דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

תחקיר בצלם: חשד כבד שהחיילים שהרגו את שלושת אנשי הפתח בשכם ב-26.12.09 פעלו בניגוד לחוק

עדכון: ב-1.1.12 הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי לא תפתח חקירה אודות נסיבות מקרה ההריגה. הפרקליטות נימקה את החלטתה בכך ש"פעילות צה"ל התבצעה במהלך מעצרם של החשודים".

ב-26.12.09 לפנות בוקר הרגו חיילים את ר'סאן אבו שרח', נאדר א-סרכג'י וענאן סובוח, בעת שהיו כל אחד בביתו בעיר העתיקה של שכם. שני הראשונים היו במחיצת בני משפחתם בעת שנורו. גורמים רשמיים, בהם דובר צה"ל, מסרו כי השלושה היו מעורבים בפיגוע הירי שבו נהרג הרב מאיר חי ב-24.12.09. עוד נמסר כי החיילים שירו בהם הגיעו לבתיהם על מנת לעצרם, אולם השלושה סירבו להסגיר את עצמם והחיילים ירו בהם לאחר שחשו שנשקפת סכנה לחייהם.

מתחקיר שערך ארגון בצלם בנוגע לאירוע זה, שכלל ראיונות עם תשעה מבני משפחות ההרוגים, בחינת ממצאים בזירת האירוע ומסמכים רפואיים, עולה גרסה שונה. התחקיר מעלה חשד כבד כי החיילים פעלו בניגוד לחוק וכי לפחות בנוגע לר'סאן אבו שרח' ונאדר א-סרכג'י, החיילים לא עשו כל ניסיון לעצור אותם לפני שירו בהם למוות.

ממצאי התחקיר:

  • בסביבות השעה 2:30 לפנות בוקר כיתרו חיילים את בית משפחת אבו שרח' ופוצצו את דלת הכניסה לבניין. הם קראו לכל הדיירים לצאת החוצה. ג'יהאד אבו שרח', אחיו של ר'סאן, יצא מדירתו שבקומה השלישית והחיילים הורו לו לרדת לחצר. לאחר שעשה זאת, הכו אותו החיילים ואזקו את ידיו. בינתיים התקבצו שאר בני המשפחה בקומה השנייה והחלו לרדת במדרגות המובילות אל החצר. ר'סאן אבו שרח', שלא היה חמוש, הלך בראש הקבוצה, ומאחוריו הלכו אמו וגיסתו. לדברי עדי הראיה, ברגע שהגיע למדרגות האחרונות וניצב מול החיילים, הם ירו בו והוא נפל ומת במקום.
  • בסביבות השעה 2:40 לפנות בוקר הקיפו חיילים את הבית בו התגורר נאדר א-סרכג'י. החיילים פתחו בירי מסיבי לעבר דירתו, בזמן שהוא ואשתו ישנו, מבלי שקראו להם לפני כן לצאת מביתם. נאדר א-סרכג'י צעק לחיילים שהוא יוצא מן הדירה ולאחר הפוגה בירי שנמשכה כדקה הוא יצא למסדרון המוביל לחצר הבית, כשאשתו מאחוריו. באותו רגע ירו לעבר ראשו חיילים שהיו על הגג המשקיף אל חצר הבית והוא נפל ומת במקום. אשתו, שעמדה מאחוריו, נפגעה מרסיס ברגלה ונפלה גם היא. לאחר כמה שניות נכנסו לחצר מספר חיילים וירו בנאדר א-סרכג'י כמה יריות נוספות.
  • בסביבות השעה 3:00 לפנות בוקר כיתרו חיילים את בית משפחת סובוח, ירו על הבניין וקראו ברמקולים לכל דייריו לצאת החוצה. הדיירים, למעט ענאן סובוח, ירדו ועמדו בכניסה לבניין והחיילים הפרידו בין הנשים והילדים לבין הגברים. חייל שהציג את עצמו בשם "הקצין עלי" איים על קבוצת הגברים, ובכלל זה על אביו הקשיש של ענאן סובוח, כי יהרוס את ביתם אם לא יגלו לו היכן נמצא ענאן. בני המשפחה סירבו לענות ולאחר-מכן שמעו כמה פיצוצים מכיוון ביתם. לאחר מכן אילץ אותו קצין את ג'מאל סובוח, אחיו של ענאן, באמצעות מכות ואיומים, לקרוא לאחיו ברמקול להסגיר את עצמו. במהלך האירוע שמעו בני המשפחה ירי מכיוון הבית. בסביבות השעה 7:00 בבוקר, לאחר שהחיילים עזבו את האזור, שבו בני משפחת סובוח לביתם וגילו את גופתו של ענאן בסמוך למקום המחבוא שבו הסתתר.

מתחקיר בצלם עולה כי בניגוד לטענות הרשמיות, נראה כי לא נעשה כל ניסיון אמיתי לעצור את ר'סאן אבו שרח' ואת נאדר א-סרכג'י וכי לא ניתנה להם כל אזהרה לפני שנורו למוות. זאת למרות שהם לא נשאו נשק וצייתו להוראת החיילים לצאת מבתיהם. על פי התחקיר, לא ברורה גם הטענה שהתפרסמה באמצעי התקשורת שעל פיה ניסה ר'סאן אבו שרח' לברוח, שכן ביציאה היחידה מהבניין עמדו החיילים ואלה ירו בו כאשר עדיין עמד על המדרגות, לפני שהגיע לחצר שבה היו. בנוסף, החיילים ירו בר'סאן אבו שרח' ונאדר א-סכרג'י מיד, מבלי לבדוק האם נשקפת מהם סכנה כלשהי. '

כיוון שלא היו עדי ראיה להריגתו של ענאן סובוח, בצלם איננו יכול לקבוע בוודאות באילו נסיבות ירו בו החיילים. עם זאת, מהתחקיר שערך בצלם עולה כי על אף שאותר נשק במקום מחבואו, ענאן סובוח לא ירה לעבר החיילים. גם' בהודעות דובר צה"ל אין אזכור לחילופי אש כלשהם במהלך אותו לילה.

שלושת פעילי הפתח נחשדו בידי ישראל בביצוע עבירה חמורה, שאילו הורשעו בה היו צפויים לעונשי מאסר ארוכים. עם זאת, הם היו עדיין בגדר חשודים בלבד, וחובה היה לעצור אותם ולהביאם לדין. ישראל מכחישה שהיא מבצעת חיסולים בשטחי הגדה המערבית, אולם תחקיר האירוע מעלה חשד כבד שהחיילים לא פעלו כאילו היו במבצע מעצר, אלא במשימת חיסול.

בהתחשב בממצאי התחקיר, פנה בצלם לפרקליט הצבאי הראשי, האלוף אביחי מנדלבליט, בדרישה שיורה לאלתר על פתיחת חקירת מצ"ח לבדיקת נסיבות הריגתם של ר'סאן אבו שרח', נאדר א-סרכג'י וענאן סובוח. כמו כן, דרש בצלם כי מצ"ח תחקור גם את האלימות שננקטה נגד בני משפחה של ההרוגים, את האיומים שהושמעו כלפיהם ואת הפגיעה ברכושם.