דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

וידיאו בלוג: סרטונים שהתפרסמו ברשת מאז תחילת הלחימה בעזה, יולי 2014

מאז תחילת הלחימה בעזה, הרשת מוצפת בסרטונים רבים מספור שמתעדים את הלחימה ברצועת עזה ותוצאותיה. במקרים רבים קשה להעריך את אמינות הסרטונים ואת ההקשר בהם צולמו. בלוג זה ילקט ממקורות שונים ברשת סרטונים המביאים בעינינו תמונה חשובה. לבצלם אין מידע מלא בנוגע למרביתם, ולכן צירפנו אליהם טקסט שמסייע לצופה להבין את ההקשר ומפרט מה התפרסם בתקשורת לגביהם, ומהם פערי המידע בעניינם.
אזהרה: רוב הסרטונים מכילים רגעים קשים לצפייה

 • סוכנות הידיעות "וטניה": הריסות בשכונת א-שוג'אעיה, פינוי גופות , 26.07.14

  סרטון שפורסם בעמוד היוטיוב של סוכנות הידיעות "וטניה". תיעוד של פינוי גופות על-ידי עובדי הסהר אדום ותושבים בזמן הפסקת אש הומניטארית. הסרטון ערוך מקטעי וידיאו שונים שבהם נראים תושבים הנכנסים לתוך ההריסותעם אלונקות ומפנים גופות; אנשים עומדים בין ההריסות; קטינים מסתובבים וברקע קול בכי של אישה. בניינים ורחובות הרוסים.

 • סוכנות הידיעות Media Town: הפצצה בא-שוג'אעיה, 20.7.14

  סרטון שפורסם בעמוד היוטיוב של סוכנות ידיעות עזתית בשם Media Town. הסרטון מתעד ארבע דקות של הפצצה מסיבית על רחוב בשכונת א-שאוג'עייה. תושבים, עיתונאים ופרמדיקים מנסים להסתתר ולהימלט מההפצצה. בדקה 1:46 נשמעות יריות. בשלב כלשהו נכנסים הצלם ותושבים אחרים לבניין, והתמונה מחשיכה. נשמעים קולות רבים של הפצצות (22 סה"כ), וצעקות רבות של תושבים חרדים ופצועים. הסרטון נגמר בפייד אאוט.

 • Youtube: הפצצת ביתו של נאאל אבו עביד, רפיח, 9.7.14

  סרטון ערוך, המתעד הפצצה של בית במחנה פליטים יבנא ברפיח, בנוהל "הקש בגג". הסרטון פורסם במספר ערוצי יוטיוב. לאחר פיצוץ קטן יחסית, הבית מופצץ. כיוון שנעשה בסרטון חיתוך (0:14) לא ניתן לדעת כמה זמן חלף מרגע הפיצוץ הקטן ועד להפצצה של הבית שנראית לאחר מכן. תושבים מתחילים להתקרב למקום האירוע ומישהו מאחורי המצלמה צועק ומזהיר לא להתקרב. כ-17 שניות לאחר הפיצוץ מגיע אמבולנס. הצלם מתקרב לאיזור הפיצוץ.

 • סוכנות הידיעות "שיהאב": אזרחים נמלטים מהפגזה/הפצצה בשכונת א-שוג'אעיה, פינוי צעיר פצוע, 20.7.14

  סרטון שפורסם בעמוד הפייסבוק של סוכנות הידיעות העזתית "שיהאב". בסרטון נראים מספר אזרחים כשהם נמלטים, כשברקע עשן כבד. אישה מבוהלת רצה וצועקת ״הבן שלי מת״. צעיר פלסטיני שרגלו שבורה מתחיל לברוח, בחור נוסף מתקרב וסוחב אותו עד לכלי-רכב מסוג פורד טרנזיט צהוב, שמפנה אותם מהמקום.

 • ISM: ירי בצעיר בשכונת א-שוג'אעיה, 20.7.14

  שבעה קליפים רצופים שצולמו במהלך סיור של חברי ISM (נראים לבושים בחולצות צהובות זוהרות) ומספר אזרחים שהתלוו אליהם. אחד האזרחים, בחולצה הירוקה, הוא צעיר שבא לחפש ניצולים בבית משפחתו, שהיה אחד הבתים שהופצצו. במהלך הסיור נפתחת אש צלפים לעבר משתתפיו, ממנה נפגע הבחור בחולצה הירוקה. היריה הראשונה פוצעת אותו, ולאחר הירייה השניה והשלישית נראה כי הוא נהרג.

 • אתר LiveLeak: "הקש בגג" - הפצצת בית משפחת סיאם, 9.7.14

  שני סרטונים המתעדים הפצצה של בית במחנה הפליטים אל-בוריג', במסגרת נוהל "הקש בגג". בסרטון הראשון ניתן לראות שמירי האזהרה ועד ההפצצה שבה נהרס רוב הבית חולפות 57 שניות. שני הסרטונים צולמו על-ידי צלמים חובבים מבתים סמוכים.