דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

תיעוד וידיאו של הירי של מח"ט בנימין במוחמד עלי-כוסבה בן ה-17 חושף כי המח"ט ירה למוות, בניגוד לחוק, במיידה אבנים נמלט

ההרג הבלתי חוקי זכה לגיבוי מידי וגורף מצד דרגים אזרחיים וצבאיים בכירים

למידע מעודכן על החקירה הקליקו כאן.

מוחמד עלי-כוסבה, בן 17. התמונה באדיבות המשפחהמפקד החטיבה המרחבית בנימין, אלוף משנה ישראל שומר, ירה למוות בנער פלסטיני, מוחמד עלי-כוסבה, בן 17, בשעות הבוקר ביום שישי, ה-3.7.15 בעיירה א-ראם, מצפון לירושלים. מפקד פיקוד המרכז, אלוף רוני נומה הודיע כי הוא "מגבה באופן מלא את המח"ט ואת תפקודו באירוע זה, בו נשקפה לכוח סכנת חיים ממשית." בנוסף, פרסמו פוליטיקאים שונים הודעות תמיכה באל"מ שומר ובהתנהלותו באירוע.

תחקיר בצלם, שכלל גביית עדויות ממספר עדי ראייה לתקרית, וכן ניתוח של תיעוד האירוע בווידיאו ממצלמת אבטחה, העלה כי בסביבות השעה 6:30 כלי רכבו של אל"מ שומר נסע מערבה בכביש מכיוון ג'בע לכיוון מחסום קלנדיה. כשהתקרב הג'יפ לצומת רץ לעברו מוחמד עלי-כוסבה, השליך ממרחק קצר מאוד אבן על שמשתו, שהתנפצה, ונמלט מהמקום.

בתיעוד הווידיאו נראה הג'יפ כשהוא עוצר בצומת מיד לאחר שהושלכה עליו האבן, ומתוכו יוצאים שני חיילים הפותחים במרדף אחרי הנער הנמלט. חייל שלישי נראה ממתין בסביבת כלי הרכב. בסרטון לא נראה יידוי אבנים נוסף. המשך המרדף והירי מתרחשים מחוץ לשדה הראייה של מצלמת האבטחה ואינם מתועדים בסרטון. לדברי מספר עדי ראייה, אל"מ שומר ירה בעלי-כוסבה בעת שהאחרון היה במרחק של כעשרה מטרים ממנו, ואז ניגש אליו ודחף אותו באמצעות רגלו. לאחר-מכן, במקום לדאוג כי לפצוע יוגש טיפול רפואי, עזבו החיילים את המקום. בסרטון מצלמת האבטחה ניתן לראות את שני החיילים שבים לשדה הראייה של המצלמה כחצי דקה לאחר תחילת האירוע, עולים לכלי הרכב ונוסעים לדרכם. עלי-כוסבה פונה מהמקום במכונית פרטית ממנה הועבר לאמבולנס של הסהר האדום. הוא הגיע במצב של מוות קליני לבית החולים ברמאללה, שם נקבע מותו. בצלם העביר למצ"ח את תיעוד הווידיאו.


גרסה מעובדת של תיעוד הווידיאו, שבה הוגדל אזור ההתרחשות


חומר הגלם מהעתק הווידיאו שקיבל בצלם

לפי הודעת דובר צה"ל מיום האירוע, כלי הרכב של אל"מ שומר הותקף על ידי פלסטינים שהשליכו עליו סלעים. אל"מ שומר חש בסכנת חיים ממשית, יצא מרכבו וביצע נוהל מעצר חשוד. מתחקיר בצלם עולה כי הירי שהרג את עלי-כוסבה היה בלתי מוצדק ובלתי חוקי וכי הגרסה הרשמית לאירוע אינה מתיישבת עם העובדות.

עלי-כוסבה נפגע משלוש יריות בפלג גופו העליון: קליע אחד פגע בפניו מהצד ושניים פגעו בו מאחור. מיקום הפציעות תואם את התמונה העולה מהעדויות ומתיעוד הוידאו – שהוא נורה בגבו, בעת שנמלט מהחיילים.

הטענה שלנוסעי המכונית נשקפה סכנת חיים מעלי-כוסבה בזמן הירי, לאחר שנמלט מהמקום, היא בלתי סבירה. אין חולק על-כך שפגיעת האבן בשמשת כלי הרכב הג'יפ וניפוצה סיכנו את נוסעיה בזמן אמת. אולם, הירי בגבו של עלי-כוסבה נעשה לאחר שהוא נמלט מהמקום, בעת שלא נשקפה ממנו "סכנת חיים ממשית" כשלהי. תחושת סכנה אינה יכולה לשמש הצדקה לכל פעולה ללא שום מגבלה. בהודעת דובר צה"ל נאמר בנוסף כי אל"מ שומר ביצע נוהל מעצר חשוד. אולם טענה זו סותרת הן את הטענה הראשונה בדבר סכנת חיים והן את עובדות המקרה: הוראות הפתיחה באש של הצבא מאפשרות, במסגרת נוהל מעצר חשוד, לירות ברגליו של החשוד, כדי להביא למעצרו. הן אינן מתירות הרג באמצעות שלוש יריות לפלג הגוף העליון.

העובדה שהחיילים עזבו את המקום מבלי להגיש לפצוע טיפול רפואי היא הפרה בוטה של מוסר אנושי בסיסי, כמו גם של פקודות הצבא המחייבות, בכל מקרה שבו נפגע אדם מירי, לוודא במידת האפשר מתן טיפול רפואי הולם לנפגע.

במקרה זה בוצע הירי על ידי המפקד הבכיר באזור, שזכה לאחר מעשה לגיבוי מידי של אלוף פיקוד המרכז ושל כמה שרים. התבטאויות אלו מוסיפות חומרה לאירוע שכן באמצעותן מעביר הדרג הפוליטי והצבאי הבכיר ביותר מסר שאינו חוקי לחיילים המשרתים בשטחים: מותר ואפילו רצוי לירות כדי להרוג מיידה אבנים פלסטיני, גם אם הוא נמלט ואיננו מהווה עוד סכנה. התבטאויות כאלה מרוקנות מתוכן את המגבלות הרשמיות על שימוש בכוח בכלל, ועל ירי חי בפרט, והן מייתרות את הוראות הפתיחה באש, שלכאורה נועדו להסדיר את השימוש בנשק חם בשטחים.

אמנם, מצ"ח פתחה בחקירה לבירור נסיבות האירוע, כפי שנעשה כיום באופן אוטומטי כמעט ברוב מקרי ההרג בגדה. אולם, בהתחשב בגיבוי הפומבי והאוטומטי שהעניקו הדרגים הפיקודיים והפוליטיים הבכירים להרג, והקביעה כבר בשלב הזה כי לא נפל כל פגם בפעולתו של אל"ם שומר, ישנם ספקות כבדים באשר ליכולתה של מצ"ח לחקור את האירוע באפקטיביות וללא משוא פנים. מציאות זו, כאשר היא מצטרפת לרקורד העגום המתועד של מצ"ח בחקירת מקרי הרג של פלסטינים בגדה, מעקרת מראש כל ניסיון לעשיית צדק במקרה זה.