דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

הפרקליטות לא תעמיד לדין את הקצין האחראי לירי בפיראס קסקס

ב-18.8.11 הודיעה פרקליטות המדינה לבג"ץ, בתשובה לעתירה שהגיש בצלם, כי הקצין שהיה אחראי להריגתו של פיראס קסקס בדצמבר 2007 יועמד לדין, בכפוף לשימוע שייערך לו בזמן הקרוב. בינואר 2012 הודיעה הפרקליטות לבג"ץ כי בעקבות השימוע הוחלט שלא להגיש כתב אישום במקרה זה נגד הקצין.

במכתב שצורף להודעת המדינה, כתבה עו"ד רקפת (סגל) מוהר מפרקליטות מחוז מרכז כי אמנם הירי לא תאם את הוראות הפתיחה באש, אולם "מדובר היה בסיטואציה מבצעית ייחודית, שבמסגרתה חשו החיילים… בסכנה ממשית". מסקנת הפרקליטות הייתה "שגם אם ההוראה לירות הייתה שגויה, אין היא עולה כדי רשלנות".

בכוונת בצלם להגיש ערר על ההחלטה.

רקע:

פיראס קסקס, אשתו מאג'ידה ואחת מבנותיהם. הצילום באדיבות המשפחה

החלטה זו התקבלה ארבע שנים לאחר שחיילי פלוגת מילואים הרגו את פיראס קסקס, למרות שהיה במרחק כמה מאות מטרים מהם, לא היה חמוש ולא עשה דבר שיש בו כדי לסכנם. ההודעה ניתנה בעקבות עתירה לבג"ץ שהגיש בצלם באמצעות עו"ד גבי לסקי ב-3.2.11 בדרישה כי הפרקליטות הצבאית תקבל החלטה האם לנקוט צעדים נגד המעורבים במקרה זה.

יש לשער כי ללא התערבות בצלם והעתירה שהגיש לבג"ץ לא היתה מתקבלת החלטה בתיק, וייתכן שהמקרה אף לא היה נחקר. במקרים רבים שתיעד בצלם בהם נהרגו אזרחים פלסטינים, לא נפתחה כלל חקירת מצ"ח. בצלם תיעד גם מקרים נוספים בהם חיילים הרגו פלסטינים, התקיימה חקירת מצ"ח, אולם הפרקליטות הצבאית לא קיבלה כל החלטה לגבי המשך הטיפול בתיק. בחלק מהמקרים, החקירה הסתיימה לפני כמה שנים.

פיראס קסקס, בן 32, נהרג ב-2.12.07 מירי חיילים בשכונת א-טירה שברמאללה. קסקס היה תושב הכפר בתיר שבאזור בית לחם אשר הגיע עם משפחתו לביקור בבית קרוביו בשכונת א-טירה.

על-פי המידע שבידי בצלם, ב-2.12.07 בשעות הצהריים טייל פיראס קסקס עם שני גיסיו בשטח פתוח הסמוך לבתי א-טירה. השלושה הבחינו בקבוצת חיילים במרחק של כ-500 מטרים מהם בקו אווירי. מעדויות שגבה בצלם משני גיסיו של קסקס, עולה כי החיילים פתחו באש חיה לעבר השלושה, ללא כל אזהרה מוקדמת ועל אף שהשלושה לא היו חמושים ולא עשו דבר שיכול היה לסכן את החיילים. קסקס נפגע מקליע שחדר לגבו ויצא מבטנו. גיסיו פינו אותו לבית החולים ברמאללה, שם מת מפצעיו.

האזור שבו טייל פיראס קסקס עם גיסיו בעת שנורה למוות. צילום: בצלם
האזור שבו טייל פיראס קסקס עם גיסיו בעת שנורה למוות. צילום: בצלם

לאחר האירוע פנה בצלם לפרקליטות הצבאית מספר פעמים בדרישה כי תורה על חקירת מצ"ח לבדיקת נסיבות הריגתו של פיראס קסקס. הפצ"ר הורה על פתיחת החקירה בנושא כחודשיים לאחר האירוע. בצלם סייע למצ"ח בתיאום גביית עדויותיהם של שני קרובי משפחתו של קסקס והעביר לחוקרים את כל החומר הרלוונטי שהיה ברשותו.

ככל הידוע לבצלם, ממצאי חקירה זו הועברו לפרקליטות הצבאית לפני למעלה משנתיים. לאחר הגשת העתירה, העבירה הפרקליטות הצבאית את הטיפול בתיק לפרקליטות המדינה, בטענה שחוק השיפוט הצבאי אינו חל עוד ביחס למעורבים באירוע, שכן הם היו חיילי מילואים ומאז האירוע חלף כבר זמן רב. לא ברור מדוע הפרקליטות הצבאית לא העבירה את התיק מיוזמתה, לפני הגשת העתירה, לגורמים המוסמכים להכריע בתיק, ובמקום זאת מסרה לבצלם רק כי התיק נמצא "בטיפול".

בהודעה לבג"ץ מסרה פרקליטות המדינה כי קיבלה את התיק לטיפולה רק ב-7.3.11. היא קיבלה מבית המשפט ארכה של חודשיים על מנת לבחון את חומר החקירה. לאחר מכן קיבלה הפרקליטות, לבקשתה, שתי ארכות נוספות, על מנת לבצע השלמות חקירה.

ב-18.8.11 הודיעה פרקליטות המדינה לבית המשפט כי פרקליטות מחוז מרכז סיימה לבחון את כלל חומר הראיות בתיק החקירה והחליטה כי "בעניין זה יש לשקול הגשת כתב אישום נגד המעורב העיקרי בפרשה נשוא העתירה, וזאת בכפוף לשימוע שייערך לו". על פי ההודעה, השימוע עתיד להתקיים בקרוב למעורב המרכזי בהריגת פיראס קסקס, מפקד פלוגת המילואים שהורה על הירי.