דילוג לתוכן העיקרי

בניגוד להנחיות המשטרה: שוטרים מתיזים תרסיס פלפל על אזרחים לא אלימים

ביום שישי ה-22.2.13 התקיימה בכפר א-נבי סאלח שבמחוז רמאללה ההפגנה השבועית, המתקיימת מאז דצמבר 2009, נגד הכיבוש ובמחאה על השתלטות מתנחלים על מעיין "אל-קוס" הסמוך לכפר.בילאל א-תמימי, תושב הכ...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

בניגוד להנחיות המשטרה: שוטרים מתיזים תרסיס פלפל על אזרחים לא אלימים

ביום שישי ה-22.2.13 התקיימה בכפר א-נבי סאלח שבמחוז רמאללה ההפגנה השבועית, המתקיימת מאז דצמבר 2009, נגד הכיבוש ובמחאה על השתלטות מתנחלים על מעיין "אל-קוס" הסמוך לכפר.

בילאל א-תמימי, תושב הכפר וצלם מתנדב בפרויקט "חמושים במצלמות" של בצלם, תיעד את ההפגנה כהרגלו בשלוש השנים האחרונות. בעדות שמסר לתחקירן בצלם איאד חדאד, סיפר:

בילאל א-תמימיבערך עשרה שוטרי מג"ב רדפו אחרי המפגינים. עקבתי אחריהם במצלמה. לא התערבתי, רק צילמתי. הייתי לבוש באפודה של עיתונאים כדי שיהיה ברור שאני צלם. יש לי ניסיון איך צריך להתנהג ולצלם באירועים כאלה לפי הדרישות של הצבא, אני מצלם כבר יותר משלוש שנים ויודע מה מותר ומה אסור. פתאום ניגש אלי אחד השוטרים והורה לי להפסיק לצלם. התווכחתי איתו וטענתי שאין מניעה מלצלם. הוא שאל את הקצין שלו אם אפשר להרחיק אותי. אני מכיר את הקצין מהפגנות קודמות והוא מכיר אותי. הקצין אמר לשוטרים האחרים: "עזבו אותו". השוטרים עזבו אותי וירדו לוואדי ואז הגיעה עוד קבוצה של שוטרים. אחד מהם ניגש אלי. הוא החזיק תרסיס פלפל והתחיל לצעוק עלי בעברית. הוא הורה לי להתרחק מהכוחות ואמר לי: "תצלם, אבל אל תתקרב לכוחות". אמרתי לו: "שמעת מה שהקצין אמר?". ואז, בלי אזהרה, הוא ריסס לי גז פלפל בעיניים ובפנים. הרגשתי צריבה חזקה מאוד, אבל בכל זאת השארתי את המצלמה פועלת. שוטר אחר התקרב אלי וזרק לכיוון שלי רימון הלם. אחר כך השוטרים התרחקו.

תיעוד האירוע בווידיאו

מקרה זה אינו חריג. בשלוש השנים האחרונות תיעד בצלם 18 אירועים שבהם תיארו מפגינים וצלמים שימוש לא מוצדק של שוטרים בתרסיס פלפל נגד אזרחים לא חמושים שלא נהגו באלימות, בניגוד להנחיות הרשמיות של המשטרה. חמישה מהמקרים תועדו בווידאו.

תרסיס הפלפל הינו חלק ממגוון אמצעים לפיזור הפגנות שבהם משתמשים כוחות הביטחון בשטחים, והוא נמצא בשימוש משטרת ישראל מאז שנת 2007. בגדה המערבית משתמשים בו שוטרי משמר הגבול ויס"ם. התרסיס מכיל תמצית מרוכזת של החומר הפעיל המצוי בפלפל חריף, המותזת מתוך מכל באמצעות מנגנון ריסוס. השפעותיו של תרסיס הפלפל מידיות: חשיפה אליו וגורמת לכאב חד ולתחושת בעירה של הפנים והעיניים, לסגירה לא רצונית של העיניים ולעיוורון זמני, לצריבה קשה של העור ולקשיי נשימה. ההשפעות נמשכות בין רבע שעה לשעה והכאב שוכך ככל שהזמן חולף. על אף שתרסיס פלפל מקובל בעולם כאמצעי לא-קטלני, במקרים נדירים תועדו השפעות קשות ומתמשכות, והוא נחשב מסוכן לאנשים הסובלים מקשיי נשימה, בעיקר חולי אסטמה.

נוהל משטרתי מפרט את התנאים וההגבלות החלים על השימוש בתרסיס פלפל. בין השאר, נקבע בנוהל:

  • השימוש בתרסיס ייעשה רק לאחר ששקלול מכלול הנסיבות העלה כי אין אפשרות לבצע את המעצר או לנטרל את החשוד בדרך אחרת, פחותה בחומרתה, וכשסביר כי מגע פיזי עם החשוד יגרום לנזק גדול יותר לשוטר או לחשוד מאשר השימוש בתרסיס.
  • מותר להשתמש באמצעי זה רק כלפי אנשים שיש חשד כי תקפו, או שהם מתכוונים לתקוף, שוטר או אזרח, או כנגד חשוד המתנגד באלימות למעצר או מנסה להימלט ממנו. גם אז, מותר להשתמש בתרסיס רק לאחר שהחשוד הוזהר על ידי השוטר כי אם לא יחדל מהתנהגותו האלימה, יופעל כנגדו תרסיס פלפל. הנוהל מבהיר כי אין להשתמש בתרסיס כלפי חשוד המתנגד באופן פסיבי למעצר.
  • מותר להשתמש בתרסיס רק כאשר אין בסמוך אזרחים העלולים להיפגע.
  • אין להפעיל את התרסיס למרחק של פחות ממטר וחצי.
  • יש להפסיק את השימוש בתרסיס מיד עם הסרת ההתנגדות ולאפשר לחשוד לשטוף במים את האזור הנגוע בהקדם האפשרי. יש לאפשר אוורור ולספק טיפול רפואי לפי דרישה, או אם סימני המצוקה ממשיכים יותר מ- 30 דקות אחרי הריסוס.

נראה כי הנוהל המשטרתי הרשמי קובע איזון ראוי בין שיקולי אכיפת חוק לבין שיקולי הבטיחות. אולם, מתצפיות שערך בצלם, מתיעוד ווידאו ומעדויות של מפגינים שרוססו בפלפל עולה כי שוטרים משתמשים בתרסיס ללא אזהרה, ובניגוד מוחלט להוראות. כך, פעמים רבות התרסיס מותז על אנשים הנמצאים בקבוצה, מטווחים קצרים בהרבה ממטר וחצי או על אנשים שלא נקטו כל אלימות. במקרים רבים רוססו מפגינים בשעה שעמדו בסמוך לשוטרים או התווכחו עמם. אנשים אלה לא נעצרו, לא נראה שהייתה כוונה לעצרם והם לא הוזהרו שיש כוונה להתיז עליהם את התרסיס. נוסף על כך, בכמה מקרים, שוטרים תועדו כשהם מרססים מפגינים המתנגדים באופן פסיבי למעצר.

להלן מספר מקרים שבהם תיעדו עובדי בצלם וצלמים מתנדבים של הארגון שוטרים המתיזים תרסיס פלפל בניגוד להנחיות המשטרה:

מאז שנת 2010 העביר בצלם למח"ש שבע תלונות על חשד לשימוש בלתי חוקי של שוטרים בתרסיס פלפל נגד אזרחים פלסטינים. שלושה מהמקרים תועדו בווידאו.

לגבי חמש מהתלונות החליטה מח"ש שלא לפתוח בחקירה. בשני תיקים שבהם נפתחה חקירה החליטה מח"ש בסיומה לסגור את התיק מבלי לנקוט אמצעים כלשהם נגד החשודים.

מפרסומים בתקשורת עולה כי לפחות במקרה אחד הורשע שוטר בהליך משמעתי בשימוש בלתי חוקי בתרסיס פלפל נגד אזרח, במהלך עימותים בין מתנחלים למשטרה בהתנחלות יצהר, באפריל 2010.

סרטונים אחרונים