דילוג לתוכן העיקרי

אנשי כוחות הביטחון ירו בנער בן 17 בבית רימא והרגו אותו בעת שנמלט מפניהם

ב-18.12.16, בסביבות השעה 00:30 בלילה, ירו אנשי כוחות הביטחון למוות באחמד חאזם עטא זידאני (אל-רימאווי), בן 17, תושב הכפר בית רימא שמצפון מערב לרמאללה, ופצעו את נ.ר., בן 25, גם הוא תושב הכפ...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

אנשי כוחות הביטחון ירו בנער בן 17 בבית רימא והרגו אותו בעת שנמלט מפניהם

אחמד זידאני. התמונה באדיבות המשפחהב-18.12.16, בסביבות השעה 00:30 בלילה, ירו אנשי כוחות הביטחון למוות באחמד חאזם עטא זידאני (אל-רימאווי), בן 17, תושב הכפר בית רימא שמצפון מערב לרמאללה, ופצעו את נ.ר., בן 25, גם הוא תושב הכפר, במהלך עימותים. בסרטון וידיאו שצולם במצלמת אבטחה נראית קבוצת צעירים, ובהם זידאני, המיידים אבנים לעבר ג'יפים צבאיים הנמצאים מחוץ לטווח הצילום, ואז בורחים ומוצאים מחסה מאחורי פינת מבנה. זידאני מגיע אחרון ונורה בדיוק לפני שהוא מצליח להגיע אל המחסה. האירוע התרחש במהלך פשיטה של כוחות הביטחון באזור. בחודשים האחרונים נכנסים כוחות הצבא אל בית רימא פעם או פעמיים בשבוע. כניסות כאלה הן דבר שבשגרה בגדה המערבית, ופעמים רבות הן מובילות לעימותים הגובים לעיתים, ללא כל הצדקה, את חייהם של פלסטינים.

מתחקיר בצלם עולה כי ב-17.12.16, בסביבות השעה 22:30, הגיעו כ-30-20 כלי רכב של צבא ומג"ב לאזור צומת חלמיש משם המשיכו מאוחר יותר בכביש המחבר את א-נבי סלאח לכפר עין. אחרי השעה 23:00 החלו עשרות צעירים מהכפרים דיר ר'אסאנה ובית רימא, השוכנים במרחק של כשניים-שלושה ק"מ מכפר עין, לחסום את הכביש הראשי בבית רימא בעזרת תלתלית, מיכלים ואבנים לכניסת כוחות הביטחון. בסביבות השעה 23:30 הגיעו שלושה ג'יפים של משמר הגבול וג'יפ צבאי לבית רימא, שהתפצלו מהכח שנסע לכפר עין, נעצרו באזור החסימה שבכיכר ויותר מעשרה שוטרי מג"ב וחיילים ירדו מהג'יפים והתפרסו במקום, שהיה מואר היטב. הצעירים, שהתפזרו סביב הכיכר, יידו אבנים לעבר השוטרים והחיילים, שהגיבו בירי רימוני גז מדמיע ואש חיה לעברם.


תיעוד האירוע במצלמת אבטחה (ערוך). לצפייה בתיעוד המלא הקליקו כאן

בסביבות השעה 24:00, הלכו זידאני, נ.ר. וצעירים נוספים לחצר המובילה לחנות, שמולה עמדה קבוצה של אנשי כוחות הביטחון. הצעירים התפרסו באזור, שהיה גלוי לאנשי כוחות הביטחון רק באופן חלקי, כדי ליידות לעברם אבנים. אחד הצעירים באזור זרק בקבוק צבע לחלונו של אחד הג'יפים, כדי לחסום את שדה הראייה של היושבים בו, וזמן קצר לאחר מכן נזרק בקבוק תבערה לעבר הגי'פים מכיוון אחד הבתים הסמוכים.

בעדות שמסר נ.ר. ב-18.12.16 לתחקירן בצלם, איאד חדאד, הוא תיאר מה קרה לאחר מכן:

התגנבנו מהכביש לחצר ריקה שמובילה לכניסה לחנויות, מול המקום שבו התמקמו השוטרים מעבר לכביש, במרחק של כעשרים מטרים מהם. המקום מואר בתאורה ציבורית ופרוז'קטורים שמכוונים לחנויות, ואלה כנראה עזרו לגלות אותנו.

כשאחמד הגיח מהמחסה כדי לזרוק אבן שהוא החזיק ביד לעבר הכוח, אחד הצעירים האחרים זרק בקבוק תבערה מבין הבתים, שנפל ליד הג'יפים ולא גרם שום נזק. מיד נורתה אש מסיבית, וכנראה אחד מהיורים כיוון אותה לעבר אחמד, שהספיק לזרוק את האבן ולברוח לפני שירו עליו בין שבע לעשר יריות. הוא נפגע, צעק רק פעם אחת "אוי", ונפל לקרקע. התחלתי לצעוק: "אחמד נפגע, אחמד נפגע". הסתובבתי כדי לברוח ונפגעתי מקליע.

א.ג., בן 17, תושב בית רימא, שעמד במרחק של כמה עשרות מטרים ממקום הירי, תיאר ב-18.12.16 בעדות שמסר לתחקירן בצלם איאד חדאד את רגעי הירי:

ראיתי את אחמד רימאווי ונ.ר. מנסים לעבור ממקום מוסתר, כששתי חיילות או שוטרות מג"ב הבחינו בהם. הן עמדו מול הכניסה לחנויות, במרחק של 20-10 מטרים. ברגע ששני הצעירים הגיחו מכיוון החנויות - המקום מואר בבירור ונדמה לי שהם החזיקו משהו בידיים, כנראה אבנים - אחת מהן ירתה 7 כדורים חיים ישר עליהם. ראיתי שהם נפגעו ושמעתי את הצעקות שלהם. אחמד התקדם עוד כמה מטרים לפני שנפל, ונ.ר. הצליח לברוח.

הרחבה שבה נורה אחמד זידאני. הגי'פים של הצבא ושל משמר הגבול עמדו באזור שבו עומדת המכונית המסחרית הלבנה. צילום: איאד חדאד, בצלם, 18.12.16
הרחבה שבה נורה אחמד זידאני. הגי'פים של הצבא ושל משמר הגבול עמדו באזור שבו עומדת המכונית המסחרית הלבנה. צילום: איאד חדאד, בצלם, 18.12.16

פ. ג'., בן 26, תושב בית רימא, שהסתתר מאחורי משטחי בלוקים כעשרה מטרים מצפון לכניסה לחנויות, תיאר ב-18.12.16 לתחקירן בצלם איאד חדאד את מה שקרה מיד אחרי הירי:

התקדמתי אל אחמד יחד עם שלושה צעירים והרמנו אותו כדי לברוח הרחק מהכוח. סחבנו אותו כשלושים-חמישים מטרים ואז ניסינו לבדוק אותו. הוא היה מחוסר הכרה וניסינו להעיר אותו. צעקנו כדי שמישהו יזמין אמבולנס. אחד מתושבי השכונה הגיע עם המכונית שלו, ואנחנו הכנסנו אותו למכונית, שלקחה אותו ואת נ.ר. לבית החולים בסלפית.

שני הפצועים הועברו לאמבולנס, שהגיע לבית החולים בסלפית בתוך כחצי שעה, אולם זידאני מת כמה דקות לפני כן. נ.ר. עבר בדיקות, אושפז להמשך טיפול ושוחרר לביתו ב-20.12.16.

העימותים בבית רימא נמשכו עד השעה 01:45-01:30, ובמהלכם נפגעו כמה אנשים משאיפת גז מדמיע. לפי פרסומים בתקשורת שוטר מג"ב נפצע בעימותים.

מתחקיר בצלם עולה שאנשי כוחות הביטחון הרגו את זידאני, נער בן 17, ופצעו את נ.ר., על אף שהם לא סיכנו איש: בעת שנורו הם היו במרחק של כ-20-10 מטרים מהחיילים והשוטרים ונמלטו מפניהם. לירי בשניים לא הייתה כל הצדקה והוא נעשה בניגוד לחוק.

לאורך שנים ארוכות, פניות למערכת אכיפת החוק הצבאית – במטרה לקדם דין וחשבון משמעותי במקרי הרג של פלסטינים – לא הוכיחו את עצמן. אפילו במקרים בהם נפתחה חקירה, אחריתה של זו היא, כמעט תמיד, טיוח. לכן, החליט בצלם במאי 2016 לחדול מפנייה לפרקליטות הצבאית בדרישות לחקירה – כאשר באותה העת, בצלם מוסיף לפעול בדרכים אחרות לקידום דין וחשבון. לשם כך אנו מוסיפים לתחקר מקרים מסוג זה ולפרסם אותם. עם זאת, כמובן שהחובה לחקור ולמצות את הדין עם כל האחראים לאירועים מסוג זה מוטלת, עדיין, על המערכת הצבאית – חובה שהמערכת הצבאית מועלת בה באופן שיטתי.

  • עדכון: ב-6.8.17 הודיעה היחידה הארצית לחקירות מבצעיות במצ"ח לבצלם באמצעות דואר אלקטרוני כי נפתחה חקירת מצ"ח. ב-26.9.19 הודיעה הפרקליטות הצבאית לארגון "יש דין" כי התיק נסגר ללא הגשת כתב אישום.

סרטונים אחרונים