דילוג לתוכן העיקרי

חברון: חייל הכה נער בן 16 בראשו במהלך צעדת מתנחלים בעיר

ב-11.11.17, בסביבות השעה 10:30, התקיימה צעדה של מתנחלים מהתנחלות אדמות ישי שבתוך שכונת תל רומיידה (אזור H2), לעבר “קבר עתניאל בן קנז” בחברון, שנמצא בסמוך לרחוב א-שוהדאא במרכז העיר העתיקה,...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

חברון: חייל הכה נער בן 16 בראשו במהלך צעדת מתנחלים בעיר

ב-11.11.17, בסביבות השעה 10:30, התקיימה צעדה של מתנחלים מהתנחלות אדמות ישי שבתוך שכונת תל רומיידה (אזור H2), לעבר “קבר עתניאל בן קנז” בחברון, שנמצא בסמוך לרחוב א-שוהדאא במרכז העיר העתיקה, באזורH1 של העיר הנמצא לכאורה בשליטה פלסטינית. המתנחלים מקיימים צעדה אל הקבר בכמה מועדים קבועים במהלך השנה, ובהם תשעה באב וחול המועד סוכות. הצעדה עוברת בלב העיר העתיקה, וכדי לקיימה מגביל הצבא את תנועת הפלסטינים באזור ומשבש את שגרת חייהם. גם הפעם סגרו חיילים ושוטרי מג"ב ביום הצעדה את החנויות ואת הרחובות בהם היא עוברת.

אחמד הודייב, בן 16, תושב הכפר עקבת תפוח שממערב לחברון, עובד באחת החנויות שנסגרו לקראת הצעדה, ברחוב ביר א-סאבע (באר שבע), הנמצא באזור H1. בשעות הבוקר, ישב הודייב עם חבריו, עובדים בחנויות הסמוכות, לצפות במתנחלים הצועדים. בעדות שמסר לתחקירן בצלם, מוסא אבו השהש ב- 12.11.17 תיאר הודייב את מה שאירע לאחר-מכן (האירוע תועד בווידיאו על-ידי מתנדב בצלם ג'מאל אבו סעיפאן):

בסביבות השעה 14:00 המתנחלים הגיעו לפנייה לרחוב ביר א-סאבע (באר שבע), וכמה מהם ניסו להוריד דגלים פלסטיניים שהיו תלויים על הדלתות של חלק מהחנויות. אנחנו התחלנו לשרוק ולצעוק. לא עשינו שום דבר אחר. החיילים התקדמו לכיוון שלנו. אחד מהם היה עצבני במיוחד וניסה לגרש אותנו מהמקום. הוא דחף אותי ודחפתי אותו בחזרה, ואז הוא הכה אותי עם קנה הרובה שלו על הראש. התחלתי לדמם.

חיילים אחרים ניסו להרחיק ממני את החייל אבל הוא המשיך לנסות לתקוף אותי. שוטרת ממשמר הגבול ניגשה אליי ושמה לי על הראש חבישת צמר שדומה לכובע. הרגשתי סחרחורת ונפלתי על הארץ. חיילים שהיו במקום ניסו לטפל בי אבל תושבים שהיו שם התקשרו לאמבולנס פלסטיני שהגיע אחרי כמה דקות ופינה אותי לבית החולים הממשלתי עאליה בחברון. בבית החולים עשו לי צילומי רנטגן ובדיקות. לא היה צורך בתפרים ושחררו אותי מבית החולים בסביבות השעה 17:00.

אין מדובר באירוע חריג: מעשי אלימות של אנשי כוחות הביטחון כלפי פלסטינים הם חלק בלתי נפרד משגרת הכיבוש ומאכיפתו על האוכלוסייה הפלסטינית. זוהי מציאות שהדרג הפוליטי והדרגים הבכירים בצבא מקבלים ומאפשרים את המשך קיומה, גם אם מפעם לפעם מושמעות אמירות מגנות מעשים כאלה, לכאורה.

האלימות המתוארת לעיל אינה מתמצת רק בהכאתו של אחמד הודייב, ומתבטאת גם בהגבלות הקיצוניות שמטיל הצבא על תנועת פלסטינים ובשיבוש שגרת חייהם לצורכי המתנחלים. במשך שנים, מעדיפה ישראל את האינטרסים של המתנחלים על פני זכויותיהם של התושבים הפלסטינים. הרשויות הישראליות מנהיגות בעיר משטר המבוסס באופן מוצהר וגלוי על "עקרון ההפרדה", שעל בסיסו הן יצרו סגרגציה פיזית ומשפטית בין המתנחלים לבין התושבים הפלסטינים. משטר זה מונע מהפלסטינים תושבי העיר לנהל כל שגרת חיים סבירה בשל ההגבלות הקיצוניות המוטלות על תנועתם והופך את חייהם לבלתי נסבלים.

עדכון:

ב-25.1.18 הודיעה היחידה הארצית לחקירות מבצעיות במצ"ח לבצלם באמצעות דואר אלקטרוני כי נפתחה חקירת מצ"ח.

סרטונים אחרונים