דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

המנהל האזרחי כפה על עשרות תושבים מקהילת ח'ירבת א-ראס אל-אחמר להתפנות מבתיהם לצורך אימוני הצבא

תושבי א-ראס אל-אחמר ממתינים שיותר להם לשוב לבתיהם. צילום: עארף דראר'מה, בצלם, 12.10.15.
תושבי א-ראס אל-אחמר ממתינים שיותר להם לשוב לבתיהם. צילום: עארף דראר'מה, בצלם, 12.10.15.

ביומיים האחרונים (13-12 באוקטובר) כפה הצבא על עשר משפחות מקהילת ח'ירבת א-ראס אל-אחמר, המונות 52 נפשות, בהן עשרים קטינים, להתפנות מבתיהן למשך שלוש שעות בכל יום לצורך אימונים של הצבא בסמוך למקום מגוריהן. המשפחות נאלצו להתרחק מהאזור עם צאנן עד לסיום אימוני הצבא. זאת לאחר שנציגי המנהל האזרחי מסרו להן צווי פינוי בתאריך 8.10.15.

קהילת ח'ירבת א-ראס אל-אחמר שוכנת במרחק של כארבעה קילומטרים ממזרח לעיירה הפלסטינית טמון ומונה יותר מעשרים משפחות, בהן כ-120 תושבים, כמחציתם קטינים.המשפחות שנדרשו להתפנות הפעם מרוכזות באזור מסוים של הקהילה. אין זו הפעם הראשונה שהצבא מפנה תושבים מהקהילה לצורך אימונים. במאי 2015 פונו תושבים למספר מספר שעות,. בנוסף לכך בחודשים אוגוסט-ספטמבר נדרשו משפחות מהקהילה להתפנות מבתיהן בחמישה מועדים שונים, למשך שש שעות בכל פעם בין ה-30.8.15 ל-9.9.15. על אף שנציגי המנהל הגיעו במועדים אלו בשעות הבוקר המוקדמות לדרוש מהתושבים להתפנות ולעזוב את התושבים דיווחו כי מהמקומות אליהם התפנו ראו כי אימוני הצבא התקיימו למעשה בשטח המרוחק מבתיהם.

הפינויים החוזרים ונשנים של קהילות בבקעת הירדן לצורך אימוני הצבא מהווים מטרד בלתי סביר לחיי הקהילות באזור, שתושביהן נדרשים בהתרעה קצרה, לעיתים של שעות ספורות, לעזוב את בתיהם לשעות ארוכות. בחלק מהמקרים אין לתושבי הקהילות מקום חלופי מסודר להתפנות אליו, והם נותרים חשופים לתנאי מזג האוויר הקשים השוררים בבקעת הירדן בימי הקיץ. בתנאים אלה הם נאלצים לדאוג לבני משפחותיהם, מטף ועד זקן, למחסה, מים ומזון.

על פי המשפט ההומניטארי הבינלאומי, מדינה כובשת רשאית לפעול בתוך השטח הכבוש משני שיקולים בלבד: טובת האוכלוסייה המקומית ושיקולים צבאיים מידיים הקשורים לפעולת הצבא בשטח הכבוש. ישראל ככוח כובש אינה רשאית להשתמש בקרקע לצרכים צבאיים כלליים, כמו אימונים למלחמה ואימונים כלליים של הצבא. בוודאי שהיא אינה רשאית לפגוע בפרנסת תושבים מוגנים באמתלה זו ולפעול לגירושם מבתיהם. על ישראל להפסיק לאלתר את הפינויים הזמניים של קהילות לצורכי אימונים, ואת כל הפעולות האחרות שהיא נוקטת בניסיון לכפות על התושבים הפלסטינים בבקעת הירדן להתפנות מהאזור.

מיקום