דילוג לתוכן העיקרי
מתוך תיעוד הווידיאו.
תפריט
מהשטח
נושאים

לא רק באיראן: עשרה הרוגים ומאות פצועים מירי אש חיה בגל המחאה נגד הצהרת טראמפ

כוחות הביטחון ירו אש חיה, הרגו עשרה פלסטינים ופצעו מאות נוספים בהפגנות ועימותים במסגרת ניסיונות הצבא לדכא את המחאה הפלסטינית מאז הצהרת נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בנוגע לירושלים. ירי אש חיה מותר רק כאשר נשקפת סכנת חיים מיידית שלא ניתן למנוע בשום דרך אחרת.

במהלך חודש דצמבר ירו כוחות הביטחון אש חיה והרגו שמונה מפגינים פלסטינים לא חמושים, שמאיש מהם לא נשקפה סכנת חיים, בהפגנות ליד גדר המערכת ברצועת עזה:

מחמוד עבד אל-מג'יד סאלם אל-מסרי (29) נורה ב-8.12.17 בירכו במהלך הפגנה בה יידה אבנים לעבר חיילים כשהיה במרחק של 30-20 מטרים מהגדר.

מוחמד סאמי האשם א-דחדוח (19) נורה בצווארו ב-8.12.17 במהלך הפגנה ליד מחסום נחל עוז, כשהיה במרחק של כ-15-10 מטרים מגדר המערכת, וניסה ליידות אבנים לעבר חיילים שניצבו מעברה השני. הוא נפטר מפצעיו ב-24.12.17.

איבראהים נאייף איבראהים אבו ת'ורייה (29) נורה למוות בראשו ב-15.12.17, במהלך הפגנה ליד מחסום נחל עוז כשהיה במרחק של כ-20-15 מטרים מהגדר.

יאסר נאג'י איבראהים סוכר (23) נורה למוות בראשו ב-15.12.17 באותה הפגנה בה נהרג אבו ת'ורייה.

שריף אל-עבד מוחמד שלאש (28) נורה ונפצע בבטנו ב-17.12.17, בהפגנה ליד הגדר ממזרח למחנה הפליטים ג'באליא. הוא נפטר מפצעיו ב-23.12.17.

זכריא אדהם חוסיין אל-כפארנה (20) נורה למוות בחזהו ב-22.12.17 בהפגנה ליד מחסום ארז, כשניסה לחתוך תלתלית הפרוסה על הקרקע במרחק של כחמישים מטרים מהגדר. חיילים ירו גז מדמיע לעבר הצעירים שפינו אותו לאמבולנס שהמתין במרחק של כ-300 מטרים מהגדר.

מוחמד נביל מוחמד מוחייסן (29) נורה למוות בירכו ב-22.12.17, בהפגנה ליד מחסום נחל עוז, במהלכה יידו מפגינים אבנים לעבר חיילים שניצבו מעברה השני של הגדר.

ג'מאל מוחמד ג'מאל מוסלח (20) נורה בגבו ב-29.12.17, במהלך הפגנה בה יידה אבנים לעבר חיילים שניצבו מצדה השני של גדר המערכת, לאחר שתלה דגל פלסטין על הגדר וחזר לאחור. הוא נפטר מפצעיו ב-30.12.17.


וידיאו: חיילים יורים אש חיה וגז מדמיע לעבר מפגינים פלסטינים ליד גדר המערכת 29.12.17

בגדה המערבית, ירו חיילים למוות בבאסל מוסטפא מוחמד איבראהים (29), שנפגע בבטנו, במהלך עימותים בענאתה; ושוטרי מג"ב ירו למוות במוחמד אמין מחמוד שיחדה עקל (19) במהלך עימותים בכיכר הסיטי אין באל-בירה לאחר שדקר שוטר מג"ב, שלפי פרסומים בתקשורת נפצע באורח בינוני. עקל נשא על גופו מטען דמה, ובסרטון וידיאו שפורסם בתקשורת נראים השוטרים יורים בו כשהוא שוכב על הקרקע.

מאות פלסטינים נוספים נפצעו מירי אש חיה במהלך ההפגנות. על פי נתוני הסהר האדום, בין ה-7.12.17 ל-31.12.17, כוחות הביטחון ירו תחמושת חיה ופצעו 291 פלסטינים בעזה, ו-117 פלסטינים בגדה.

לנוכח היקף ההרוגים והפצועים הפלסטינים והאדישות המוחלטת בה אירועים אלה מתקבלים בציבור הישראלי, נדמה שאין עוד כמעט טעם לשוב ולהזכיר את שהיה חייב להיות ברור לכול: ירי של אש חיה מותר רק כאשר נשקפת סכנת חיים מידית ואין שום דרך אחרת למנוע את הסכנה. בהפגנות ליד גדר הרצועה שבהן נהרגו שמונת הפלסטינים ונפצעו מאות נוספים, ניצבו החיילים במרחק מה מהמפגינים, מצידה הישראלי של גדר הגבול, וללא ספק לא נשקפה להם סכנת חיים כזו, בוודאי לא סכנה שלא ניתן למנוע בדרך אחרת.

אלא שגם לנוכח מציאות זו, ומספרם הרב של ההרוגים והפצועים עקב שימוש מופרז ובלתי חוקי באש חיה, אין לנו אלא להעריך שכמו באלפי מקרים בעבר, איש לא ייתן את הדין. בהודעה על פתיחת חקירת מצ"ח יחידה בנוגע להריגתו של איבראהים אבו ת'ורייה, אחרי שמותו עורר תהודה תקשורתית בארץ ובעולם, אין כל בשורה. זהו רק השלב הראשון בהתנעת תהליך הטיוח השגרתי של נסיבות הריגתם של פלסטינים בידי כוחות הביטחון. בניצוחה של הפרקליטות הצבאית, אחריתו השגורה של התהליך אינה מתן דין וחשבון - אלא הגנה על אלה הנושאים באחריות להרג.

תיעוד וידיאו: מוחמד סבאח, בצלם.