דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

וידיאו: הצבא מלווה התקפת מתנחלים בכפר עוריף, לפני יומיים. בצלם: נראה כי הצבא שימש באירוע זה כמעטפת אבטחה לנוער הגבעות

בשעות הבוקר של יום שני, 6.1.14, הגיעה קבוצת מתנחלים רעולי פנים מכיוון ההתנחלות יצהר לפאתיו המזרחיים של הכפר עוריף, הסמוך לשכם, לאתר בנייה של מאגר מים המוקם במימון USAID. המתנחלים שברו את מונה החשמל ויידו אבנים על בית משפחת ספדי, הצמוד לאתר הבנייה, ולעבר בית הספר המרוחק משם כמאה מטרים. את המתנחלים ליוו חיילים, וכן לפחות מתנחל אחד חמוש ומצויד במכשיר קשר, המשתייך ככל הנראה למאבטחי ההתנחלות.

בתיעוד הווידיאו שצילם תושב הכפר, אוסמה ספדי, ואשר הועבר לבצלם, נראים המתנחלים כשהם מיידים אבנים בזמן שחיילים עומדים לידם ואינם נוקטים בשום פעולה בכדי לעצור אותם, להרחיק אותם מן המקום או לכל הפחות להפסיק את זריקת האבנים. כמה מהתלמידים יידו אבנים בחזרה על המתנחלים, והחיילים ירו על התלמידים רימוני גז. אז הכניסו המורים את התלמידים לתוך בניין בית הספר כדי להרחיקם מן ההתרחשות.

האירוע נמשך כחמישים דקות ובסיומו המתנחלים חזרו לכיוון התנחלות יצהר. בתיעוד ניתן לראות כיצד המתנחלים, העושים את דרכם במעלה ההר, חולפים על פני קבוצה של כלי רכב שחנו על מורדות הגבעה: שני ג'יפים צבאיים, ג'יפ בצבע לבן, וטנדר שטח, השייך ככל הנראה למאבטחי ההתנחלות. שניים מן המתנחלים התוקפים נראים בווידיאו כשהם ניגשים לרכב האבטחה ואחד מהם לוקח מעיל מארגז הטנדר. גם בשלב זה לא ניתן לראות שום ניסיון של הצבא לעצור את הפורעים, או אפילו לברר את זהותם. לאחר מכן נראים בווידיאו חמישה חיילים העולים מהכפר לכיוון ההתנחלות.

מהתיעוד עולה כי החיילים התעלמו מחובתם להגן על הפלסטינים באירוע זה: הם לא הפסיקו את מעשי האלימות שהתרחשו לנגד עיניהם והגיבו רק כאשר פלסטינים יידו אבנים חזרה על המתנחלים. לא נראה גם שחיילים ניסו לזהות את רעולי הפנים או לעכבם עד להגעת המשטרה כדי שניתן יהיה למצות עמם את הדין. ככל שידוע לבצלם, החיילים גם לא מסרו את גרסאותיהם אודות אירועים אלה למשטרה. מהתיעוד נראה כי הצבא, שאמור להגן על הפלסטינים בגדה, שימש למעשה בפועל כמעטפת אבטחה למתנחלים אלימים. הצבא באירוע נתן גיבוי למתנחלים לתקוף את הפלסטינים ואת רכושם.

בעקבות חשיפת התיעוד, מתכוון בצלם לפנות לרשויות הרלוונטיות – בדרישה לפתוח בחקירה דחופה של האירוע במסגרתה תיבחן התנהלותם של החיילים והקצינים שנכחו במקום, של התוקפים ושל מאבטחי ההתנחלות באירוע. כן מתכוון בצלם לדרוש כי תובהר לכל כוחות הביטחון המשרתים בשטח חובתם להגן על התושבים הפלסטינים ועל רכושם מפני פגיעות כאלה.