דילוג לתוכן העיקרי

על הצבא להפסיק את השימוש הפסול בכלבים לתקיפת אזרחים

במהלך השנה האחרונה תעד בצלם שמונה מקרים שבהם כלבים בשימוש הצבא תקפו אזרחים וגרמו לפציעתם. בחמישה מן המקרים, אשר אירעו במהלך חודש אפריל 2011, כלבים של הצבא תקפו ונשכו פלסטינים שניסו להיכנ...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

על הצבא להפסיק את השימוש הפסול בכלבים לתקיפת אזרחים

במהלך השנה האחרונה תעד בצלם שמונה מקרים שבהם כלבים בשימוש הצבא תקפו אזרחים וגרמו לפציעתם.

בחמישה מן המקרים, אשר אירעו במהלך חודש אפריל 2011, כלבים של הצבא תקפו ונשכו פלסטינים שניסו להיכנס לישראל ללא היתר דרך מכשול ההפרדה באזור א-רמאדין, בדרום מערב הגדה. בעקבות האירועים פנה בצלם לפצ"ר ולמפקד פיקוד המרכז בדרישה להפסיק לאלתר את השימוש בכלבי תקיפה נגד פלסטינים הנכנסים לישראל ללא היתר. מאז שהתופעה נחשפה באמצעי התקשורת, לא נודע לבצלם על מקרים דומים באזור. בעקבות פניית בצלם, מסרה הפרקליטות הצבאית בחודש ינואר 2012 כי מצ"ח חוקרת את התלונות.

ב-21.12.11, במהלך פעולת מעצר לילית שנערכה בעיירה איד'נא שממערב לחברון, הגיע כוח צבאי לבית משפחת עווד על-מנת לעצור את בן המשפחה, סאמר, בן 24. בעת שהכוח היה בבית, תקף כלב שנלווה אל החיילים את אמו של סאמר, אמירה, בת 47 ונשך אותה בזרועה. בנה, ח'יראללה, בן ה-17, אשר ניסה למנוע מהכלב לתקוף את אמו, הותקף אף הוא על-ידי הכלב ולאחר מכן גם על-ידי אחד החיילים.

ב-3.2.12 נקלע אכרם חנאתשה, צעיר בן 19, תושב הכפר א-טבקה שמדרום-מערב לחברון, לעימותים עם הצבא בכפרו. חנאתשה ניסה להתרחק מהמקום, אך כלב של הצבא רדף אחריו, נשך אותו בזרועו ולא הרפה ממנה. חיילים שהגיעו אל חנאתשה תקפו אותו בעוד הכלב נושך את ידו.

ב-16.3.12 התקיימה ההפגנה השבועית בכפר קדום שממערב לשכם. ההפגנה מתקיימת בכפר מזה כתשעה חודשים במחאה על סגירת הכביש המקשר בין הכפר לשכם. במהלך ההפגנה הגיעו המפגינים לנקודה שבה נחסם הכביש, קראו קריאות נגד סגירתו ונשאו נאומים. בשלב מסוים החל עימות בין כוחות הביטחון למפגינים, כשכוחות הביטחון מנסים לפזר את ההפגנה, בין היתר תוך שימוש ברימוני גז ובבואש, וחלק מהמפגינים מיידים לעברם אבנים. בשלב זה, ככל הנראה שיסה חייל כלב בקבוצת מפגינים. הכלב תקף את אחד המפגינים, אחמד שתיווי, תושב הכפר בן 21, נשך אותו בזרועו ולא הרפה ממנו במשך דקות ארוכות, גם לאחר שמפעילו ניסה לגרום לו לחדול. לאחר שהחיילים הצליחו לשחרר את ידו של שתיווי ממלתעות הכלב, הם עצרו אותו ואת דודו, שניסה לסייע לו.

מדיניות הצבא המאפשרת שימוש בכלבים לתקיפת אזרחים היא פסולה. מדובר באמצעי מסוכן שלא ניתן לשלוט בו, ואשר עלול להביא לפגיעה חמורה ובלתי מידתית באזרחים לא חמושים. ככל הידוע לבצלם, האזרחים שהותקפו באמצעות כלבים במקרים המתוארים להלן לא סיכנו את החיילים וניתן היה לעצור אותם ללא שימוש באלימות.

בצלם קורא למפקדי הצבא לשנות באופן מידי את המדיניות הקיימת ולאסור לאלתר על השימוש בכלבים לתקיפת אזרחים, בטרם ייפגעו אזרחים נוספים.

* עדכון לגבי תקיפתו של אחמד שתיווי: ב-29.3.12 בצלם פנה למצ"ח בדרישה כי תיפתח חקירה לבדיקת נסיבות שיסוי כלב התקיפה באחמד שתיווי על ידי חיילים. כמו כן, דרש בצלם כי במסגרת החקירה ייבחן החשד כי החיילים שעצרו את דודו של שתיווי, מוראד שתיווי, שניסה לסייע לו, הכו אותו בדרך לבסיס שאליו נלקח, בעודו אזוק בידיו ועיניו מכוסות, כפי שמסר בעדותו לבצלם. ב-13.5.13 נמסר לבצלם מהפרקליטות הצבאית כי מצ"ח חוקרת את התלונה בעניין החשד לתקיפתו של מוראד שתיווי. באשר לתקיפתו של אחמד שתיווי על ידי כלב בהפגנה, נמסר כי הוחלט שלא לפתוח בחקירת מצ"ח לאחר בדיקת התייחסות הגורמים הצבאיים. הפרקליטות הצבאית הסבירה בעדכון שנמסר לבצלם כי "בהתייחסות [הגורמים הצבאיים] הוסבר כי משך הזמן הארוך שלקח לשחרר את הכלב מידו של המתלונן, נגרם כתוצאה מיידוי אבנים לעבר הלוחם שניסה לשחרר את נשיכת הכלב, בעיטות המפגינים בכלב ותזוזה תמידית של המתלונן, אשר גרמו לכלב לנעילה חזקה יותר של הנשיכה ולחידושה, והעובדה שהלוחמים לא חבשו מסיכות גז, כאשר במקום שוחרר גז מדמיע. בנוסף, לאור האירוע בוצעה הפקת לקחים וגובשו הנחיות חדשות לעניין שימוש בכלבי תקיפה במהלך הפרות סדר". ב-14.11.13 עדכנה הפרקליטות לעניינים מבצעיים את בצלם כי במהלך חקירת המצ"ח נמצא כי באירוע היו מעורבים שוטרי מג"ב ולא חיילים ולכן התלונה הועברה לטיפולה של מח"ש. ממח"ש נמסר לבצלם כי הוחלט שלא לפתוח בחקירה פלילית בעניין. 

סרטונים אחרונים