דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

עדות: חייל צה"ל ירה והרג את מוחמד עלי זייד, בן 16, בעת ששהה בבית חברו, אוקטובר 2002

מוחמד סמיר זייד, בן 16

מוחמד סמיר זייד

מוחמד עלי זייד היה קרוב משפחתי וחבר ילדות שלי. למדנו באותה הכיתה בבית ספר מאז שהיינו קטנים. גדלנו, למדנו ושיחקנו ביחד. ביום שישי, 5.10.02, פגשתי את מוחמד לאחר תפילת יום השישי. הוא שאל אם הוא יוכל לבוא אליי כדי שנוכל ללמוד ביחד לקראת בחינה במתמטיקה. הוא שאל אותי אם ההורים שלי נמצאים בבית ואמרתי לו שנהיה לבדנו בבית כי בני משפחתי יצאו לסידורים.

בסביבות השעה 14:00, מוחמד הגיע לביתי. אבי היה בבית באות רגע. נכנסנו לחדר האורחים שממוקם בקצה הצפוני- מערבי של הבית ופונה לכביש הראשי של הכפר, והתחלנו ללמוד. כל אחד מאתנו פתר בעיות במחברת שלו. כעבור כעשר דקות, שמענו קול של ג'יפ עובר סמוך לבית. הסתכלנו מבעד לחלון הפונה לכביש וראינו את הג'יפ ממשיך בדרכו אל תוך הכפר. דלתות הג'יפ היו סגורות. לא התייחסנו לעניין וחזרנו ללמוד. כעבור כשתי דקות, שמענו קול קרוב שמכריז על עוצר. הסתכלנו שנית מבעד לחלון הצפוני וראינו ג'יפ צבאי. ראינו את החייל שישב ליד הנהג פותח את הדלת הימנית ומוציא חלק מגופו מחוץ לדלת הג'יפ ובידו נשק. הגי'פ היה במרחק של כעשרה מטרים מהבית. החייל הצביע לעברנו בנשקו אך לא דיבר אלינו. אני ומוחמד פנינו אחורה ולפתע שמעתי קול של ירי קרוב מאד. מוחמד נסוג אחורה צעד אחד או שניים ונפל על הארץ. חשבתי שהוא מתלוצץ, אך הוא אמר לי שהוא נפצע. הסתכלתי לעברו והוא הניח את ידו מעל מקום הפציעה. ניסיתי לעזור לו והוא התחיל לצטט את הפסוק "אין אלוהים מבלעדי אללה ומוחמד הוא נביאו".

ירדתי מיד במדרגות וביקשתי מאבי לעזור למוחמד עד שאקרא לדודי, מוסטפא, שיביא את המכונית שלו כדי להעביר את מוחמד לבית החולים. כעבור שלוש דקות, חזרתי יחד עם דודי, מוסטפא, והורדנו את מוחמד למכונית. מוחמד עדיין היה בחיים אך מצבו היה קשה. אבי ודודי עלו למכונית ויצאו לדרך, לכיוון מזרח. בדרך הם נתקלו בחיילים שמנעו מהם להמשיך את נסיעתם והחזירו אותם. המכונית חזרה מערבה אך גם שם הם נתקלו במחסום צבאי, שהוצב במקום, ועוכבו. כשחזרתי לבית, ראיתי שהקליע, שפגע במותנו של מוחמד, חדר לבית דרך החלון המערבי.

מוחמד סמיר ח'אלד זייד, בן 16, הוא תלמיד בית ספר תושב הכפר נזלת א-שיח' זיד שבמחוז ג'נין. את עדותו גבה עאטף אבו א-רוב, בכפר נזלת א-שיח' זיד ב-6.10.02