דילוג לתוכן העיקרי
טראמפ ונתניהו בוושינגטון, 27.2.20. צילום: קווין למרק, רויטרס
תפריט
מהשטח
נושאים

בצלם עם פרסום תוכנית טראמפ: לא שלום - אפרטהייד

תוכנית הממשל האמריקאי הממותגת כ"דיל המאה" היא גבינה שוויצרית במסגרתה מציע הנשיא טראמפ להעניק לישראלים את הגבינה ולפלסטינים את החורים. ישנן דרכים רבות לסיים את הכיבוש, אבל האפשרויות הלגיטימיות היחידות הן אלו המבוססות על שוויון וזכויות אדם לכולם. לכן, התוכנית הנוכחית – שמכשירה, מקבעת ואף מרחיבה את היקף הפרות זכויות האדם שביצעה ישראל ב-52 השנים האחרונות – אינה חלופה מתקבלת על הדעת.

תוכנית טראמפ מרוקנת מתוכן את עקרונות המשפט הבינלאומי ומעקרת לחלוטין את העיקרון של דין וחשבון בגין הפרתם. טראמפ מציע לתת לישראל פרס על התנהלותה הבלתי חוקית והבלתי מוסרית מאז כבשה את השטחים: היא תוכל להמשיך לגזול אדמות ומשאבים פלסטיניים, לשמור על ההתנחלויות ואף לספח שטחים נוספים לשטחה – כל זאת בניגוד מוחלט להוראות המשפט הבינלאומי. אזרחים ישראלים שחיים בשטחים ימשיכו ליהנות מכל הזכויות הניתנות לאזרחים ישראלים אחרים, כאילו אינם גרים בתוך שטח כבוש, ובכלל זה מזכויות פוליטיות מלאות ומחופש תנועה.

הפלסטינים, לעומת זאת, יאלצו להסכין לחיים במובלעות קטנות, מסוגרות ומבודדות, ללא שום שליטה על גורלם ועל חייהם, כשהתוכנית מנציחה את ריסוקו של המרחב הפלסטיני לרסיסי טריטוריה קטנים ומנותקים המתקיימים בים של שליטה ישראלית – בדומה לבנטוסטנים של משטר האפרטהייד בדרום אפריקה. בהעדר רצף טריטוריאלי, לא יוכלו הפלסטינים לממש את זכותם להגדרה עצמית וימשיכו להיות תלויים לחלוטין ברצונה הטוב של ישראל בניהול חיי היומיום שלהם, ללא זכויות פוליטיות וללא יכולת להשפיע על עתידם. הם ימשיכו להיות כפופים למשטר ההיתרים הדרקוני שמיישמת ישראל ועדיין ייאלצו להמתין, לשווא, להסכמה ישראלית לכל בנייה או פיתוח. כלומר התוכנית לא רק שאינה משפרת במאום את מצבם, אלא אף מחמירה אותו בכך שהיא מקבעת אותו ונותנת לו הכרה.

התוכנית חושפת תפישת עולם הרואה בפלסטינים נתינים נצחיים ולא בני אדם חופשיים ואוטונומיים. "פתרון" כזה, שלא יבטיח את זכויות האדם, החירות והשוויון של כל בני האדם החיים בין הירדן לים – ובמקום זאת מנציח את הדיכוי והנישול של צד אחד על ידי הצד האחר – אינו פתרון לגיטימי. בעצם, זה אינו פתרון כלל אלא רק מתכון לעוד ועוד דורות של דיכוי, עוול ואלימות.

תגיות