דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

חקירת מצ"ח קבעה: שני נערים נהרגו מירי חי של הצבא, למרות שהצבא ירה לטענתו רק כדורי "גומי"

מימין לשמאל: מוחמד ואוסייד קאדוס. התמונות באדיבות המשפחה
מימין לשמאל: מוחמד ואוסייד קאדוס. התמונות באדיבות המשפחה

ב-25.2.15 הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם על סגירת תיק החקירה אודות הריגתם של הנערים מוחמד ואוסייד קאדוס בכפר עיראק בורין במארס 2010. זאת לאחר חקירה שנמשכה חמש שנים ושממצאיה, כפי שדווחו על-ידי הפרקליטות, מופרכים לחלוטין: מחד נקבע כי החקירה העלתה כי הירי היחיד שבוצע באירוע היה של כדורי גומי, ומאידך אישרה החקירה כי הנערים, שאיש אינו חולק על-כך שנהרגו מירי הצבא, נפגעו מאש חיה. בעקבות מסקנות חסרות שחר אלה החליטה הפרקליטות שלא להעמיד איש לדין. בקשת בצלם לקבל את העתק תיק החקירה נדחתה. בצלם פנה בשנית וקבל על נימוק דחיית הבקשה, ורק בסוף מאי 2015 אושרה הבקשה עקרונית.

בני הדודים מוחמד קאדוס, בן 15, ואוסייד קאדוס, בן 17, נהרגו ב-20.3.10 בכפר עיראק בורין הסמוך לשכם. במכתב, ששלח לבצלם ב-25.2.15 רס"ן הראל וינברג, סגן הפרקליט לעניינים מבצעיים, נאמר כי החקירה העלתה שבעת האירוע, הירי היחיד שבוצע היה של סגן מפקד הגדוד, קצין בדרגת רס"ן, שירה לעבר "מספר מפרי סדר שהיו במרחק של 60-50 מטרים ממנו, ואשר יידו אבנים בצורה מאסיבית לעבר שלושת החיילים [בכוח]". כן נמסר שהממצאים הרפואיים העלו אמנם כי בני הדודים קאדוס נורו כנראה מאש חיה, אך החקירה לא הצליחה ליישב זאת עם טענתו של הקצין כי ירה במהלך האירוע רק כדורי מתכת מצופי גומי. לדברי הפרקליטות, כיוון שבנסיבות האירוע ירי כזה היה בהתאם לפקודות, לא היה מקום להעמיד לדין את הקצין. לבסוף נאמר גם כי הקצין ננזף פיקודית בעקבות האירוע, אך זאת לגבי כשלים בהתנהלותו לאחר הירי, ולא לגבי הירי עצמו.

חקירת המצ"ח של האירוע, בחינת התיק על-ידי הפרקליטות והשלמות החקירה של מצ"ח ארכו כמעט חמש שנים. ממצאי החקירה היו זהים כמעט לחלוטין לאלו שהעלה תחקיר הרמטכ"ל, שפורסם כחודש לאחר קרות האירוע. עובדה זו מעוררת תהיות קשות בדבר יעילותם ועצמאותם של תהליכי החקירה הממושכים ולגבי האפקטיביות שלהם.

התוצאות המופרכות ממחישות היטב את יכולות החקירה המוגבלות של מצ"ח. אכן, כפי שנכתב בהודעת הפרקליטות הצבאית, הממצאים הרפואיים מעידים כי בני הדודים קאדוס נהרגו, קרוב לוודאי, מירי חי. לפיכך, ראוי היה לבדוק באופן נמרץ וביקורתי את טענת הכוחות בשטח כי באירוע בוצע אך ורק ירי של כדורי מתכת מצופים גומי וכי הירי בוצע רק על-ידי הקצין. יתרה מכך, מתשובת הפרקליטות עולה כי אין חולק על כך שהשניים נהרגו מירי הצבא. לאור הממצאים המובהקים הללו, כשלונן של מצ"ח ושל הפרקליטות הצבאית בהתמודדות עם טענתו של הקצין היורה כי לא ירה ירי חי זועק לשמיים.

התחקיר שערך בצלם מוגבל לאמצעי החקירה העומדים לרשות הארגון: גביית עדויות מעדי ראיה פלסטינים ובינלאומיים, בחינת מסמכים רפואיים הנמצאים ברשות משפחות ההרוגים וכדומה. למצ"ח לעומת זאת הייתה נגישות, מכוח חוק, לכל חייל שהיה בזירה, לכל כלי הנשק ועוד ועוד. מטבע הדברים, חשודים בעבירות על החוק לא ימהרו תמיד להפליל את עצמם מרצונם או לחשוף את מלוא המידע שברשותם. לפיכך, מצופה מרשות חקירה לדעת כיצד להתמודד עם עדויות שקר של חשודים ושל עדי ראייה ולהגיע לחקר האמת, ודאי וודאי כשברשותה ראיות תומכות.

תצלום הרנטגן של ראשו של אוסייד קאדוס לאחר שנהרג. בצילום ניתן לזהות קליע מתכת מחודד שחדר לגולגולת.
תצלום הרנטגן של ראשו של אוסייד קאדוס לאחר שנהרג. בצילום ניתן לזהות קליע מתכת מחודד שחדר לגולגולת.

בצילום ניתן לזהות קליע מתכת מחודד שחדר לגולגולת. בצלם טרם קיבל לידיו את תיק החקירה ולפיכך אין בידינו מידע על פעולות החקירה שנעשו בתיק ואין זה ידוע מדוע נדרשו למצ"ח ולפרקליטות קרוב לחמש שנים כדי לחקור את האירוע, לבצע השלמות חקירה ולקבל החלטה בתיק. לאחר קבלת ההודעה על סגירת תיק החקירה, פנה בצלם למצ"ח בבקשה לקבל העתק ממנו, על מנת לבחון האם להגיש ערר על ההחלטה לסגור את התיק, אך נענה בשלילה בנימוק כי במקביל להחלטה לסגור את התיק, הוחלט לפתוח בהליך של נזיפה פיקודית, וכל עוד ההליך הזה מתקיים, לא יהיה ניתן להעביר את העתק התיק. בצלם פנה למצ"ח בעניין זה בשנית, בציינו בין היתר כי הליך נזיפה פיקודית אינו הליך פלילי, בעוד העברת התיק לשם בחינת הגשת ערר הינה חלק מההליך הפלילי, ואין זה סביר כי ההליך הפלילי, שגם כך נפגם ממשך הזמן הארוך מקרות האירוע, ימשיך ויפגע בשל הליך שאינו פלילי. רק ב-28.5.15 הודיעה מצ"ח לבצלם כי הבקשה לקבלת העתק התיק אושרה עקרונית, לאחר שהתיק יעבור צנזורה צבאית.

רקע:

ב-20.3.10 הרגו חיילים שני נערים בכפר עיראק בורין הסמוך לשכם. דובר צה"ל קבע כי השניים נהרגו מירי כדורי מתכת מצופים גומי בעת שהשתתפו בהפגנה אלימה ובלתי חוקית. תחקיר שערך בצלם סתר קביעות אלה ולאחר כמה ימים הודיעה הפרקליטות הצבאית הראשית, באופן חריג באותה התקופה, כי מצ"ח תפתח בחקירה לבדיקת נסיבות האירוע.

ביום שבת, ה-20.3.10, התקיימו בכפר עיראק בורין עימותים בין צעירים מהכפר שיידו אבנים על חיילים. מוחמד קאדוס, בן 15, ואוסייד קאדוס, בן 17, תושבי הכפר, נפצעו מירי ופונו לבית החולים בשכם. מוחמד מת מפצעיו כמה דקות לאחר שהגיע לבית החולים. אוסייד מת מפצעיו למחרת.

עוד ביום האירוע פרסם דובר צה"ל הודעה בה קבע כי כוחות צבא שהגיעו לכפר נתקלו בהמון פלסטיני שיידה לעברם אבנים. על-פי ההודעה, הכוחות השיבו באמצעים לפיזור הפגנות שכללו ירי כדורי מתכת מצופים גומי וזיהו פגיעה בשני פלסטינים שפונו מהמקום. דובר צה"ל הדגיש כי לא נעשה שימוש בירי חי וכי מפרי הסדר נפגעו מכדורי מתכת מצופים גומי שנורו בהתאם לנהלים. תחקיר בצלם סתר לחלוטין הודעה זו. ראשית, מהתחקיר עלה כי שני הנערים נהרגו בשעה שעמדו בריחוק מן החיילים ולא היוו סכנה שתצדיק ירי של כדורי מתכת מצופי גומי. שנית, הממצאים הרפואיים ותחקיר השטח מצביעים על כך שהשניים נפגעו מירי של כדורים חיים ולא מכדורים מצופים גומי. צילום רנטגן של ראשו של אוסייד קאדוס, שבו נראה הקליע בתוך ראשו, ותמונות של פתח הכניסה ויציאה של הקליע שפגע במוחמד קאדוס מעמידים בספק את דבריו של דובר צה"ל, לפיהם באותו יום השתמשו הכוחות רק בכדורי "גומי". בנוסף, עדי ראיה מסרו לבצלם כי במהלך ההפגנה ירו כוחות הביטחון גם כדורים חיים, והעבירו לבצלם סרטון וידיאו שצולם באותו היום, על ידי מתנדב בינלאומי, בו נשמע בבירור קול של ירי חי.

בעקבות חשיפת ממצאים אלה התעורר דיון תקשורתי סביב האירוע. ב-23.3.10 הודיע דובר צה"ל כי הפרקליט הצבאי הראשי, אלוף אביחי מנדלבליט, הורה על פתיחת חקירת מצ"ח לבדיקת נסיבות האירוע. באותה תקופה הייתה זו החלטה חריגה, שכן עד לשינוי במדיניות החקירות באפריל 2011, הצבא סירב לפתוח בחקירת מצ"ח ברוב המכריע של המקרים שבהם נהרגו פלסטינים בידי כוחות הביטחון והסתפק בתחקיר המבצעי שעורכת היחידה האחראית למקרה.