דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

מוחמד שאהין מספר על הפצצת בית משפחת אל-חאג' במחנה הפליטים ח'אן יונס, שבה נהרגו שמונה מבני המשפחה

מוחמד שאהין, קצין משטרה

ביום חמישי, 10.7.2014, קצת אחרי השעה 1:00 בלילה, בני המשפחה שלי כבר ישנו. אני שכבתי במיטה וציפיתי במשחק חצי גמר גביע העולם בין ארגנטינה להולנד. המצב בחוץ באותו הזמן היה שקט. לא שמעתי מטוסים באוויר. הייתי מבסוט מהמשחק וחיכיתי שיגיע הזמן של ארוחת ה"סוחור" שפותחת את יום הצום של הרמדאן.

.פתאום שמעתי פיצוץ חזק מאוד. הרגשתי את המיטה שלי זזה וכמעט עפתי מהמקום. זה הרגיש כאילו שהפיצוץ היה בבית שלנו או בבית הצמוד החלונות עפו מהמקום. החלון שהיה קרוב לראש שלי פשוט נעקר מהמקום יחד עם המשקוף ונפל באמצע החדר. אני מודה לאל שהוא לא פגע בילדה שלי שישנה בחדר. הבית התמלא בעשן סמיך. החשמל לא נותק והיה אור, אבל היה קשה לראות בגלל העשן. הייתה אווירת אימה בתוך הבית. התחלתי לשמוע צעקות מהבתים של השכנים.

אישה מתאבלת על הרג קרובי משפחתה ממשפחת אל-חאג'. צילום: איבראהים אבו מוסטפא, רויטרס, 10.7.14
אישה מתאבלת על הרג קרובי משפחתה ממשפחת אל-חאג'. צילום: איבראהים אבו מוסטפא, רויטרס, 10.7.14

בדקתי שכל הילדים בסדר ואספתי אותם כדי לצאת מהבית. לא הבנתי עדיין איזה בית הופצץ. יצאנו החוצה וככה עשו גם האחים שלי ושאר בני המשפחה שגרים לידינו. ניסינו להבין איזה בית הופצץ והבנו שזה בית משפחת אל-חאג' שמאוד קרוב לבית שלנו.

הגענו לבית שהופצץ. זה בית שהכרתי טוב. לא נשאר ממנו כמעט כלום. כולו נהרס. על הכביש היו פזורים חלקי גופות. ליד בית משפחת אל-חאג' עמד הבית של משפחת שכשכ. גם הבית שלהם נהרס, אבל הפגיעה לא הייתה ישירה והם יצאו משם בחיים.

התחלנו לחפש ניצולים בבית משפחת אל-חאג'. המראה היה נורא ולא חשבתי שנוכל להציל מישהו מתחת ההריסות. הוצאנו משם רק חלקי גופות, חצאי בני אדם, אברים כרותים. ידיים, רגליים, ראשים. רק גופה אחת, של אם המשפחה, באסמה אל-חאג', חולצה כמעט שלמה. רק הרגל שלה הייתה קטועה.

אחרי שעתיים בערך הפסקנו את פעולות החיפוש. הבנו שאין תקווה למצוא ניצולים חיים. בסביבות 6:30 בבוקר נמשכו פעולות החיפוש ואיסוף חלקי הגופות שנשארו בין ההריסות. הפעולות נמשכו עד שעות הערב. שמונה מבני המשפחה נהרגו. רק בן אחד, יאסר, שלא היה בבית בזמן האירוע, נשאר בחיים.

ההפצצה גרמה נזקים גם לבתים הקרובים לבית משפחת אל-חאג'. אני עומד ומדבר עכשיו מהמקום בו נחתה הפצצה ורואה מולי את ההריסות. שני בתים הוחרבו בהפצצה – הבית של משפחות אל-חאג' ושכשכ ושבעה בתים אחרים נפגעו באופן חלקי. כמה שכנים נפצעו, מתוכם אישה אחת שנפצעה קשה. הרבה מהילדים, הנשים והאנשים המבוגרים שגרים בשכנות, נמצאים במצב של הלם. הילדים שלי לא ישנים כבר שני לילות ונמצאים במצב של חרדה גדולה.

אני לא מבין את הסיבה להפצצה של בית משפחת אל-חאג'. אני מכיר את המשפחה ובמיוחד את מחמוד, אב המשפחה. זה אדם מבוגר שבעבר עבד בתור פועל בישראל וכיום לא עובד. כולם בשכונה המומים מההפצצה והפגיעה הנפשעת במשפחה הזאת.

מוחמד חסן מוחמד שאהין, בן 44, נשוי ואב לשבעה, הוא קצין במשטרה הפלסטינית, תושב מחנה הפליטים ח'אן יונס שבדרום רצועת עזה. את עדותו גבה באמצעות הטלפון איאד חדאד, תחקירן בצלם ברמאללה, ב-11.7.14


על עדויות בזמן מבצע "צוק איתן"

בצלם גובה עדויות מתושבי עזה תוך כדי התנהלות המבצע. בשל הנסיבות, רוב העדויות נגבות טלפונית. בצלם מוודא ככל יכולתו כי המידע הנמסר לו אמין ומדוייק, אולם מטבע הדברים עלולות ליפול טעויות. למרות חשש זה, החליט בצלם לפרסם את המידע, מתוך אמונה שחיוני להביא לידיעת הציבור את המתרחש ברצועה. לאחר המבצע, ישלים בצלם את התחקירים.

מיקום