דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

בצלם: שריפת תינוק הייתה רק עניין של זמן נוכח ההימנעות מאכיפת החוק על מתנחלים אלימים

עדכון: ב-8.8.15 מת מפצעיו אבי המשפחה, סעד מוחמד דוואבשה, בן 37, בבית החולים סורוקה בבאר שבע וב-7.9.15 מתה מפצעיה בבית החולים גם האם, ריהאם חוסיין חסן דוואבשה, בת 27..

הריגתו של תינוק בן שנה וחצי, עלי סעד דוואבשה, ופציעתם הקשה של אמו ריהאם, אביו סעד ואחיו הפעוט אחמד אחרי שעל פי החשד אזרחים ישראלים הציתו את הבית על יושביו הייתה רק עניין של זמן. זאת, נוכח מדיניות הרשויות שלא לאכוף את החוק על ישראלים שפוגעים בפלסטינים וברכושם, המעניקה חסינות למבצעי פשעי השנאה ומעודדת אותם להמשיך במעשיהם, עד לתוצאה המזעזעת לפנות בוקר.

לפי נתוני בצלם, בשלוש השנים האחרונות, מאז אוגוסט 2012, הציתו אזרחים ישראלים תשעה בתי מגורים בגדה המערבית. במקרה אחר יודה בקבוק תבערה על מונית שנסעה בה משפחה פלסטינית ונוסעיה נכוו קשות. באף לא אחד מן המקרים האלה הועמדו המבצעים לדין. השב"כ חושד כי שתיים מן ההצתות בוצעו על ידי ההתארגנות שהציתה את כנסיית הלחם והדגים ביוני 2015, אולם ספק אם אירועים אלו היו מפוענחים לולא הושקע מאמץ בחקירת הצתת הכנסייה שבתוך ישראל.

אזרחים ישראלים הציתו בשנים האחרונות עשרות בתים, מסגדים, שטחים חקלאיים כלי רכב ובתי עסק פלסטיניים בשטחים. רוב רובם של האירועים לא פוענח מעולם, ובמקרים רבים המשטרה אף לא טרחה לבצע פעולות חקירה בסיסיות.

העובדה שמשטרת ש"י ושאר רשויות אכיפת החוק הפועלות בשטח לא פענחו כמעט אף אירוע כזה, איננה צו הגורל. היא תוצאה של מדיניות שמתבטאת בכל דרגי מערכת אכיפת החוק, בייחוד הדרג הפוליטי, מראש הממשלה ומטה, שהגינויים שלו ריקים מתוכן כל עוד הוא תומך במדיניות של אי אכיפת החוק על מי שפגע בפלסטינים, ואינו מטפל באווירה הציבורית ובהסתה העומדת ברקע המעשים. השעון לקראת מעשה האלימות הבא נגד פלסטינים בשטחים, ומעשה האלימות שלאחריו, כבר מתקתק.

  • ב-12.5.19 פורסם בכלי התקשורת כי במסגרת הסדר טיעון הורשע קטין בקשירת קשר להצתת בית משפחת דוואבשה ומעורבות בפשעי שנאה אחרים. ב-18.5.20 הורשע עמירם בן אוליאל בשלוש עבירות רצח, בשני נסיונות רצח, בשתי עבירות הצתה ובקשירת קשר לפשע ממניע גזעני. 

    ב-14.9.20 נגזרו על בן אוליאל שלושה מאסרי עולם במצטבר, 20 שנות מאסר במצטבר למאסרי העולם ופיצוי כספי של קרוב למיליון ש"ח לבני משפחת דוואבשה. ב-16.9.20 נגזרו על הקטין שלוש שנות מאסר וחצי, בניכוי 32 החודשים בהם שהה במעצר.