דילוג לתוכן העיקרי

חיילים נכנסו לביתם של מתנדבי בצלם בחברון, העירו את ילדיהם, צילמו אותם והחרימו חומרי וידיאו שצילמו המתנדבים

ביום שלישי, ה-10.3.15, סמוך לשעה 2:00 לפנות בוקר, הגיעה קבוצת חיילים בפיקודו של קצין בדרגת סרן לביתם של מתנדבי בצלם, עימאד ופאיזה אבו שמסיה, בשכונת תל רומיידה בחברון. החיילים שהו בבית כחצ...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

חיילים נכנסו לביתם של מתנדבי בצלם בחברון, העירו את ילדיהם, צילמו אותם והחרימו חומרי וידיאו שצילמו המתנדבים

ביום שלישי, ה-10.3.15, סמוך לשעה 2:00 לפנות בוקר, הגיעה קבוצת חיילים בפיקודו של קצין בדרגת סרן לביתם של מתנדבי בצלם, עימאד ופאיזה אבו שמסיה, בשכונת תל רומיידה בחברון. החיילים שהו בבית כחצי שעה, במהלכה ביצעו חיפוש בבית, העירו את ילדי המשפחה וצילמו את הילדים ואת תעודות הזהות של ההורים. החיילים הקדישו את רוב זמנם לצפייה בחומרי הווידיאו שצילמו עימאד ופאיזה אבו שמסיה על גבי המחשב של המשפחה. החומרים היו שמורים על גבי דיסק קשיח חיצוני, שאותו חיברו החיילים למחשב. הדיסק הקשיח וכרטיס זיכרון נלקחו על ידי החיילים. לדברי עימאד אבו שמסיה, החומרים שנלקחו כללו את תיעוד עיכובו של מתנדב בצלם על ידי כוחות הביטחון בחברון ותיעוד של אלימות מתנחלים בתל רומיידה.

כפי שפירסמנו לפני כשבוע, חוקיות פעולה לילית שבמסגרתה מעירים קטינים משנתם כדי לצלם אותם מוטלת בספק. לצבא אסור להתייחס לאזרחים כאל עבריינים בפוטנציה ולהשתמש בחייליו על מנת להרתיעם. מדיניות זו של כניסות ליליות של כוחות הביטחון לבתי פלסטינים אינה רק פסולה ומטילת אימה. היא ממחישה באיזו קלות שגרת חייהם של הפלסטינים הנתונים תחת כיבוש מופרעת וזכויותיהם מופרות, בכניסה שרירותית של חיילים חמושים לביתם הפרטי. בצלם קורא לצבא להפסיקה לאלתר.

ביום האירוע פנה בצלם באמצעות עו"ד גבי לסקי ליועמ"ש איו"ש בדרישה להחזיר את הדיסק הקשיח וכרטיס הזיכרון שלקחו אתם החיילים, להבהיר לכוח את חומרת האירוע ולמצות את הדין עם האחראים. ב-15.3.15 החזירו קצינים למשפחת אבו שמסיה את כרטיס הזיכרון של המצלמה, לאחר שכל מה שתועד בו נמחק. ב-16.3.15 הגישו עימאד אבו שמסיה ובצלם בקשה להחזרת הדיסק הקשיח שנלקח לבית המשפט הצבאי ביהודה, באמצעות עו"ד גבי לסקי. ב-29.3.15 הודיע סגן יניב חיימוביץ, בשם יועמ"ש איו"ש, לבית המשפט כי כרטיס הזיכרון שנתפס הושב וכי הדיסק הקשיח כלל לא נלקח.

הצו בדבר הוראות ביטחון מסמיך כל קצין לערוך חיפוש בכל מקום ובכל זמן, ללא כל ביקורת שיפוטית. לפיכך לא ניתן לדעת האם חיפושים נערכים על סמך מידע מודיעיני מוצק, או משמשים להטרדה וענישה. החוק הצבאי מעניק סמכויות מרחיקות לכת של תפיסה והחרמת רכוש, ונראה כי במקרה זה הסמכות נוצלה לרעה ומבלי שהחרמת הדיסק תשרת צורך אמיתי כלשהו. ניתן לשער כי הדבר נעשה כדי לאיים על מתנדבי בצלם ולהטרידם. עימאד ופאיזה אבו שמסיה מוכרים היטב בסביבתם, כצלמים שצילומיהם מתפרסמים לעתים בתקשורת והם ובני משפחתם סובלים מהטרדות חוזרות נשנות מצד אנשי כוחות הביטחון.

ככלל, צילום ותיעוד בגדה המערבית, ובכלל זה תיעוד התנהלותם של חיילים, מותרים. אם אכן, כטענת יועמ"ש איו"ש, הדיסק הקשיח לא נתפס רשמית, הרי שהוא נגנב ככל הנראה על ידי אחד החיילים שהשתתפו בחיפוש. מקרה כזה, באחריות הצבא לאתרו ולהענישו בהתאם. כך או כך, על הצבא להחזיר לאלתר את הדיסק הקשיח שהוחרם, מבלי לפגוע במידע השמור עליו, ולהימנע מהטרדה של מתנדבי בצלם ומהפרעה לעבודת צלמים בשטחים.

סרטונים אחרונים