דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

בעיניים פקוחות | בלוג הצילום

ח'אן אל-אחמר: ימיה האחרונים של קהילה פלסטינית?

יוני 2018

בשבוע שעבר התיר בית המשפט העליון למדינת ישראל לבצע פשע מלחמה ולגרש את קהילת בית הספר ח'אן אל-אחמר, המונה 173 בני אדם, 32 משפחות. חברי הקהילה משתייכים לשבט הג'האלין ומוצאם מאזור תל ערד שבנגב, ממנו הצבא גירש אותם בשנות החמישים. בני הקהילה חכרו תחילה קרקעות למגורים ולמרעה במקום שבו שוכנת כיום ההתנחלות כפר אדומים, אך הם גורשו גם משם והתיישבו במיקומם הנוכחי.

כדי לפנות מקום להרחבת ההתנחלות הסמוכה ולהקל על סיפוח האזור לישראל, הרשויות הישראליות פועלות זה שנים כדי לגרשם בפעם שלישית. זאת, באמצעות התנכלויות בלתי פוסקות והפיכת חייהם לבלתי נסבלים, בתקווה שיעזבו, לכאורה מרצונם: במשך שנים ישראל מסרבת לחבר את הקהילה לתשתיות חשמל ודרכים וביצעה בה הריסות חוזרות ונישנות של מבנים.

כעת ישראל מתכננת להרוס את כל המבנים בקהילה, לגרש את תושביה ולהרוס גם בית הספר שנבנה בה ומשרת את ילדיהן של 11 קהילות נוספות שישראל מתכוונת לגרש גם אותן. ההריסה והגירוש הם פשע מלחמה שהאחריות הפלילית לביצועו מוטלת בראש ובראשונה על ממשלת ישראל ומפקדי הצבא הבכירים כמו גם על השופטים שאישרו את ביצועו.

התמונות שלפניכם צולמו בשבוע שעבר על-ידי רימה עיסא, רכזת פרויקט המצלמות של בצלם. הצטרפו לקמפיין נגד ההעברה בכפייה


בלוג הצילום בעיניים פקוחות של בצלם מופץ תחת רישיון ייחוס 4.0 בין־לאומי של Creative Commons. ניתן לעשות שימוש חופשי בתמונות המופיעות כאן, אך יש לציין את שם הצלם/ת ואת ארגון "בצלם" כיוצרים בכל שימוש פומבי בהן.