דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

חברון, 3 סרטונים: הצבא עומד מנגד מול אלימות מתנחלים, נוקט אמצעים רק נגד מיידי אבנים פלסטינים

ב-16.8.14 לאחר השעה 18:00, התפתח יידוי אבנים בין מתנחלים לבין פלסטינים מאחורי ההתנחלות בית הדסה בעיר חברון. המתנחלים שיידו אבנים עמדו בסמוך לעמדת שמירה בה נכחו חיילים, שלא נקטו נגדם בשום אמצעים. לעומת זאת, החיילים הפעילו אמצעים לפיזור הפגנות נגד מיידי האבנים הפלסטינים ואף עיכבו שניים מהם, אחד מהם ילד.

חיילים עומדים מנגד בעת שמתנחלת מיידה אבנים בסמוך אליהם מאחורי בית הדסה ב-16.8.14 בשעה 18:17:

צלמת: נרמין אבו חייה.

חיילים עומדים מנגד בעת שמתנחלים רעולי פנים מיידים לידם אבנים מאחורי בית הדסה ב-16.8.14 בשעה 18:30:

צלמת: נסרין סדר.

מחמוד אבו חייה, צלם מתנדב של בצלם, שתיעד גם הוא את האירוע, עוכב על ידי החיילים לאחר האירוע למשך שעתיים, אך לא נלקח לתחנת המשטרה.

לפני כתשעה חודשים, ב-10.11.13, תיעד אותו מתנדב עמידה מנגד של חיילים בעת שמתנחל יידה אבנים באותו מקום עצמו:

שעה 16:00, צלם: מחמוד אבו חייה.

מהתיעוד עולה כי בכל האירועים המתועדים לעיל החיילים התעלמו מחובתם להגן על הפלסטינים: הם לא פעלו להפסקת מעשי האלימות של המתנחלים ונקטו אמצעים רק נגד מעשי אלימות שביצעו פלסטינים. בנוסף, נראה כי החיילים לא ניסו לזהות מתנחלים שהיו רעולי פנים או לעכב מי מהמתנחלים עד להגעת המשטרה, כדי שניתן יהיה למצות עמם את הדין. מציאות החיים שיצר הכיבוש הישראלי בחברון מזמנת עימותים תכופים בין מתנחלים לפלסטינים. מחובתו של הצבא לפעול לאכיפת החוק על שני הצדדים והימנעותו מנקיטת אמצעים נגד מתנחלים אלימים מעבירה מסר לפיו הם רשאים לתקוף את הפלסטינים ואת רכושם ולזכות להגנת הצבא בעת שהם עושים כך.