דילוג לתוכן העיקרי

וידיאו: כוחות הביטחון ריתכו את אחת הכניסות לבית בחברון בנימוקים מופרכים ותוך הפעלת אלימות

באסם וראניה אל-מוחתסב גרים עם שלושת ילדיהם בקומתו השנייה של בניין דו קומתי בבעלות משפחת אל-מוחתסב המורחבת, בעיר העתיקה בחברון. בקומה הראשונה של המבנה מבצע כיום הוועד לשיקום חברון עבודות ש...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

וידיאו: כוחות הביטחון ריתכו את אחת הכניסות לבית בחברון בנימוקים מופרכים ותוך הפעלת אלימות

באסם וראניה אל-מוחתסב גרים עם שלושת ילדיהם בקומתו השנייה של בניין דו קומתי בבעלות משפחת אל-מוחתסב המורחבת, בעיר העתיקה בחברון. בקומה הראשונה של המבנה מבצע כיום הוועד לשיקום חברון עבודות שימור ושיקום.

הדלת שרותכה. צילום: מוסא אבו השהש, בצלם, 7.9.17

לבית שתי כניסות, הראשית פונה לרחבת אל-חרם אל-איבראהימי (מערת המכפלה) ונמצאת במרחק של כשלושים מטרים ממחסום מערת המכפלה-מערב, והאחורית, דלת בגובה כמטר, פונה לשוק של חברון. דיירי הבית מרבים להשתמש בכניסה האחורית כדי להימנע מטרדת המעבר במחסום, הפתוח רק מ-5:00 בבוקר ועד-22:00, וסגור בשעות הלילה. יציאה מהבית או חזרה אליו בשעות הלילה מכיוון מערת המכפלה מחייבת עיקוף ארוך, דרך מחסום 160 או מחסום בית מרקחת, המצריך נסיעה במונית או טיפוס על גגות השכונה.

ביום ראשון, 13.8.17, הגיעו חיילים ושוטרי מג"ב לבית המשפחה בסביבות השעה 15:30 והודיעו לדיירים כי הם עומדים לסגור את הדלת האחורית באמצעות ריתוך, כיוון שהיא משמשת חשודים הנמלטים מאנשי כוחות הביטחון.

ראניה אל-מוחתסב, בת 24, תיארה בעדות שמסרה לתחקירן בצלם מוסא אבו השהש ב-15.08.17 את שהתרחש:

בסביבות השעה 15:30 שמעתי דפיקות בדלת שפונה לרחבת מערת המכפלה. שאלתי מי זה, והבנתי שמדובר בשוטרי משמר הגבול. שאלתי אותם למה הם רוצים להיכנס לבית שלנו ואחד מהם ענה שהם חושדים שבחור שאחריו הם רדפו נכנס לבית ומסתתר בו.

נכנסו כמה שוטרים ושוטרת אחת. הם החזיקו כלי עבודה: פטיש, מקדחה, וכו'. בהתחלה לא הבנתי בשביל מה הם הביאו את הכלים. הם עברו בין כל החדרים בבית, עד שהגיעו לחדר עם הדלת הקטנה שפונה לשוק.

התקשרתי לדודה זליח'ה שגרה בעיר העתיקה והיא אחת מבעלי הבניין והיא הגיעה בתוך חצי שעה. כשהיא נכנסה השוטרים בדיוק ניסו לקבע את הדלת עם ברגים. היא ניגשה אליהם וניסתה לעצור אותם. היא נצמדה לדלת והחזיקה אותה. חיילת ניסתה להרחיק אותה מהדלת, אבל לא הצליחה.

בתיעוד וידיאו של המשך האירוע, שצולם על-ידי ראניה אל-מוחסתב, נראות חיילת ושוטרת המנסות לגרור בכוח את זליח'ה אל-מוחסתב בת ה-55, היושבת על הארץ, לאזוק אותה ולהרחיק אותה מהדלת. בסופו של דבר קיבעו אנשי כוחות הביטחון את הדלת עם ברגים ועזבו את הבית. בסביבות השעה 21:00 שבו שוטרי מג"ב למקום וריתכו את הדלת.

סגירת הדלת מקשה מאוד על חייה של משפחת אל-מוחתסב ומחייבת אותם לסבול מדי יום את ההמתנה וההשפלה הכרוכה במעבר במחסומים, כאשר אלה פתוחים למעבר, ולעיקוף גדול המחייב נסיעה במונית, או , לטיפוס על גגות השכונה.

באסם אל-מוחתסב, בן 31, סיפר על השלכות ריתוכה של הדלת על חיי המשפחה:

באסם אל-מוחתסב, צילום: מוסא אבו השהש, בצלם, 13.8.17אני עובד כנהג במפעל למוצרי פלסטיק באזור 1H בחברון. אני יוצא לעבודה מוקדם מאוד, בשעה 3:30 או 4:00 לפנות בוקר, כשהשער של מחסום מערת המכפלה עדיין סגור. לרוב, אני גם חוזר בשעה מאוחרת, אחרי 22:00, כשהמחסום כבר סגור.

עד שריתכו את הדלת האחורית הייתי יוצא ונכנס דרך השוק. עכשיו, אם אני נאלץ להגיע הביתה דרך הגגות של הבתים שליד השוק, ובלילה זה מסוכן כי הצבא עושה תצפיות על הגגות באזור.

האפשרות השנייה היא דרך החלופית ארוכה מאוד, שמחייבת נסיעה במונית, ומעבר במחסום בית המרקחת או במחסום 160, שרחוקים מהבית שלי. בשעות האלה יש שם בידוק מאוד קפדני של אנשי משמר הגבול, שחוקרים אותי למה אני חוזר מאוחר כל כך. לוקח לי יותר מ-45 דקות להגיע ככה הביתה.

בנוסף, אשתי בהריון, ואני חושש מזה שהלידה תתחיל בלילה ונצטרך להגיע לבית החולים. במיוחד אני חושש שזה יקרה כשאני לא בבית. מהניסיון שלנו, אנשי משמר הגבול מסכימים לפתוח את שער החירום הצמוד למחסום רק במקרים קיצוניים, ורק אחרי שפונים כמה פעמים ונעשה תיאום. אני ודודה שלי, זליח'ה, מתכוונים לפנות למשטרה ולארגונים ולהגיש תלונה.

תושביו הפלסטינים של מרכז העיר חברון סובלים מהגבלות תנועה קיצוניות, המחייבות אותם להיבדק שוב ושוב במחסומים ומונעות מהם תנועה בחלקים נרחבים בעיר. כאילו אין די באלה, סגרו כוחות הביטחון במקרה הנוכחי, תוך שימוש באלימות קשה, דלת בתוך ביתה הפרטי של משפחה – פגיעה פולשנית שמונעת מהתושבים לנהל שגרת חיים כלשהי. טענתם של אנשי כוחות הביטחון כי הדבר נועד לכאורה כדי למנוע מעבר של "חשודים" היא מופרכת ומנותקת מהמציאות. ממילא, גם לו היה בה שמץ של אמת, לא היה בכך כדי להצדיק פגיעה כה קשה במשפחת אל-מוחתסב. מקרה זה הוא רק דוגמה נוספת למדיניות ההפרדה והגבלות התנועה שמיישמת ישראל במרכז העיר חברון, המלווה בהתנכלויות, מעשי אלימות והטרדות יומיומיות מצד אנשי כוחות הביטחון והמתנחלים. כל אלה הפכו את החיים בעיר העתיקה בחברון לבלתי נסבלים, וכבר הביאו לעזיבתם של אלפים מהתושבים הפלסטינים.

זליח'ה אל-מוחתסב ליד הדלת שרותכה, מצדה הפנימי. צילום: מוסא אבו השהש, בצלם, 15.8.17
זליח'ה אל-מוחתסב ליד הדלת שרותכה, מצדה הפנימי. צילום: מוסא אבו השהש, בצלם, 15.8.17

סרטונים אחרונים