דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

חיילים ירו למוות בשני נערים; באופן חריג, הצבא פתח בחקירה

עדכון: ב-23.3.10 הודיע דובר צה"ל כי הפצ"ר הורה על פתיחת חקירה. ב-1.1.12 הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי החקירה בתיק הסתיימה והתיק הועבר לעיון פרקליט. ביום ה-13.5.13 עדכנה הפרקליטות הצבאית את בצלם כי השלמת חקירה שבוצעה בתיק הסתיימה, וכי התיק הועבר לעיון פרקליט. ב-25.2.15 הודיעה הפרקליטות הצבאית על סגירת תיק החקירה. לפרטים נוספים הקליקו כאן.

ב-20.3.10 הרגו חיילים שני נערים בכפר עיראק בורין הסמוך לשכם. דובר צה"ל קבע כי השניים נהרגו מירי כדורי מתכת מצופים גומי בעת שהשתתפו בהפגנה אלימה ובלתי חוקית. תחקיר שערך בצלם סתר קביעות אלה ולאחר כמה ימים הודיעה הפרקליטות הצבאית הראשית, באופן חריג, כי מצ"ח תפתח בחקירה לבדיקת נסיבות האירוע.

בשעות הצהריים של יום שבת, ה-20.3.10, קיימו תושבי הכפר עיראק בורין הפגנה שבמהלכה יידו אבנים לעבר חיילים ושוטרי משמר הגבול שהיו במקום. ההפגנה התנהלה ברובה בחלקו המזרחי של הכפר. ארבעה ג'יפים ניצבו על הכביש הראשי המוביל למערב הכפר.

מתחקיר בצלם עולה כי בסביבות השעה 15:30 עצרה על הכביש מונית שירות שהגיעה משכם. אותה שעה עמדה ליד הכביש קבוצה קטנה של אנשים, וכמה דקות קודם להגעת המונית זרקו כוחות הביטחון במקום כמה רימוני גז. מהמונית ירדו כעשרה אנשים, בהם מוחמד קאדוס, בן 15, ואוסייד קאדוס, בן 17, תושבי הכפר. מוחמד ראה את חברו עומד בין קבוצת האנשים והצטרף אליו. השניים עמדו במרחק של כמאה מטרים ממערב לארבעת הג'יפים הצבאיים. אוסייד נעמד מעברו השני של הכביש.

רגעים ספורים לאחר שירדו מהמונית, נורה אוסייד ונפגע מכדור בודד בראשו. מוחמד רץ לעברו מיד ותוך כדי כך נפגע מכדור בודד בחזהו. אנשים שהיו במקום העלו את השניים למונית ממנה ירדו והנהג פינה אותם לבית החולים בשכם. מוחמד מת מפצעיו כמה דקות לאחר שהגיע לבית החולים. מצבו של אוסייד הוגדר אנוש והוא נותח וטופל במחלקת טיפול נמרץ. הוא מת מפצעיו למחרת, ה-21.3.10, בשעה 4:00 לפנות בוקר.

עוד ביום האירוע פרסם דובר צה"ל הודעה בה קבע כי כוחות צה"ל שהגיעו לכפר נתקלו בהמון פלסטיני שיידה לעברם אבנים. על-פי ההודעה, הכוחות השיבו באמצעים לפיזור הפגנות שכללו ירי כדורי מתכת מצופים גומי וזיהו פגיעה בשני פלסטינים שפונו מהמקום. דובר צה"ל הדגיש כי לא נעשה שימוש בירי חי וכי מפרי הסדר נפגעו מכדורי מתכת מצופים גומי שנורו בהתאם לנהלים.

תחקיר בצלם סותר לחלוטין הודעה זו. ראשית, מהתחקיר עולה כי על הכביש הראשי שבו נורו למוות מוחמד ואוסייד קאדוס עמדו אנשים ספורים, ועיקר ההפגנה התרחש בחלקו המזרחי של הכפר בשעות שקדמו לאירוע. יתרה מזו, גם אם נזרקו אבנים באזור זה לעבר החיילים, הרי שאוסייד ומוחמד עמדו במרחק של כמאה מטרים מהמקום שבו ניצבו כוחות הביטחון ועל כן ברור שלא סיכנו אותם בצורה ממשית.

שנית, הממצאים הרפואיים מעלים אף הם חשדות כבדים כי השניים נפגעו מירי של כדורים חיים. צילום רנטגן של ראשו של אוסייד קאדוס ,שבו נראה הקליע בתוך ראשו, ותמונות של פתח הכניסה ויציאה של ה קליע שפגע במוחמד קאדוס מצביעים על כך שהשניים לא נפגעו מכדורי מתכת מצופים גומי. ממצאים אלה מעמידים בספק את דבריו של דובר צה"ל, לפיהם באותו יום השתמשו הכוחות רק בכדורים מסוג זה. בנוסף, עדי ראיה מסרו לבצלם כי במהלך ההפגנה ירו כוחות הביטחון גם כדורים חיים.

בעקבות חשיפת ממצאים אלה התעורר דיון תקשורתי סביב האירוע. ב-23.3.10 הודיע דובר צה"ל כי הפרקליט הצבאי הראשי, אלוף אביחי מנדלבליט, הורה על פתיחת חקירת מצ"ח לבדיקת נסיבות האירוע. זוהי החלטה חריגה, שכן ברוב המכריע של המקרים שבהם נהרגים פלסטינים בידי כוחות הביטחון מסרב הצבא לפתוח בחקירת מצ"ח ומסתפק בתחקיר המבצעי שעורכת היחידה האחראית למקרה.

בצלם פנה לפרקליטות הצבאית לעניינים מבצעיים והציע להעביר למצ"ח את ממצאי התחקיר שערך ואת המידע שברשותו בנוגע לאירוע.