דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

הרשעה ראשונה בגרימת מותו של פלסטיני באינתיפאדת אל-אקצא

ב-3 במאי 2004 גזר בית דין צבאי על סרן צבי קורצקי עונש של חודשיים מאסר בפועל, ארבעה חודשי עבודות שירות צבאיות וחצי שנה על תנאי, על שירה למוות בנער מוחמד זיד, בן 16, בעת שהיה בתוך בית מגורים, בכפר נזלת א-שיח' זיד שבמחוז ג'נין. זו הפעם הראשונה בה מורשע חייל צה"ל ב"גרימת מוות ברשלנות" של אזרח פלסטיני במהלך אינתיפאדת אל-אקצא. סרן צבי קורצקי ערער הן על הרשעתו והן על חומרת עונשו, אך ערעורו נדחה ביום ה-3.5.04.

עם פרוץ אינתיפאדת אל-אקצא הגדירה הפרקליטות הצבאית את המצב השורר בשטחים "כסכסוך מזוין". כפועל יוצא מהגדרה זו החליטה הפרקליטות לחדול מהמדיניות שהיתה נהוגה עד אז, לפיה נפתחת חקירת מצ"ח באופן אוטומטי בכל מקרה בו נהרג אזרח פלסטיני בידי חיילי צה"ל. במקום זאת, קבעה הפרקליטות כי חקירות מצ"ח ייפתחו רק במקרים בהם חיילים "יחרגו באופן חמור מכללי הפתיחה באש ויגרמו לפגיעות בגוף ובנפש".

המדיניות החדשה בדבר פתיחת חקירות מצ"ח משתקפת היטב בנתונים. הרשעתו של סרן קורצקי בגין "גרימת מוות ברשלנות" היא אחת משלוש הרשעות בלבד הקשורות בהרג או בפציעה של אזרחים. זאת ועוד, להבדיל ממקרה זה, בשני המקרים האחרים, הורשעו החיילים רק בגין "שימוש בלתי חוקי בנשק". מאז יישומה ועד סוף דצמבר 2003 נהרגו בשטחים 2,289 פלסטינים, בהם 439 קטינים. לפי נתוני בצלם היו למעלה מ-50 אחוזים מן ההרוגים לא חמושים. למרות זאת, הורתה הפרקליטות על פתיחת 72 חקירות מצ"ח בלבד העוסקות בהרג או בפציעה קשה של אזרחים. רק 13 מן החקירות שניהלה מצ"ח הסתיימו בכתבי אישום.

קולת העונש שהוטל על קורצקי, שירה למוות בנער ששהה בתוך בית מגורים ולא סיכן את החיילים, מותירה רושם קשה אודות זילות חייהם של פלסטינים. התוצאה המקוממת של משפטו, המצטרפת למדיניות הפרקליטות להמעיט את מספר החקירות הנפתחות, תורמת לאווירת החסינות ומעבירה למפקדים ולחיילים את המסר שגם אם יחרגו מההוראות ויפגעו בחפים מפשע, הסיכוי כי ייענשו בחומרה הוא אפסי.