דילוג לתוכן העיקרי

המנהל האזרחי עקר מאות עצי פרי והשחית שדות באדמות בבעלות פלסטינית פרטית בבקעת הירדן

בחודשיים האחרונים כוחות ישראליים פשטו על שתי קהילות פלסטיניות בבקעת הירדן, עקרו והחרימו עצי זית ודקלי תמר והשחיתו שדות מלונים ופקוסים, כולם באדמות בבעלות פלסטינית פרטית.עקירתם והחרמתם של ...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

המנהל האזרחי עקר מאות עצי פרי והשחית שדות באדמות בבעלות פלסטינית פרטית בבקעת הירדן

בחודשיים האחרונים כוחות ישראליים פשטו על שתי קהילות פלסטיניות בבקעת הירדן, עקרו והחרימו עצי זית ודקלי תמר והשחיתו שדות מלונים ופקוסים, כולם באדמות בבעלות פלסטינית פרטית.

עקירתם והחרמתם של כ-70 עצי הזית של אחמד אמבסלט באיבזיק

ביום שלישי ה-16.5.17, בסביבות השעה 9:00 בבוקר, הגיעו אנשי רשות שמורות הטבע והמנהל האזרחי, בליווי כוח צבאי, לאיבזיק. הכוחות, שלא הציגו שום צו, עקרו והחרימו כשבעים עצי זית שנטע בעל הקרקע בחלקה לפני כשלוש שנים.

בעדות שמסר לתחקירן בצלם עארף דראר'מה ב-16.5.17 סיפר אחמד אמבסלט על הרס המטע שלו:

אחמד אמבסלט. צילום: עארף דראר'מה, בצלם, 23.5.17אני תושב טובאס ואני עובד כנהג מונית שירות. לי ולבני המשפחה שלי יש אדמות בשטח של 300 דונם באיבזיק, שרשומים בטאבו על שם אבא שלי שכבר אינו בחיים. אני ירשתי 50 דונם מהם. עד לאחרונה זרענו באדמה חיטה ולא נתקלנו בשום בעיה. לפני שלוש שנים בערך חרשתי את החלקה ונטעתי בה שבעים שתילי זית שקיבלתי כתרומה מלשכת הסעד החקלאית.

השקעתי הרבה במטע שלי ואפילו העסקתי פועל כדי שיטפל בו. היום התקשר אליי אחד הרועים שהיה באזור, תושב איבזיק, והודיע לי שהגיעו אנשים עם דחפורים ועקרו את העצים. עד שהגעתי לאדמה הם כבר סיימו, וגיליתי שהם עקרו והחרימו את השתילים שנטעתי.

לא קיבלתי שום התראה או צו לפינוי השטח מהצד הישראלי. אם הייתי מקבל צו כזה הייתי פונה אליהם מיד ומראה להם את הקושאנים שיש לי שמוכיחים בעלות על האדמה. מיד אחרי האירוע פניתי למשרד הקישור והתיאום הפלסטיני והודעתי להם על העקירה וההחרמה. אמרתי שאני לא יודע למה עקרו את השתילים. בינתיים לא קיבלתי תשובה.

נטעתי את עצי הזית כדי שאוכל לחיות בכבוד ולפרנס את המשפחה שלי ואת המשפחות של הילדים שלי שעבדו איתי במטע. אני אפנה שוב ללשכת הסעד החקלאית ואבקש שתילים, כי אני רוצה לנטוע שוב עצים באדמה שלי.

עקירתם והחרמתם של 370 דקלי תמר, והשחתת שדות בשטח של 40 דונם באדמתם הפרטית של סאלח דראר'מה ואחיו באום אל-עובור

ב-5.4.17, בסביבות השעה 9:00 בבוקר, הגיעו אנשי המנהל האזרחי, מלווים בכוח צבאי, לקהילת אום אל-עובור השוכנת ממזרח לעיירה טמון, לצד כביש 90. בקהילה חיות בדרך קבע ארבע משפחות והיא מוקפת שטחים חקלאיים בבעלות תושבים בבקעה המוחכרים לחקלאים מהאזור. הכוחות עקרו והשחיתו גידולים בשטחים בבעלות סאלח דראר'מה, תושב טובאס, שהוחכרו לחקלאים באזור: 370 דקלי תמר שנטע במאי 2016 מוחמד זובדייאת, תושב אום אל-עובור, בקרקע שחכר מדראר'מה; ו-27 דקלי תמר ומיקשת מלונים ופקוסים בשטח של 40 דונם ששתל ג'ומעה דרוויש, תושב מרג' נעג'ה בקרקע שהוא שוכר מדראר'מה כבר עשר שנים.


וידיאו: מיקשת המלונים שהשחית המנהל האזרחי

בעדות שמסר ב-17.5.17 לתחקירן בצלם עארף דראר'מה סיפר סאלח דראר'מה בן ה-70 על הנזק שנגרם לו:

המשפחה שלי היא מטובאס במקור ושייכת לחמולת א-דראר'מה שחיה באזור. כל החיים שלי עבדתי בחקלאות. למשפחה שלי יש 3,000 דונם של קרקע באזורים שונים בבקעה, רובה באזורים אל-ח'זוק, אום אל-עובור וא-דיר.

סיכמנו עם המשפחה של מוחמד עבד זוביידאת, חקלאי שגר מצפון לקרקע שלנו באום אל-עובור, שהם ייטעו בחלקה שלנו דקלי תמר וחתמנו עם אחד הבנים שלו, פואד, על חוזה לפיו הם ייטעו 370 שתילים בשטח של 35 דונם. זו שותפות – אנחנו מספקים את הקרקע והמים והחקלאי נושא בכל הוצאות הגידול כמו דשן ועיבוד הקרקע. עצי הדקלים ניטעו בחודש מאי 2016. באוקטובר 2016 קיבלנו פתאום צו פינוי מהמנהל האזרחי והצבא שבו נכתב שאנחנו צריכים להוכיח את הבעלות שלנו או לסלק את העצים. זאת למרות שנטענו אותם כבר מזמן וכל הזמן הזה אף אחד לא פנה אלינו. פנינו לרשויות הפלסטיניות עם הצו ועם מסמכי הבעלות שלנו וביקשנו סיוע. הם הפנו אותנו למרכז אל-קודס אבל עד עכשיו לא קיבלנו תשובות. ב-5.4.17 בבוקר, בזמן שעבדתי בקרקע שלי באזור אל-ח'זוק, במרחק של שני קילומטר בערך מאום אל-עובר, התקשרו אליי החקלאים ואמרו שדחפורים הורסים את הדקלים. הגעתי לשם מהר וראיתי שני דחפורים והרבה אנשי צבא ומנהל אזרחי שהרסו את השתילים, עקרו אותם והעמיסו אותם על משאית. ניגשתי לקצין האחראי ואמרתי לו שזו הקרקע שלנו ויש לנו עליה קושאנים, אבל הוא לא התייחס לזה. הם עקרו והחרימו את כל העצים. הם הרסו עם הדחפורים אפילו את צינורות המים.

לפני יומיים הגיעו אליי נציגים של המנהל האזרחי ואמרו שהם רוצים להראות לי את גבולות הקרקע שלנו. הם מסרו לנו מפות, ומהמפות עולה שהשטח שבו עקרו את השתילים והחרימו אותם שייך לנו. גם הם ראו את זה ולא אמרו כלום.

הפסדנו יותר מ-300 אלף שקלים שהשקענו בעיבוד הקרקע, בשתילים ובשכר לעובדים, שלא לדבר על מים.

מה אנחנו יכולים לעשות? זה כיבוש. אם לא היינו נוכחים בקרקע ונוטעים בה עצים הם היו משתלטים עליה מזמן. זו הקרקע שלנו ולי ולאחים שלי יש מסמכים רשמיים של בעלות, שירשנו מאבא שלנו זכרונו לברכה.

סאלח דראר'מה. צילום: עארף דראר'מה, בצלם, 17.5.17
סאלח דראר'מה. צילום: עארף דראר'מה, בצלם, 17.5.17

בשיחת טלפון עם בצלם מה-13.06.17 הוסיף דראר'מה:

אנחנו מחכירים שטח אחר כבר עשר שנים לג'ומעה דרוויש, תושב מרג' א-נעג'ה. זו חלקה בשטח של 40 דונם שבה הוא מגדל מלונים, פקוסים ודקלי תמר. הכוחות עקרו את כל הגידולים האלה, אפילו את המלונים, שנשתלו בינואר השנה והיו כבר כמעט בשלים לקטיף.

מוחמד עבד מוחמד זוביידאת, בן 59, שמשפחתו חכרה מדראר'מה קרקע ונטעה בה דקלי תמר, סיפר ב-4.5.17 לתחקירן בצלם עארף דראר'מה:

מוחמד זוביידאת. צילום: עארף דראר'מה, בצלם, 5.4.17

אני גר כבר עשרות שנים באזור אל-זוביידאת עם המשפחה שלי – הילדים שלי והאחים שלי. אנחנו עובדים בכל תחומי החקלאות. מצפון לא-זוביידאת יש אדמות באזור שנקרא אום אל-עובור, בבעלות משפחת דראר'מה, ויש בהן גם באר מים. חכרנו מבעל האדמות סאלח דראר'מה בערך 40 דונם שנמצאים ממערב לכביש 90, והגענו להסכם שהוא מספק את השטח ואת המים ואנחנו נספק דקלי תמר, עבודה וכל השאר. אני והבנים שלי התחלנו לטעת שם דקלים במאי 2016.

קודם כל הכנו את הקרקע, פרסנו צינורות ואז נטענו את העצים. הספקנו לנטוע 370 עצים. טיפחנו אותם כל הזמן והעסקנו פועלים ששמרו עליהם. נטיעת העצים עלתה לנו בכסף ובמאמץ רבים. אבל ב-5.4.17 הגיעו כוחות הכיבוש והרסו את השתילים.

הם הרסו את התקוות שלנו. הנשים שלנו בכו בגלל הפתאומיות וחוסר האונים. השקענו בדקלים הללו את כל מה שהיה לנו והבנים הנשואים שלי אפילו לקחו הלוואות כדי לכסות את ההוצאות. תלינו הרבה תקוות בעצי הדקל הללו וראינו אותם צומחים. העצים האלה היו אמורים לפרנס יותר מ-30 נפשות וכולנו חיכינו שייצמחו ויתחילו להניב פרי.

לא הייתה שום סיבה לעקירה של העצים ולהרס התקוות שלנו ושל השותפים שלנו. אני לא מבין למה עשו את זה. המתנחלים שותלים אלפי עצים בהתנחלויות שליד אזור המגורים שלנו ולאורך כביש 90.

דחפור מוביל דקלי תמר שעקרו אנשי המנהל האזרחי. צילום: עארף דראר'מה, בצלם,  5.4.17
דחפור מוביל דקלי תמר שעקרו אנשי המנהל האזרחי. צילום: עארף דראר'מה, בצלם,  5.4.17

במהלך השנים השתלטה ישראל על למעלה משלושה רבעים מאזור בקעת הירדן וצפון ים המלח באמצעות הכרזה על שטחים נרחבים כשטחים צבאיים סגורים או כשמורות טבע, והגדרה של אלפי דונם נוספים כ"אדמות מדינה". זאת, תוך שימוש ציני בחוקים החלים בגדה המערבית ופרסום צווים צבאיים חדשים לצורך כך. ישראל אוסרת על פלסטינים להשתמש בכל שטחים הללו, ואת רובם הגדול, מיליון וחצי דונם, היא כללה בתחומי השיפוט של המועצות האזוריות המאגדות את ההתנחלויות באזור. בשנים האחרונות אף החריפה ישראל את צעדיה והיא פועלת לגירושן של קהילות פלסטיניות, שחלק ניכר מהן שוכנות כבר עשרות שנים בשטחים שעליהם השתלטה. רק חלק מזערי מאדמות הבקעה נותר בידיים פלסטיניות, אך עקירת המטעים והשדות ממחישה כיצד ישראל מתנכלת גם לבעלי האדמות הללו.

סרטונים אחרונים