דילוג לתוכן העיקרי

חיילים הטרידו במשך שבוע משפחה של מתנדבי בצלם בחברון ואיימו במעצר שווא של בנם הקטין

נרמין ומחמוד אבו חייה המתנדבים בבצלם, מתגוררים עם ארבעת ילדיהם – הבכור בן 14, והצעיר בן שנתיים, בבניין הסמוך להתנחלות בית הדסה בחברון. מציאות החיים שייצר הכיבוש הישראלי באזור מזמנת עימותי...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

חיילים הטרידו במשך שבוע משפחה של מתנדבי בצלם בחברון ואיימו במעצר שווא של בנם הקטין

נרמין ומחמוד אבו חייה המתנדבים בבצלם, מתגוררים עם ארבעת ילדיהם – הבכור בן 14, והצעיר בן שנתיים, בבניין הסמוך להתנחלות בית הדסה בחברון. מציאות החיים שייצר הכיבוש הישראלי באזור מזמנת עימותים תכופים בין מתנחלים לתושבים הפלסטינים, ולא אחת מתרחשים בו אירועים של יידוי אבנים מצד מתנחלים על תושבים פלסטינים, ומצד פלסטינים על חיילים ומתנחלים. החיילים הנוכחים במקום פועלים בנחרצות רבה נגד פלסטינים הנחשדים ביידוי אבנים, גם כאשר הם מתחת לגיל האחריות הפלילית. לעומת זאת, בצלם התריע פעמים רבות בעבר על כך שהצבא מעלים עין ממעשי אלימות של מתנחלים נגד פלסטינים, גם כשהם מתרחשים אל מול עיני החיילים, ואינו מספק לפלסטינים כל הגנה.

במהלך חודש אפריל 2015 תיעד בצלם מסכת הטרדות מתמשכת של מתנדבי הארגון ממשפחת אבו חייה על ידי חיילים. כחלק משורת ההטרדות של בני המשפחה, עיכבו חיילים ב-6.4.15 את מאהר אבו חייה בן ה-14 בשכונת מגוריו, ככל הנראה בעת מרדף אחרי צעירים שנחשדו ביידוי אבנים. לאביו של מאהר שהגיע למקום אמרו החיילים כי מאהר זרק אבנים. לאחר שמאהר הכחיש את הדבר, ומשיחה בין החיילים עלה כי אין לטענה זו בסיס, עברו החיילים לטעון כי מאהר יודע מיהם מיידי האבנים. בנוסף, טענו החיילים כי מאהר נראה תמיד בסמיכות לבית הדסה בעת שנזרקות שם אבנים, תוך שהם מתעלמים מהעובדה שהוא גר במקום. החיילים איימו על האב כי בפעם הבאה שייראו את מאהר בעת שמתרחש באזור יידוי אבנים הם יעצרו אותו גם אם לא יזרוק אבנים. החיילים הוסיפו ואיימו כי יחזיקו את מאהר קשור לאורך כל הלילה ויחייבו את המשפחה לשלם קנס כדי לשחררו. בנוסף איימו כי יהרסו את בית המשפחה בעת שיערכו בו חיפוש. לאחר דברים אלה, שיחררו החיילים את מאהר.


חיילים מעכבים את הקטין מאהר אבו חייה ומאיימים עליו במעצר שווא 

בעקבות אירוע זה והטרדה מתמשכת של בני המשפחה בידי החיילים בין ה- 4.4.15 ל-10.4.15, שכללה ביקורים חוזרים של חיילים לבית המשפחה, לרבות במהלך שעות הלילה, פנה בצלם ב-21.4.15 ליועץ המשפטי ולמפקד חטיבת איו"ש. בפנייה, שאליה צורפו חומרי הווידיאו המתעדים את ההטרדה, דרש בצלם כי הטרדת משפחת אבו חייה תיפסק לאלתר, וכי יובהר לחיילים כי מעשיהם פסולים ואסורים. טרם התקבל מענה לפניה זו.

האירועים המתוארים להלן מהווים הטרדה מתמשכת של משפחת אבו חייה ופגיעה נרחבת בשגרת חייה ובזכויותיה. החקיקה הצבאית אמנם מעניקה לכוחות הביטחון הפועלים בשטחים סמכויות חיפוש ומעצר מרחיקות לכת, אך נראה בבירור שבאירועים אלה ניצלו החיילים סמכויות אלה לרעה, כולל איום במעצר של ילד בן 14 בגין מעשים של אחרים, ניצול גג המשפחה לצרכיהם האישיים של החיילים, וביקורים חוזרים בבית המשפחה, במטרה ברורה להטרידם. מעשים אלו של החיילים, בין אם נועדו להפעיל על בני המשפחה לחץ כדי שיפעלו למניעת יידוי אבנים על-ידי צעירים פלסטינים ובין אם נעשו כנקמה על כך שבני המשפחה התעקשו לצלם את החיילים, הם פסולים ומנוגדים לחוק. בצלם תיעד בעבר שורה של מקרים שבהם אנשי כוחות הביטחון פגעו והתעמרו במתנדבי הארגון. פגיעות אלו נעשות על אף העובדה שהצילום מותר גם לפי הנחיות הצבא עצמו.

נוכח האופי הממושך של מעשי ההטרדה, בחר בצלם להציג את האירועים בפירוט:

ביום שבת, ה-4.4.15, בשעות אחר הצהריים, הגיעה קבוצת חיילים לבית המשפחה. החיילים הורו למחמוד אבו חייה לעלות עם ארבעת ילדיו לגג הבית, שם האשימו את מאהר, בן 14, כי יידה אבנים על התנחלות בית הדסה. מאהר הכחיש את הדברים אולם החיילים טענו כי הוא צולם במצלמות האבטחה של ההתנחלות. מאהר ואביו נלקחו לבסיס הצבאי בבית רומנו, שם המתינו במשך כשעתיים מבלי שנחקרו, ולאחר מכן הועברו לידי הקישור הפלסטיני ושוחררו ללא תנאים, מבלי שננקטו נגד מאהר הליכים כלשהם. יומיים לאחר מכן, ב-6.4.15, הגיעו החיילים לבית המשפחה פעם נוספת, ולאחר שנכנסו אל הבית, הורו לבני המשפחה לצאת ממנו בטענה שהם רוצים לבצע בו חיפוש. מחמוד אבו חייה המתין בחוץ עם ילדיו, בעוד נרמין צילמה את כניסת החיילים. אחד החיילים הורה לה לצאת מהבית ולהפסיק לצלם ואיים כי יוציא אותה בכוח. מחמוד, שנכנס לבית כדי להביא את תעודת הזהות שדרש ממנו אחד החיילים, התעקש כי זכותם להמשיך לצלם ודרש לדבר עם הקצין האחראי. חייל שנכח בבית הזדהה כקצין, על אף שלא נגד דרגות שיעידו על כך, וטען כי הוא אישר את החיפוש. לאחר חילופי דברים אלו והצגת מסמכים מזהים על ידי בני המשפחה, עזבו החיילים את הבית מבלי לקחת דבר.


חיילים מנסים למנוע מבני משפחת אבו חייה בחברון לצלם חיפוש בביתם

בשעות הערב של אותו יום עוכב מאהר כשיצא מבית המשפחה, כפי שתואר לעיל

ביום ג' ה-7.4.15, בשעות הצהריים, שמעו בני המשפחה רעש מחוץ לביתם. כשיצאו לראות מה מתרחש, הם הבחינו בכארבעים חיילים שהיובבדרכם אל גג הבית. החיילים לא טרחו להסביר את נוכחותם במקום לבני המשפחה, וחלק מהם צילמו באמצעות המצלמות שבטלפונים הסלולריים שלהם את בני המשפחה שהתבוננו בהתרחשות. על גג הבית הסתדרו החיילים בשורות והצטלמו לתמונה קבוצתית. החיילים שהו על הגג כשעה, ולאחר מכן עזבו את המקום.


חיילים משתמשים בגג הבית של משפחת אבו חייה לצורך תצלום קבוצתי 

גם ביום רביעי, ה-8.4.15, הגיעה שוב קבוצה של חיילים לבית המשפחה בשעת לילה מאוחרת והפריעה את מנוחת בני המשפחה. גם הפעם עלו החיילים לגג הבית, ולאחר שהות קצרה, שבמהלכה לא פנו כלל אל המשפחה, עזבו את המקום.


חיילים מגיעים בשעת לילה מאוחרת לגג הבית של משפחת אבו חייה

ביום ה', ה-9.4.15, בשעות הערב, הגיע פעם נוספת כוח של חיילים לבית. לאחר חילופי דברים בין החיילים לבני המשפחה, דרשו החיילים ממחמוד אבו חייה להציג בפניהם תעודה מזהה. חייל אשר הוצג בידי חיילים אחרים כקצין האחראי מסר בקשר את פרטי תעודת הזהות. לאחר שהוצגה להם תעודת הזהות החליטו החיילים לעזוב את המקום, אך בדרכם החוצה אמרו למחמוד אבו חייה כי יגיעו לביתו גם למחרת כפי שהבטיחו החיילים, גם למחרת, יום ו' ה-10.4.15, הגיעה בשעות הצהריים קבוצה של חיילים לבית המשפחה. החיילים עלו לגג הבית ולאחר מכן עזבו את המקום.


חיילים מאיימים בחיפוש חוזר על משפחת אבו חייה, ושבים לביתם למחרת

סרטונים אחרונים