דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

שופט צבאי קבע: צעיר פלסטיני נעצר למשך כחודש לאחר שחייל בלבוש אזרחי תקף אותו ללא כל עוול בכפו

החלטת השופט, שהתקבלה בעקבות חשיפת תיעוד וידאו על ידי בצלם, מפריכה את הודעת דובר צה"ל על האירוע

שופט בית המשפט הצבאי בעופר רס"ן דניאל כפיר שיחרר אתמול ללא תנאים את עבד-אל-עזיז פאח'ורי, צעיר פלסטיני שנעצר לפני כמעט חודש בחברון על ידי חיילים בלבוש אזרחי. השופט קיבל את ההחלטה לאחר שצפה בשני סרטוני וידאו, אחד ששודר כבר באמצעי התקשורת, וסרטון נוסף שנחשף על ידי בצלם. השופט קבע כי הסרטונים מוכיחים שלא היתה עילה למעצרו של פאח'ורי. זאת, בניגוד להודעה רשמית של דובר צה"ל. כך נכתב בהחלטת השחרור:

כפי שעולה מהסרטון בבירור, המשיב (פאח'ורי) הותקף על ידי חייל לכאורה הלבוש בבגדים אזרחיים ללא כל עוול בכפו, כיוון שחשב שהמשיב דיבר עליו בגנותו. רבות דובר על גבולות הכוח ומגבלות הכוח וניתן לראות במקרה זה שימוש לא סביר של חיילים הלבושים בלבוש אזרחי, אשר לא ברור אם הייתה להם בכלל סמכות להרחיק את המשיב מהמקום ולעצור אותו.

האירוע התרחש ב-14.8.2012, באזור תל רומיידה בחברון. בווידאו, שצולם על ידי אזרח זר, נראים חיילים מגדוד "שחם" של הנח"ל, שהיו באימון כושר, גוררים את פאח'ורי באלימות לתוך חדר מדרגות הסמוך למחסום, וחלקם אף בועטים בו. תיעוד וידאו של התקרית התפרסם בהרחבה בתקשורת.

בתגובה לפרסום הסרטון, מסר דובר צה"ל: "הסרטון אינו מציג את כל השתלשלות האירוע. אתמול במהלך בידוק שגרתי בחברון, סרב הפלסטיני להזדהות. הפלסטיני התעמת עם כוח צה"ל במקום, דבר שאינו נראה בסרטון, והחיילים המדוברים, אשר נקלעו למקום, סייעו לכוח בביצוע משימתו".

עם זאת, מתיעוד וידאו נוסף שהגיע לידי בצלם, המציג את הדקות שקדמו למעצר ואת חילופי הדברים שלא תועדו בסרטון הווידיאו הראשון, עולה תמונה השוללת את גרסת הצבא. מסרטון שצילם פלסטיני אחר שנכח במקום באמצעות מכשיר הטלפון שלו עולה כי פאח'ורי לא התעמת כלל עם החיילים אלא דיבר בערבית עם אחיו, ואחד החיילים האשים אותו, שלא בצדק, כי קילל אותו. החיילים עצרו את פאח'ורי באלימות למרות שניסה להסביר כי דבריו לא כוונו אליהם.

הצילום החדש:

[block:views=see_more_videos-block_1]

התיעוד מאשש עדות שגבה בצלם מיד לאחר פרסום הסרטון הראשון מאסיל פאח'ורי, אחיו של עבד-אל-עזיז. לדבריו, הוא עמד יחד עם אחיו ושלוש אזרחיות זרות במחסום, שבסביבתו התאמנו חיילים בבגדי ספורט. החיילים עיכבו צעיר פלסטיני שביקש לעבור במחסום, ולקחו אותו לתוך הכניסה לבית סמוך. האחים פאח'ורי והאזרחים הזרים התקרבו למחסום כדי לצפות באירוע ולתעדו, אולם החיילים חסמו את הגישה והדפו את הפעילים במעלה הרחוב. לפי עדותו של אסיל, אחיו, שעמד לידו אמר שהצעיר שהוכנס אל תוך חדר המדרגות על ידי החיילים, הרחק מעיני העדים שהיו בזירה, בוודאי "אכל חרא". חייל בלבוש אזרחי ששמע את הדברים האשים את פאח'ורי כי קילל אותו, וקבוצת החיילים התנפלה עליו ועצרה אותו.

בפס הקול של הסרטון (דקה: 1:42) נשמע בבירור עבד-אל-עזיז כשהוא שואל "הכניסו אותו פנימה? אכל חרא!". בסרטון נראה חייל המתרחק מן המקום כשהוא חוזר על עקביו ושואל "מה אמרת? אני חרא?, יאללה, בוא! בוא!" ומנסה לתפוס את פאח'ורי, שאומר בתגובה "לא אומר לך, לא אומר לך". קבוצת חיילים בבגדי ספורט וחייל אחד במדים מגיעים למקום תוך שניות, עוצרים את פאח'ורי, וחלקם בועטים בו. חיילים אחרים מרחיקים מהמקום את העדים והצלמים.

מאז האירוע הוחזק עבד-אל-עזיז פאח'ורי במעצר, ושוחרר רק אתמול, לאחר שעורך הדין נרי רמתי ממשרד עו"ד גבי לסקי הציג את שני הסרטונים בפני בית המשפט הצבאי בעופר. הצעיר שעוכב קודם לכן במחסום שוחרר ככל הנראה לאחר האירוע ובצלם לא הצליח לאתרו. בצלם העביר את הסרטון החדש גם לדובר צה"ל.