דילוג לתוכן העיקרי

חיילים ירו במוחמד דאר עדוואן למוות מאחור, בעת שנמלט מהם

ב-2.4.19, בסביבות השעה 3:30, נכנסו לשכונת כפר עקב שבצפון מזרח ירושלים יותר מעשרה כלי רכב של כוחות הביטחון. במהלך נסיעתם בכביש רמאללה-ירושלים החלו מספר צעירים ליידות אבנים לעבר כלי הרכב. כ...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

חיילים ירו במוחמד דאר עדוואן למוות מאחור, בעת שנמלט מהם

ב-2.4.19, בסביבות השעה 3:30, נכנסו לשכונת כפר עקב שבצפון מזרח ירושלים יותר מעשרה כלי רכב של כוחות הביטחון. במהלך נסיעתם בכביש רמאללה-ירושלים החלו מספר צעירים ליידות אבנים לעבר כלי הרכב. כמה דקות לאחר מכן נכנסו כלי הרכב לסמטה סמוכה לרחוב אל-מטאר (שדה התעופה) הישן. הצעירים הגיעו למקום ויידו אבנים לעבר אנשי כוחות הביטחון שבסמטה, ממרחק של עשרה עד עשרים מטרים. שישה צעירים נוספים הצטרפו אליהם. הצעירים גם חסמו את היציאה מהסמטה בעזרת חבית וחפצים שונים. החיילים השליכו לעברם שני רימוני הלם ולאחר מכן ירו ירי חי באוויר.

בסביבות השעה 4:00 זרקו חלק מהצעירים שני מטענים מאולתרים לעבר החיילים.

מוחמד דאר עדוואן. התמונה באדיבות המשפחה

מיד לאחר מכן הקיפה קבוצה של שבעה חיילים את הבניינים שעל כביש אל-מטאר הישן, התקרבה לכניסה לסמטה מהכיוון השני ופתחה באש חיה לעבר הצעירים. באותו הזמן, קבוצת חיילים שהייתה בתוך הסמטה התקדמה אף היא לעבר הצעירים. שניים מהצעירים נפצעו מהירי בירכם וברחו מהמקום. מוחמד דאר עדוואן, בן 24, נמלט לכיוון ההפוך, חלף על פני שבעת החיילים והמשיך לברוח מהם, תוך שהם יורים עליו ירי מאסיבי.

בתיעוד וידיאו ממצלמתו של אחד התושבים וממצלמות אבטחה בבניין סמוך נראה דאר עדוואן כשהוא נמלט והחיילים יורים לעברו. לאחר שרץ כעשרה מטרים, נפל דאר עדוואן בסמוך למכונית חונה. כדקה לאחר מכן נראים כמה חיילים כשהם ניגשים אליו ובודקים אותו. לאחר שלוש דקות נוספות פינו אותו החיילים, השכיבו אותו על אלונקה שנמצאה ליד הסמטה והעלו אותה לג'יפ שעזב את המקום. בשעה 7:30 בבוקר נמסרה גופתו של דאר עדוואן לסהר האדום הפלסטיני. בבדיקת הגופה בבית החולים התגלה פצע כניסה בירך שמאל מאחור ופצע כניסה נוסף מתחת לבית שחי ימין.

א.ש., בן 24, אחד הצעירים שהיו עם דאר עדוואן באותו לילה, סיפר בעדות שמסר לתחקירן בצלם איאד חדאד ב-3.4.19:

בשעה 4:00 לפנות בוקר, החיילים היו בסמטה צדדית מול הבית של משפחת מטיר, שבו הם עצרו 3 אחים. ליד כיתת הגן של בית הספר היסודי של כפר עקב היו בערך עשרה בחורים שהשליכו אבנים לעבר החיילים. הסמטה שבה היו החיילים היא ברוחב של 5 או 6 מטרים לכל היותר, והג'יפים, שנכנסו עמוק לתוכה מלאו אותה מתחילתה ועד סופה. בגלל שהיה לילה וכל המכוניות של התושבים חנו שם לכלי-הרכב של הכוח היה קשה לנוע שם. חיילים שהיו בסמטה השליכו לעבר הצעירים רימוני הלם וירו אש חיה.

פתאום, הפתיעה את הצעירים קבוצה של בערך עשרה חיילים שהסתננו מבין הבניינים שמצפון להם, בלי שאף אחד שם אליהם לב. מוחמד דאר עדוואן עמד בפינת הסמטה, מול הפיצרייה, עם הגב לכיוון שממנו הגיעו החיילים. אני הייתי ממול, במרחק של כמה מטרים ממנו, ליד פינת הגן, יחד עם עוד עשרה צעירים בערך.

שמעתי ירי מסיבי לעבר הבחורים, מטווח קרוב מאוד. הירי התחיל ממרחק של עשרה מטרים והחיילים התקרבו תוך כדי ירי עד למרחק של כמה מטרים. הם פגעו בנו כאילו היינו ציפורים. אני וא. נפגענו באותו זמן. הוא היה ממש לידי, ואני הייתי שקוע בשיחה איתו. מוחמד רץ לכיוון הפוך, כנראה התבלבל בזמן שניסה להימלט מהם בין כלי-הרכב שחנו על המדרכה. החיילים המשיכו לירות לעברו.

הרגשתי נימול ברגל, אבל הצלחתי להחזיק מעמד ולברוח, וככה גם א.. נשענו על הבחורים שהיו אתנו, כי שנינו נפגענו בירך ימין. נמלטנו לסמטה בתוך המחנה, ואחר כך עלינו בנפרד לשני כלי-רכב פרטיים שפינו אותנו למתחם הרפואי ברמאללה. שם בדקו אותנו ועשו לנו צילומי רנטגן. לי נתנו טיפול מונע כי לא היו לי שברים או פציעות חמורות. את א. הכניסו לניתוח והוא עדיין מאושפז במחלקת טיפול נמרץ.

מוסטפא אבו רמוז, נשוי ואב לחמישה בן 43, גר בבניין שמעל הסמטה בה התרחש יידוי האבנים, ומשקיף על כביש אל-מטאר הישן. בעדות שמסר לתחקירן בצלם איאד חדאד ב-2.4.19 תיאר מה קרה באותו לילה:

בסביבות השעה 4:00 היו ג'יפים צבאיים בדרך צדדית שליד הבית שלי. עמדתי על המרפסת שממנה יכולתי לראות גם את מה שקורה בכניסה לסמטה, וגם את מה שקורה בכביש אל-מטאר הישן שבו עומד הבניין שלנו.

מאז תחילת יידוי האבנים שמעתי רק ירי של אש חיה, מקוטע. באותה שעה ראיתי בערך עשרה בחורים לפני גן הילדים של כפר עקב, שנמצא בפינה שמדרום לבניין שלי. הם השליכו אבנים לעבר החיילים שהיו בעומק הסמטה. פתאום ראיתי קבוצה של עשרה חיילים בערך שהסתננו מאחורי אחד הבניינים, בין כלי-הרכב שחנו על המדרכה, והפתיעו את הבחורים שיידו אבנים על הג'יפים, שהיו בעומק הסמטה. החיילים הפתיעו אותם וירו צרורות של אש חיה., שמעתי ירי אוטומטי של יותר מחייל אחד. את המטח הראשון החיילים כיוונו אל הבחורים שהיו בכניסה לסמטה, ומאוחר יותר נודע לי שהם פגעו בשניים מהם ברגליים. הם הצליחו להימלט מהחיילים, בעזרת חברים שלהם. אחד הבחורים התבלבל ובמקום לברוח כמו שאר הבחורים ולהתרחק מהחיילים, הוא רץ באלכסון לכיוון מערב וחלף על פני החיילים. צילמתי את הכל בטלפון שלי. ראיתי קבוצה של חיילים רודפים אחרי הבחור הזה ויורים עליו, מטווח קצר מאוד, של כמה מטרים בלבד. הוא לא הצליח להימלט ומהר מאוד הוא נפגע מהירי ונפל ארצה. בגלל החושך קשה היה להבחין בו ולזהות אותו. היה מזעזע מאוד לראות את הירי הישיר בבחור ואני איבדתי שליטה והתחלתי לצעוק על החיילים בעברית "אתם הרגתם אותו! תעזרו לו! תנו לו עזרה ראשונה!". הם כיוונו אלי את האורות שלהם ובקור רוח ציוו עליי "לך הביתה, לך הביתה". יצאתי מגדרי והתחלתי לקלל אותם ולנבל את הפה - מרוב התרגשות בגלל מה שקרה. הם הרגו את הבחור בדם קר ואחר כך הצטופפו סביבו, ואני צעקתי עליהם שיטפלו בו אבל הם צעקו עליי להיכנס הביתה. נכנסתי הביתה והתקשרתי לסהר האדום, סיפרתי להם שיש פצוע והזמנתי אמבולנס, למרות שראיתי שהבחור שנפל לא זז.

אירוע זה הוא אחד מארבעה מקרי הרג שתחקר בצלם מתחילת חודש מארס 2019, בהם עולה בבירור כי לירי הקטלני לא הייתה כל הצדקה.

עדכון:

ב-26.8.19 נודע לבצלם כי נפתחה חקירת מצ"ח.

סרטונים אחרונים