דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

הצבא כפה על תושבי שבע קהילות פלסטיניות בבקעת הירדן להתפנות מבתיהם לפרקי זמן שונים לצורכי אימונים

משפחה מתפנה מאזור אל-מאלח. צילום: עארף דראר'מה, בצלם, 3.5.15.
משפחה מתפנה מאזור אל-מאלח. צילום: עארף דראר'מה, בצלם, 3.5.15.

הפינוי והאימונים הסבו פגיעה קשה לצאן ונזקים לאדמותיהם החקלאיות של התושבים

מתחקיר שערך בצלם עולה כי ב-29 וב-30 לאפריל 2015 חילקו נציגי המנהל האזרחי צווי פינוי זמני לכ-60 משפחות המונות כ-410 נפשות, בהן כ-120 קטינים, בשבע קהילות בצפון בקעת הירדן. הצווים הורו לחלק מהמשפחות לעזוב את בתיהן ורכושן לפרקי זמן הנעים בין שלוש ל-12 שעות. משפחות אחרות נדרשו להתפנות מדי יום לכמה שעות, במשך מספר ימים. זאת, עקב תרגיל צבאי שקיים הצבא באזור.

המשפחות נדרשו להתארגן לפינוי בהתראה של ימים ספורים. חלק מהתושבים קיבלו צווים בכתב מנציגי המינהל האזרחי, בעוד אחרים קיבלו את ההודעה על הפינוי רק דרך מחוז טובאס של הרשות הפלסטינית. הקהילות שנדרשו להתפנות הן איבזיק, ח'ירבת חומסה, ח'ירבת א-ראס אל-אחמר, זראע עוואד, אל-בורג', עין אל-מייתה וח'ירבת אל-מאלח. בני הקהילות נדרשו לשהות הרחק מבתיהם במשך חלק משעות היום, ובחלק מהמקרים התאפשר להם לשוב לבתיהם רק בשעות הערב. הפינויים החלו ב-3.5.15 ונמשכו בחלק מהקהילות עד ה-9.5.15. הפגיעה בקהילת ח'ירבת חומסה, הייתה קשה במיוחד, שכן כ-70 מתושביה נאלצו להתפנות למספר שעות בכל יום במשך שבוע שלם. תושבי הקהילות ח'ירבת א-ראס אל-אחמר וזראע עוואד, המונים כ-110 נפשות, נאלצו להתפנות למספר שעות במהלך יום אחד, וכ-230 תושבי הקהילות איבזיק, אל-בורג', אל-מייתה וח'ירבת אל-מאלח פונו למספר שעות במהלך שני ימי אימונים.

אימונים צבאיים ליד קהילת א-ראס אל-אחמר. צילום: עארף דראר'מה, בצלם, 5.5.15.
אימונים צבאיים ליד קהילת א-ראס אל-אחמר. צילום: עארף דראר'מה, בצלם, 5.5.15. 

פינוי משפחות שלמות על טפן בהתרעה קצרה כרוך בקושי רב כיוון שאין להן מקום מסודר לשהות בו, ובשל הצורך לדאוג למחסה, למזון ולמשקה לכל בני המשפחה הרחק מהבית, בייחוד בתנאי מזג האוויר הקשים בבקעה.

בעדות שמסרה לתחקירן בצלם עארף דראר'מה ב-12.5.15 סיפרה הייג'ר אבו זהו, תושבת איבזיק בת 59:

עברו עלינו שעות קשות בזמן שפינו אותנו מהבית שלנו. לא יכולנו לקחת איתנו כמעט שום דבר, לא אוהלים ולא שום דבר אחר. המקום שהורו לנו לעבור אליו היה מרוחק ולא הייתה לנו קורת גג, לא אוהל ולא שום דבר, רק הצל של הטרקטורים וכמה עגלות.

לא היו לנו כמעט מים ואוכל. לקחנו איתנו מעט דברים, שנגמרו, ולא היה שום דבר מסביבנו. זה היה מביך, כי אני ושאר הנשים והבנות לא יכולנו לעשות את הצרכים כי לא היה שום מקום להסתתר בו. אני סובלת מלחץ דם גבוה ויש לי קשיי נשימה. בבוקר לקחתי את התרופה שלי אבל שכחתי אותה בבית ולא יכולתי לחזור לקחת אותה.

שריפה בשטחי מרעה במהלך אימוני הצבא, אל-מאלח. צילום: עארף דראר'מה, בצלם, 4.5.15
שריפה בשטחי מרעה במהלך אימוני הצבא, אל-מאלח. צילום: עארף דראר'מה, בצלם, 4.5.15

מחייתן של הקהילות שפונו מבוססת באורח בלעדי על גידול צאן ורעייתו ועל חקלאות. פינוין ואימוני הצבא באדמותיהן ובאזור מגוריהן מוביל לפגיעה קשה בפרנסתן. במהלך הפינויים נאלצו התושבים להותיר את הצאן מאחור ללא טיפול והשגחה, בתנאי חום קשים. מתחקיר בצלם עולה כי במהלך ימי האימונים מתו עשר כבשים ועזים בקהילות שפונו. כמו כן, בשל שיירי תחמושת מהאימונים, התלקחו דלקות. על-פי דיווח של המועצות המקומיות של קהילות הבקעה מאות דונם של אדמות מרעה ושדות חקלאיים מעובדים עלו באש. בנוסף, במהלך האימונים הצבאיים נעו כוחות הצבא דרך אדמות חקלאיות ורמסו שטחים מעובדים באדמות איבזיק וא-ראס אל-אחמר.

אמינה אבו כבאש. צילום: עארף דראר'מה, בצלם, 4.5.15

אמינה עבד אל-עזיז אבו כבאש, בת 66 תושבת ח'ירבת חומסה, סיפרה בתאריך 4.5.15 לתחקירן בצלם עארף דראר'מה:

עזבנו והשארנו הכל מאחורינו, לקחנו איתנו רק קצת דברים וקצת אוכל ושתייה. השארנו את הצאן ואת הרכוש שלנו. אני חיה בפחד וחרדה בגלל מה שקורה באזור. בעבר כבר פינו אותנו כמה פעמים, וכשחזרנו מצאנו את הטלאים והגדיים צמאים ורעבים, וחלק מהם מתו. הם גם שורפים הכל כשהם מתאמנים.

בתחילת העונה קיבלנו בשורות טובות בדמות הגשמים והצמחייה העשירה בהרים. היום, למרות שאנו תולים תקווה באלוהים, האימונים שרפו את הכל וחיסלו את כל התקוות שלנו, הכל סביבנו מפויח. כל שטחי המרעה נשרפו ומה שנותר הוא שטחים שאסור לנו לגשת אליהם בשל צו צבאי.

הגברת תכיפות האימונים באזור הבקעה במהלך שלוש השנים האחרונות הינה מדיניות רשמית של הצבא, שאחת ממטרותיה המוצהרות היא מניעת מגורים מפלסטינים באדמות עליהן הכריזה ישראל כשטחי אש, המשתרעות על-פני כ-46% משטח הבקעה (ראו מפה). ההכרזה על שטחי אש היא רק אחת ממספר דרכים שבהן חוסמת ישראל את גישתם של פלסטינים לקרקעות הבקעה. מפרוטוקול של דיון שהתקיים ב- 27.4.14 בוועדת המשנה לענייני איו"ש של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ואשר פורסם באתר הארץ, עולה במפורש כי סילוק הפלסטינים משטחים אלה הוא אחת מהמטרות שלשמן מתקיימים האימונים. כך אמר בדיון אל"מ עינב שלו, קצין אג"מ בפיקוד המרכז: "אני חושב שאחד ההליכים הטובים שיכולים לחמוק בין האצבעות הם חזרה של שטחי אש למקום שבו הם אמורים להיות והם עדיין לא שם. [זו] אחת הסיבות המרכזיות שאנחנו מורידים כמערכת צבאית הרבה מהאימונים לבקעה.... כאשר הגייסות דורכים, אנשים זזים הצדה ואני לא עושה כאן הבחנה בין יהודים לפלשטינים אלא אני מדבר באופן כללי.... יש מקומות כאלה, [בהם] רידדנו את כמות האימונים בצורה משמעותית, צמחו שם יבליות".

כלי רכב צבאיים בבקעת הירדן במלך האימונים. צילום: עארף דראר'מה, בצלם, 4.5.15
כלי רכב צבאיים בבקעת הירדן במלך האימונים. צילום: עארף דראר'מה, בצלם, 4.5.15

על פי המשפט ההומינטארי הבינלאומי, מדינה כובשת רשאית לפעול בתוך השטח הכבוש משני שיקולים בלבד: טובת האוכלוסייה המקומית ושיקולים צבאיים מידיים הקשורים לפעולת הצבא בשטח הכבוש. ישראל ככוח כובש אינה רשאית להשתמש בקרקע לצרכים צבאיים כלליים, כמו אימונים למלחמה ואימונים כלליים של הצבא. בוודאי שהיא אינה רשאית לפגוע בפרנסת תושבים מוגנים באמתלה זו ולפעול לגירושם מבתיהם.

על ישראל להפסיק לאלתר את הפינויים הזמניים של קהילות לצורכי אימונים, ואת כל הפעולות האחרות שהיא נוקטת בניסיון לכפות על התושבים הפלסטינים להתפנות מהאזור. מחובתה של ישראל לאפשר לתושבים להמשיך לנהל את אורח חייהם, ובכלל זה עליה לאפשר להם לבנות את בתיהם באופן חוקי ולהשתמש במקורות המים.