דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

כלב של הצבא תקף אם ובנה, בן 17, במהלך פעולת מעצר באיד'נא

עדכון: ב-7.2.12 הודיעה הפרקליטות לעניינים מבצעיים לבצלם כי פנתה לגורמי הצבא הרלוונטיים לשם בירור הטענות בפניית בצלם. ב-13.5.13 נמסר לבצלם מהפרקליטות הצבאית כי לאחר שנבדקה התייחסותם של הגורמים הצבאיים הקשורים לאירוע, הוחלט שלא לפתוח בחקירת מצ"ח בתיק. בתשובת הפרקליטות הוסבר כי על פי התייחסות הגורמים הצבאיים, במהלך פעילות למעצרו של בן המשפחה, סאמר עווד, "התרחשה שגיאה מקצועית של הכוח בפיקוד על הכלב של הכוח, שביצע סריקה נגד אמל"ח בבית". כן נמסר: "סוגיית השימוש בכלבים בפעולות מעצר נדונה אך לאחרונה בצה"ל. נוכח העובדה שמדובר היה בשגיאה מקצועית אשר לא העלתה חשד לפלילים, הוחלט שלא לפתוח חקירת מצ"ח לבירור נסיבות האירוע". 

ביום רביעי, ה-21.12.2011, לאחר השעה 1:00 בלילה, הגיעו חיילים לבית משפחת עווד בעיירה איד'נא, מערבית לחברון, במטרה לעצור את בן המשפחה, סאמר, בן 24. אחד החיילים הורה לאבי המשפחה, עיסא עווד, בן 52, להוציא מהבית את כל בני המשפחה ולמסור לו את תעודות הזהות של בניו. לאחר מכן, החיילים קשרו את ידיו של סאמר עווד באזיקונים ולקחו אותו מן הבית.

אם המשפחה, אמירה עווד, בת 47, הייתה בכניסה לבית כאשר כלב שנלווה לכוח תקף אותה לפתע. הכלב נעץ את שיניו בזרועה של האם והיא זעקה לעזרה. בנה ח'יראללה, בן 17, נחלץ לעזרתה.

אמירה וחי'ראללה עווד. צילום: מוסא אבו השהש, בצלם, 22.12.11
אמירה וחי'ראללה עווד. צילום: מוסא אבו השהש, בצלם, 22.12.11

ח'יראללה סיפר בעדותו לבצלם כי כששמע את זעקות אמו חש אליה במהירות וראה שכלב שחור וגדול נושך אותה בזרועה והיא מנסה להיחלץ מלפיתתו. ח'יראללה הצליח למשוך את האם והכלב אל חדר האורחים ולסגור את דלת החדר על פיו של הכלב. כתוצאה מכך, הרפה הכלב מן האם ונסוג לאחור, אולם אז החל לתקוף את הבן. הכלב נאחז בשיניו בשרוול מעילו של ח'יראללה שנאבק בו והצליח לבעוט בו מספר פעמים. בשלב זה, הגיע חייל שבעט בזרועו של ח'יראללה ולאחר מכן הדף אותו על אחד מקירות הבית וניגש אל הכלב. החייל שם מחסום על פי הכלב והוציא אותו מן הבית.

האב, עיסא עווד, דרש מהחיילים למסור לו את שם היחידה והחייל שהיה אחראי על הכלב, אולם הם סירבו למסור את המידע.

לאחר מספר דקות הגיע למקום אמבולנס פלסטיני שהוזעק על-ידי בני המשפחה ופינה את האם לבית החולים הממשלתי בחברון. אמירה עווד טופלה בבית החולים בגין פציעה שטחית ושבה לביתה במהלך הלילה.

ח'יראללה, שסבל מכאבים בידו, הגיע למרפאה באיד'נא רק למחרת אחר-הצהריים כיוון שלמד למבחן חשוב. הבדיקה העלתה כי שתיים מאצבעותיו נשברו וידו הושמה בגבס. בבוקר ה-22.12.11, למחרת האירוע, הגישו עיסא ואמירה עווד תלונה בתחנת המשטרה פלסטינית באיד'נא. בנם סאמר, שנעצר באירוע, שוחרר ביום הגשת התלונה.

בצלם פנה לפרקליטות הצבאית בדרישה כי תיפתח חקירת מצ"ח לבירור נסיבות האירוע ונענה כי הטענות המוזכרות בפניה נבדקות מול גורמי הצבא הרלוונטיים.

תגיות