דילוג לתוכן העיקרי
מקום האירוע. צילום: נידאל אשתייה, סוכנות אנדולו, 3 באפריל 2019.
תפריט
מהשטח
נושאים

מתנחלים הוציאו להורג את מוחמד עבד אל-פתאח; הצבא טייח את מעשיהם

מוחמד עבד אל-פתאח עם בתו. התמונה באדיבות המשפחה

מתחקיר בצלם עולה שבאירוע שדווח בתקשורת כניסיון פיגוע דקירה בחווארה ב-3.4.19, מוחמד עבד אל-פתאח יידה אבנים על מכוניות ישראליות ונורה על-ידי מתנחל שעצר את רכבו. לאחר ששכב פצוע על הקרקע מתנחל זה ומתנחל נוסף שעצר גם הוא במקום ירו בו שוב והרגו אותו. חיילים מחקו את תיעוד הווידיאו של האירוע.

ב-3.4.19 פורסם בכלי התקשורת כי "מחבל פלסטיני נורה ונוטרל הבוקר (יום ד') על ידי שני נהגים, לאחר שניסה לדקור אב ובתו בסמוך לחווארה שמדרום לשכם".

מתחקיר שערך בצלם עולה כי בשעה 8:30 חצה את הכביש מוחמד עבד אל-פתאח, בן 23, נשוי ואב לילדה, תושב ח'ירבת קייס שבמחוז סלפית. הוא נעמד מול כיכר הכפר הסמוך ביתא, ליד פח אשפה, והחל ליידות אבנים לעבר מכוניות עם לוחיות זיהוי ישראליות הנוסעות מאזור חווארה לכיוון הכפר זעתרה וצומת תפוח. עבד אל-פתאח יידה אבנים לעבר שתי מכוניות שחלפו, ואז השליך אבן שלישית שפגעה במכונית. נהג המכונית, יהושע שרמן, עצר ואז נשמעו שתי יריות, ככל הנראה מתוך הרכב, שלאחריהן ירד הנהג מהמכונית.

בשלב זה כרע עבד אל-פתאח בין פחי אשפה. שרמן התקרב אליו וירה לעברו כמה כדורים נוספים. משאית שנסעה בכביש עצרה אף היא והנהג ירד ממנה. הוא נעמד ליד שרמן והשניים ירו כמה יריות נוספות לעבר עבד אל-פתאח, שבשלב הזה כבר שכב פצוע על הקרקע. לפי פרסומים בתקשורת, עבד א-פתאח מת מפצעיו זמן קצר לאחר מכן, בבית החולים בילינסון.

השתלשלות אירועים זו נראית בבירור גם בתיעוד וידיאו חלקי של האירוע שפורסם בתקשורת: ניתן לראות את רכבו של שרמן עוצר בסמוך לעבד אל-פתאח, וכעבור כ-15 שניות שרמן יוצא ממנו. אז מגיעה למקום משאית ונהגה עוצר. בשלב זה הסרטון נקטע ומיד בהמשכו רואים את שרמן ואת נהג המשאית יורים בעבד אל-פתאח.

צעיר העובד באחת החנויות הסמוכות נפצע מאחת היריות בבטנו. הוא הועבר לטיפול בבית חולים רפידיא בשכם ושוחרר לביתו ב-7.4.19. דקות ספורות לאחר הירי של שני המתנחלים הגיעו למקום ג'יפים צבאיים וחיילים שפיזרו את התושבים שהחלו להתאסף באמצעות רימוני הלם.

מיד לאחר מכן נכנסו כשמונה חיילים לשני בתי עסק באזור כדי לבדוק את מצלמות האבטחה המותקנות בהם. הם פירקו את אחד ממכשירי ה-DVR באחד מהם ועזבו את המקום. כעשרים דקות לאחר מכן חזרו החיילים לאותה חנות, התקינו מחדש את המכשיר וצפו בצילומים. שני חיילים צילמו את המסך במצלמות הטלפונים הניידים שלהם. לאחר מכן, הם מחקו את התיעוד ממכשיר ה-DVR ועזבו את המקום.

מתחקיר בצלם עולה כי, בניגוד לפרסומים בתקשורת, שרמן ירה בעבד אל-פתאח ללא כל הצדקה, לאחר שזה כבר התרחק מהרכב וכרע מאחורי פחי האשפה שהיו במקום. וודאי וודאי שלא הייתה כל הצדקה ליריות הנוספות שירו בו שרמן ונהג המשאית, בעודו שוכב פצוע על הקרקע.

כוחות הביטחון שהגיעו למקום התעלמו מכל אלה. הם לא עשו דבר כדי לעצור את שני המתנחלים, מיהרו להרחיק את הפלסטינים מהמקום ואז ניגשו למשימה הדחופה של מחיקת כל תיעוד של האירוע במטרה להבטיח שהאמת לא תצא לאור ונגד המתנחלים לא יינקטו שום צעדים.

זהותם של שני היורים ידועה היטב ומן הסתם – אם יהיה מי שירצה בכך – לא יהיה כל קושי לאתרם, ולו לצורך חקירה. ואולם בהתחשב בהתנהלות זו של כוחות הביטחון לאחר האירוע, ובהתנהלותה ארוכת השנים של ישראל, ברור כי לא קיים סיכוי ממשי לכך.

 

עדכונים:

  • ב-3.5.20 השיבה פרקליטות המדינה לפנייה של ח"כ זנדברג בקשר לאירוע ולתחקיר שערך בצלם. במכתבה זה דוחה הפרקליטות את טענות ומסקנות הדו"ח, תוך שמאמצת את גירסת היורה (אותה ניתן למצוא, למשל, כאן). 'בצלם' פנה לפרקליטות המדינה וביקש לקבל את תיק החקירה.
  • ב-31.5.20 נשלח אל בצלם בקשר לנזכר לעיל, מטעם יהושע שרמן, מכתב דרישה והתראה בטרם נקיטת הליכים משפטיים. במכתב, המובא כאן, מוצגת עמדתו.
  • ביוני 2020 הגיש יהושע שרמן תביעת לשון הרע נגד בצלם ונגד ארבעה נתבעים נוספים – יוסי גורביץ, דין יששכרוף, זהבה גלאון ויריב אופנהיימר – שפרסמו את התחקיר ואת תגובתם אליו. כתב התביעה מצורף כאן.