דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

חשד: חיילים תקפו את אכרם חנאתשה בכפר א-טבקה שמדרום-מערב לחברון ב-3.2.2012

עדכון: ב-21.3.12 הודיעה הפרקליטות לעניינים מבצעיים לבצלם כי הורתה על פתיחה בחקירת מצ"ח לבירור הטענות. מהפרקליטות הצבאית נמסר כי נכון למארס 2014 חקירת האירוע טרם הסתיימה.

אכרם חנאתשה. צילום: מוסא אבו השהש, בצלם, 12.2.12מעדות שגבה בצלם מאכרם חנאתשה, צעיר בן 19, תושב הכפר א-טבקה שמדרום-מערב לחברון, עולה חשד לאירוע תקיפה חמור בידי חיילים וכלב של הצבא. על פי העדות, ביום שישי, ה-3.2.12, יצא חנאתשה בשעות הצהריים מביתו כדי לאסוף את מכוניתו מהמוסך הסמוך לכפר. כשעבר בסמוך לבית הקברות של הכפר נקלע לעימותים בין נערים מהכפר לחיילים. הנערים יידו אבנים על החיילים, שהגיבו בירי של אמצעים לפיזור הפגנות לעברם.

חנאתשה מסר בעדותו לבצלם כי ניסה להתרחק מהמקום, אך כלב של הצבא רדף אחריו, נשך אותו בזרועו ולא הרפה ממנה. לאחר מכן, בעוד הכלב נועץ את שיניו בזרועו, הגיעו אליו מספר חיילים. חנאתשה סיפר כי שניים מהחיילים אחזו בו וחייל נוסף החל להכותו באגרופיו ולבעוט בו.

בשלב זה הזעיק אחד מתושבי הכפר את אביו של אכרם חנאתשה, שהגיע למקום בתוך כמה דקות. בעדותו לבצלם תיאר האב את המחזה שנגלה לעיניו:

כשהגעתי למקום ראיתי שם יותר מעשרים חיילים. עמדתי במקום גבוה שמשקיף על האזור ומשם עקבתי אחרי מה שקורה לבן שלי. אכרם שכב על הארץ ושני חיילים החזיקו את הידיים שלו. ראיתי כלב של הצבא נושך את היד שלו. שני חיילים אחרים בעטו בו והכו אותו עם הקתות של הרובים שלהם. אכרם צעק וניסה להימלט מהכלב. אחד החיילים הרים את הרגל שלו כדי לבעוט באכרם ואז כנראה החליק ונפל על הגב שלו. ראיתי את החייל קם. הוא נראה עצבני. הוא הרים אבן בשתי הידיים שלו. אחר כך ראיתי את הכלב עוזב את היד של אכרם ועומד בצד ואז ראיתי את החייל זורק את האבן על הראש של אכרם.

בשלב זה איבד אכרם חנאתשה את הכרתו, ככל הנראה בשל החבטה שספג מן האבן. לפי עדותו של האב, כרבע שעה לאחר מכן הגיע למקום אמבולנס צבאי וחובשים הגישו לאכרם טיפול ראשוני ופינו אותו בתוך זמן קצר לבית החולים "סורוקה" בבאר שבע.

אכרם חנאתשה התעורר רק בבית החולים. אחות דוברת ערבית הסבירה לו כי הוא סובל משבר בגולגולתו וזקוק לניתוח דחוף. האחות התקשרה לאביו של חנאתשה וביקשה ממנו להגיע לבית החולים, אולם האב לא יכול היה להגיע כיוון שאין לו אישור כניסה לישראל.

התפרים בראשו של חנאתשה. צילום: מוסא אבו השהש, בצלם, 12.2.12חנאתשה נותח ואושפז למשך שבוע ימים. במהלך כל תקופת אשפוזו הוצבו מחוץ לחדרו חיילים אשר שמרו עליו. הוריו הצליחו בסופו של דבר לקבל אישור כניסה חריג לישראל והגיעו לבית החולים החל מהיום הרביעי לאשפוזו. חנאתשה שוחרר מבית החולים בשעות הערב של ה-9.2.12. בתעודת השחרור שקיבל מבית החולים נכתב: "לדברי החיילים המלווים אותו, ביום קבלתו ננשך בידו הימנית ע"י כלב, נפל ונחבל בראשו".

עם שחרורו, לקחו שוטרי מג"ב אותו ואת אביו שהיה עמו ונסעו עד למחסום מיתר שעל הקו הירוק, שם הורו לאב לרדת מכלי הרכב והמשיכו בנסיעה עם חנאתשה. בעדותו סיפר אכרם חנאתשה כי השוטרים לקחו אותו לבסיס צבאי, שם הוכנס לחדר שבו תושאל על-ידי אדם בלבוש אזרחי. לדבריו, האיש שאל אותו האם החיילים פצעו אותו בראשו, וכשהשיב בחיוב טען לעומתו שאין זה נכון וכי הפציעה נגרמה מנפילה. לאחר מכן הושיבו החיילים את חנאתשה במסדרון שם המתין ככל הנראה כמה שעות בעת שהחיילים צפו במשדר ספורט בטלביזיה. רק בתום המשחק לקחו החיילים את חנאתשה בג'יפ והורידו אותו במרחק של כ-500 מטרים מביתו. חנאתשה הגיע לביתו לאחר חצות הלילה.

בצלם פנה לפרקליטות הצבאית בדרישה לחקור את נסיבות האירוע. טרם התקבלה תשובה בעניין.

תגיות