דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

גל ההריסות בשטח C נמשך: המנהל האזרחי הרס את בתיהן של שלוש משפחות בבקעת הירדן

בית משפחת דראר'מה בח'ירבת עינון הבוקר, לפני ההריסה ואחריה. צילום: עארף דראר'מה, בצלם
בית משפחת דראר'מה בח'ירבת עינון הבוקר, לפני ההריסה ואחריה. צילום: עארף דראר'מה, בצלם

הבוקר, 20.8.15 הגיעו כוחות של המנהל האזרחי לקהילת ח'ירבת עינון השוכנת כחמישה קילומטרים מזרחית לעיר טובאס. הכוחות הרסו מבני מגורים של שתי משפחות המונות 11 נפשות, בהן שבעה קטינים, ומבנה נוסף המשמש לגידול צאן. בהמשך הגיעו נציגי הצבא והמנהל לקהילת ח'ירבת א-דיר השוכנת בין הכפר הפלסטיני עין אל-בידא לגבול עם ירדן. הכוחות הרסו את מבנה המגורים של משפחה המונה שמונה נפשות, בהן שלושה קטינים. בנוסף הרסו נציגי המנהל והצבא שלושה מבנים נוספים לגידול צאן. כמו כן, הרסו הבוקר נציגי המנהל האזרחי והצבא מבנה נוסף שלא היה בשימוש בקהילת ח'ירבת סמרא הנמצאת מדרום-מזרח לטובאס. היום הותיר המנהל 19 נפשות, בהן עשרה קטינים ללא קורת גג בתנאי מזג האוויר הקשים מבלי לספק להן כל פתרון חלופי.

זוהי הפעם השלישית בשבוע האחרון שהמנהל האזרחי והצבא הורסים בתי מגורים ומבנים המשמשים לפרנסה בקהילות פלסטיניות בשטח C. תכיפות מעשי ההרס האחרונים הותירה בבת אחת עשרות בני אדם ללא קורת גג בחום הלוהט ששורר בבקעה בחודש אוגוסט. מאז ה-5 באוגוסט הרס המנהל האזרחי 34 מבני מגורים ו-31 מבנים אחרים בקהילות פלסטיניות בבקעת הירדן, באזור מעלה אדומים ובדרום הר חברון. בפעולות אלה איבדו את בתיהן 167 נפשות בהן 101 קטינים.

מעשי ההרס מבוצעים במסגרת המאמצים שמשקיעים המנהל האזרחי והצבא בניסיון לדחוק את הקהילות הפלסטיניות אל מחוץ לשטח C. תכניות הגירוש של הצבא ושל המנהל האזרחי עומדות בסתירה להוראות המשפט ההומניטארי הבינלאומי, האוסר על העברה בכפייה של אזרחים מוגנים, אלא אם הדבר נעשה למען ביטחונם או עבור צורך צבאי חיוני. בנוסף, מוטלת על ישראל, ככוח הכובש, החובה לפעול למען תועלתם ורווחתם של תושבי השטח הכבוש. התכנית לגרשם מבתיהם, ולכפות על חלקם תנאי מגורים שיפגעו בפרנסתם, מהווה הפרה של חובה זו.