דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

הפצצת בית משפחת אל-חאג' במחנה הפליטים ח'אן יונס, שבה נהרגו שמונה מבני המשפחה, 10.7.14

חורבות בית משפחת אל-חאג'. צילום: מוחמד סעיד, בצלם, 10.7.14
חורבות בית משפחת אל-חאג'. צילום: מוחמד סעיד, בצלם, 10.7.14

בליל ה-10.7.14, קצת אחרי השעה 1:00, ירה מטוס טיל אל בית משפחת אל-חאג' במחנה הפליטים ח'אן יונס. הבית קרס ושמונה מבני המשפחה נהרגו – שני ההורים מחמוד ובאסמה אל-חאג' ושישה מילדיהם. רק שניים מבני המשפחה, בשנות העשרים לחייהם, נותרו בחיים כיוון שלא שהו בבית בעת ההפצצה: יאסר אל-חאג', בן 25 ופידאא, בת 27, שגרה בבית בעלה. כתוצאה מהפיצוץ נפצעו גם כמה מהשכנים ונגרמו נזקים לבתים הסמוכים, שחלקם אינם ראויים עוד למגורים.

על פי עדויות שגבה בצלם, באותו ערב יצאו חלק מבני המשפחה לאכול ארוחת ערב אצל קרובי משפחה ושבו לביתם בסביבות השעה 00:30. מוחמד שאהין, בן 44, שכן של משפחת אל-חאג', תיאר את שאירע לאחר מכן:

קצת אחרי השעה 1:00 בלילה בני המשפחה שלי כבר ישנו. אני שכבתי במיטה וצפיתי במשחק חצי גמר גביע העולם בין ארגנטינה להולנד. המצב בחוץ באותו זמן היה שקט. לא שמעתי מטוסים באוויר. הייתי מבסוט מהמשחק וחיכיתי שיגיע הזמן לארוחת ה"סוחור" שפותחת את יום הצום של הרמדאן.

פתאום שמעתי פיצוץ חזק מאוד. הרגשתי את המיטה שלי זזה וכמעט עפתי מהמקום. זה הרגיש כאילו שהפיצוץ היה בבית שלנו או בבית הצמוד. החלונות עפו מהמקום. החלון שהיה קרוב לראש שלי פשוט נעקר מהמקום יחד עם המשקוף ונפל באמצע החדר. אני מודה לאל שהוא לא פגע בילדה שלי, שישנה בחדר. הבית התמלא בעשן סמיך. החשמל לא נותק והיה אור, אבל היה קשה לראות בגלל העשן. הייתה אווירת אימה בתוך הבית. התחלתי לשמוע צעקות מהבתים של השכנים.

בדקתי שכל הילדים בסדר ואספתי אותם כדי לצאת מהבית. לא הבנתי עדיין איזה בית הופצץ. יצאנו החוצה וככה עשו גם האחים שלי ושאר בני המשפחה שגרים לידינו. ניסינו להבין איזה בית הופצץ והבנו שזה בית משפחת אל-חאג' שמאוד קרוב לבית שלנו.

הגענו לבית שהופצץ. זה בית שהכרתי טוב. לא נשאר ממנו כמעט כלום. כולו נהרס. על הכביש היו פזורים חלקי גופות. ליד בית משפחת אל-חאג' עמד הבית של משפחת שכשכ. גם הבית שלהם נהרס, אבל הפגיעה לא הייתה ישירה והם יצאו משם בחיים. לעדות המלאה 

* עדותו נגבתה על-ידי איאד חדאד ב-11.7.14 בטלפון. 

בת משפחת אל-חאג' מתאבלת על בני המשפחה. צילום: איבראהים אבו מוסטפא, רויטרס, 10.7.14
בת משפחת אל-חאג' מתאבלת על בני המשפחה. צילום: איבראהים אבו מוסטפא, רויטרס, 10.7.14

אחמד אל-עתאמנה, בן 24, שכן נוסף של משפחת אל-חאג', תיאר אף הוא את האירוע:

ביום חמישי, אחרי השעה 1:00 בלילה, הייתי על המרפסת של הבית שלנו בקומה הראשונה. המרפסת משקיפה על הבית של השכנים שלנו – משפחת אל-חאג'. אשתי ובני התינוק מוחמד, בן שנה, ישנו בחדר השינה, הסמוך למרפסת. שמעתי מל"טים באזור ופתאום ראיתי אור אדום בכל המקום. אחר כך שמעתי פיצוץ שדחף אותי בכוח על הקרקע, ואיבדתי הכרה לזמן קצר. כשהתעוררתי ראיתי אנשים מסביבי צועקים וקוראים לאמבולנסים. הרגשתי כאבים חזקים בגב שלי. שמעתי כמה מהשכנים אומרים שאחד מהבתים באזור הופצץ ושיש פצועים והרוגים. שאלתי על אשתי ועל בני ואחד השכנים אמר לי שהם בסדר.

כמה דקות לאחר מכן, הגיעו למקום כמה אמבולנסים ופינו אותי לבית חולים נאסר, הנמצא דרומית לעיר חאן יונס. בבית החולים התברר שנפצעתי מרסיסים בגב ושיש לי חבלות בכל הגוף. כששאלתי על בני משפחתי, אמרו לי שגם אבי, מוחמד אחמד עבד אל-קאדר אל-עת'אמנה, בן 51, נפצע מרסיסים בידיים וברגליים שלו כאשר ישן, ושהוא גם מאושפז. בסביבות השעה 8:00 בבוקר שחררו אותנו מבית החולים.

כשהגעתי הביתה הופתעתי מההרס בכל האזור. ביתו של השכן שלנו מחמוד נהרס לחלוטין ואנשי ההגנה האזרחית והחובשים חיפשו בין ההריסות את אחד מבני המשפחה. רק רחוב צר, ברוחב של שני מטרים בערך, מפריד בין הבית שלי לבית שהופצץ. נזק חמור נגרם לבית שלנו וחלק ממנו נהרס ונזקים נגרמו גם לבתים של שכנים נוספים כי הבתים סמוכים אחד לשני, יש רק מטרים ספורים שמפרידים בין הבתים. אנחנו ניצלנו בנס.

*   עדותו נגבתה על-ידי מוחמד סעיד ב-30.8.14.

שמות ההרוגים באירוע:

ההורים: מחמוד לוטפי מחמוד אל-חאג', בן 51
באסמה עבד אל-קאדר מוחמד אל-חאג', בת 51
ילדיהם:
נג'לאא מחמוד לוטפי אל-חאג', בת 29
אסמאא מחמוד לוטפי אל-חאג', בת 22
עומר מחמוד לוטפי אל-חאג', בן 20
טארק מחמוד לוטפי אל-חאג', בן 18
סעד מחמוד לוטפי אל-חאג', בן 16
פאטמה מחמוד לוטפי אל-חאג', בת 14