דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

סגירת התיק נגד אל"ם שומר היא חלק בלתי נפרד ממנגנון הטיוח שהוא מערכת החקירות הצבאית

מוחמד אל-כוסבה. התמונה באדיבות המשפחהבתגובה לסגירת תיק החקירה אומר בצלם, שחשף את תיעוד התקרית בה הרג מח"ט בנימין נער שיידה אבן על רכבו ונמלט, כי החלטת הפצ"ר היא חלק בלתי נפרד ממנגנון הטיוח שהוא מערכת החקירות הצבאית.

אל"ם שומר הרג את מוחמד עלי-כוסבה בן ה-17 בשלוש יריות בפלג הגוף העליון, אחת מהן בראשו. קביעת הפצ"ר כי הירי היה חוקי שכן הקצין טען שכיוון לרגליים אולם לא דייק בירי, משקפת יותר מכל את נכונות מערכת החקירות להתעלם מהוראות הפתיחה באש ומהחוק, ובלבד שתוכל לפטור את אנשי כוחות הביטחון מאחריות להרג לא חוקי של פלסטינים.

לרקע על הפרשה

תחקיר בצלם ותיעוד הוידיאו של הירי של מח"ט בנימין במוחמד עלי-כוסבה בן ה-17, בא-ראם ב-3.7.15 חשף כי המח"ט ירה בו למוות, בניגוד לחוק וכי החיילים הפקירו את עלי-כוסבה הפצוע במקום ועזבו בלי להגיש לו סיוע רפואי.

ההרג הבלתי חוקי זכה לגיבוי מידי וגורף מצד אלוף פיקוד המרכז וכמה שרי ממשלה. התבטאויות אלו מוסיפות חומרה לאירוע שכן באמצעותן מעביר הדרג הפוליטי והצבאי הבכיר ביותר מסר שאינו חוקי לחיילים המשרתים בשטחים: מותר ואפילו רצוי לירות כדי להרוג מיידה אבנים פלסטיני, גם אם הוא נמלט ואיננו מהווה עוד סכנה. התבטאויות כאלה מרוקנות מתוכן את המגבלות הרשמיות על שימוש בכוח בכלל, ועל ירי חי בפרט, והן מייתרות את הוראות הפתיחה באש, שלכאורה נועדו להסדיר את השימוש בנשק חם בשטחים.

בצלם הודיע עם פתיחת חקירת המצ"ח בפרשה כי הגיבוי הפומבי והאוטומטי שהעניקו הדרגים הפיקודיים והפוליטיים הבכירים להרג, והקביעה כי לא נפל כל פגם בפעולתו של אל"ם שומר, עיקרו מראש כל ניסיון לעשיית צדק במקרה זה.


גרסה מעובדת של תיעוד הווידיאו, שבה הוגדל אזור ההתרחשות


* חומר הגלם מהעתק הווידיאו שקיבל בצלם

* בצלם פנה ב-5.7.15 לפרקליטות הצבאית בדרישה כי תורה על פתיחה בחקירת מצ"ח. ב-7.8.15 הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי נפתחה חקירת מצ"ח. לפי פרסומים בתקשורת, ב-10.4.16 התיק נסגר ללא הגשת כתב אישום. ב-19.3.17 הגישה האגודה לזכויות האזרח ליועץ המשפטי לממשלה ערר על סגירת התיק. ב-13.12.18 דחה היועץ המשפטי לממשלה את הערר. ב-10.3.19 עתרו הוריו של כוסבה ביחד עם האגודה לזכויות האזרח לבג"ץ בדרישה להורות ליועץ המשפטי לממשלה להגיש כתב אישום נגד היורה - אל"מ ישראל שומר -  ולמנוע את מינויו למפקד חטיבת הנח"ל. ב-3.9.20 דחה בג"ץ את העתירה וקבע כי סגירת התיק וההחלטה לעכב את קידומו של שומר "נופלות במתחם הסבירות ואינן מצדיקות התערבות שיפוטית".