הפגנות או עם התקהלויות אזרחיות במהותן. אולם, כל עוד הצעירים אינם מסכנים איש ואינם מנסים לחבל בגדר, אסור להפעיל נגדם אמצעים אלה. כאשר קיים חשש אמיתי לחבלה בגדר החיילים רשאים להשתמש באמצעים פחות קטלניים, אולם ירי אש חיה מותר אך ורק במצב של סכנת חיים ממשית.

בצלם פנה לפרקליטות הצבאית בדרישה כי תפתח בחקירות פליליות אודות נסיבות הריגתם של החמישה.