דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

הכפר ח'ירבת טאנא

בכפר ח'ירבת טאנא, שממזרח לבית פוריכ, גרים כ-300 אנשים במערות, באוהלים ובמבנים ארעיים וקבועים. הקהילה חיה באזור כבר עשרות שנים ואנשיה מתפרנסים מחקלאות ומרעיית צאן ובקר. בשנות השבעים, בזמן שחלק מהתושבים כבר חיו במקום, הוכרז השטח שבו מצוי הכפר כשטח צבאי סגור שבו הוכרז שטח אש. המנהל האזרחי אינו מכיר בח'ירבת טאנא ככפר הראוי לתכנון ואוסר על הבנייה בו. הקהילה אינה מחוברת לרשתות מים וחשמל ותושביה משתמשים בשני מעיינות שמצויים במקום.

ביולי 2005, בעת שהתושבים שהו באדמות חקלאיות בבית פוריכ, הרס המנהל האזרחי כמעט את כל מבני הכפר וחסם פתחי מערות ששימשו את התושבים. ההריסה נעשתה בנימוק של בנייה ללא היתר בתחום שטח אש, אם כי באותה עת שטח האש לא היה פעיל מזה לפחות 15 שנים. תושבי הכפר בנו את בתיהם מחדש, והגישו בסוף אותה שנה עתירה לבג"ץ בדרישה שהמנהל יכין עבורם תוכנית מתאר ויימנע מהרס בתיהם. בתגובתה לעתירה, הודיעה המדינה כי מוסדות התכנון החליטו להימנע מתכנון ח'ירבת טאנא "נוכח המצאות המקבץ בתחום אתר ארכיאולוגי ובלב שטח פתוח המוגדר כאזור חקלאי בתוכנית המתאר [המנדטורית] החלה, ולאור עתודות הקרקע הנרחבות לכפר בית פוריכ". המדינה הוסיפה כי התושבים ממילא מתגוררים דרך קבע בבית פוריכ, שבשטח B, ושוהים בח'ירבת טאנא רק באופן עונתי.


מצגת תמונות: החיים בכפר ח'רבת טאנא לפני ההריסות ואחריהן. צילום: בצלם

בינואר 2009 דחו השופטים את העתירה וקיבלו את עמדת המדינה. בין השנים 2009 ו-2011 הרס המנהל האזרחי מבנים בכפר חמש פעמים. האחרונה בהן הייתה במארס 2011, אז הרס המנהל את כל 46 מבני הכפר, לרבות שמונה מערות עתיקות ששימשו למגורים ולגידול צאן וכן מאגרי מים. 152 מתושבי הכפר, ובהם 64 קטינים, נותרו ללא קורת גג. מלבד כמה מערות, רק המסגד נותר עומד על תילו, בבניין שנבנה בתקופה העות'מנית לפני יותר ממאה שנים. לאחר כל אחד מגלי ההריסה, חזרו התושבים ובנו את בתיהם מחדש. לאחר הריסות אלו התנהל הליך משפטי במהלכו התקיימה, בהמלצת בית המשפט, הידברות בין התושבים למדינה.  בתקופת ההליך המשפטי, שנמשך עד נובמבר 2015, לא בוצעו הריסות בקהילה. 

מייד אחרי מבצע ההריסה האחרון במארס 2011 הגישו תושבי ח'ירבת טאנא עתירה נוספת לבג"ץ נגד הרס הכפר ופינוי תושביו. בית המשפט הוציא צו זמני שאוסר על הרשויות להרוס בתים עד שתוכרע העתירה, בתנאי שהמצב בשטח "יוקפא". בנומבר 2012, למעלה משנה וחצי לאחר מכן, הגישה המדינה את תגובתה לעתירה. המדינה חזרה על התנגדותה לתכנן את המקום, והוסיפה כי "החל מהימים הקרובים, ובמהלך כמה חודשים" עתידה להתבצע בשטח האש שבתחומו שוכן הכפר "שורת אימונים רחבי היקף של כוחות צה"ל", לרבות שימוש באש חיה. בחודשים נובמבר-דצמבר 2012 ניהל צה"ל אימון בח'ירבת טאנא, לראשונה מזה שנים, והורה ארבע פעמים על פינוי התושבים, ליומיים בכל פעם. ההליך המשפטי בעתירת התושבים נמשך עד נובמבר 2015 ובמהלכו התקיימה, בהמלצת בית המשפט, הידברות בין התושבים למדינה. בתקופת ההליך המשפטי לא בוצעו הריסות בקהילה.

תושבי ח'ירבת טאנא ליד מבואה של מערת מגורים שהרסו הכוחות. צילום: עבד אל-כרים א-סעדי, בצלם, 2.3.16
תושבי ח'ירבת טאנא ליד מבואה של מערת מגורים שהרסו הכוחות. צילום: עבד אל-כרים א-סעדי, בצלם, 2.3.16

ב-16.11.15 הודיע בג"ץ על סיום ההליך המשפטי ועל מחיקת העתירה. השופטים קיבלו את עמדת הרשויות לפיה מדובר בבנייה בלתי חוקית בשטח אש. בנוסף ציין בית המשפט כי המדינה הסכימה לאפשר לתושבי הקהילה גישה לשטח לצרכי רעיית צאן וכי "חזקה על המשיבים כי ינהגו ברוחב דעת לעניין זה". מאז ה-9.2.16 הרסו הרשויות מבנים בקהילה בארבעה מועדים שונים, האחרון שבהם ב-7.4.16. בפעולות ההריסה הנרחבות, הנעשות כחלק מהניסיון לגרש את תושבי הקהילה מבתיהם, נהרסו 40 מבני מגורים ו-68 מבנים נוספים, בהם בית הספר של הקהילה שהוקם בתמיכת ארגון הסיוע האיטלקי COOPI. על אף הצהרות המדינה בבית המשפט כי השטח שבו חיים תושבי ח'ירבת טאנא נדרש לצורכי אימונים – טענה שהתקבלה על-ידי השופטים  – עולה ממחקר שפרסם ארגון כרם נבות במארס 2015 כי בשטח זה נעשה רק שימוש מועט לצרכי אימונים: לפי נתוני המחקר רק ב-5,700 דונם (13.4%) משטח האש, המשתרע על-פני יותר מ-42 אלף דונם, מתקיימים אימונים בתכיפות העולה על פעם ברבעון. יתר על כן, אימונים אלו מתקיימים באזור המרוחק בין קילומטר לארבעה קילומטרים ממקום מושבה של הקהילה. 

פירוט ההריסות בשנת 2016: 

ב-9.2.16 הרסו הרשויות שני מבני מגורים ו-11 דירים ומכלאות צאן.

ב- 2.3.16 הרסו הרשויות תשעה מבני מגורים, 16 דירים ומכלאות צאן ובית ספר.

ב-24.3.16 הרסו הרשויות 17 מבני מגורים, 21 דירים ומכלאות צאן ובריכה לאגירת מים.

ב-7.4.16 הרסו הרשויות 12 מבני מגורים ו-11 דירים ומכלאות צאן.