דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

ישראל מחזיקה מעל ל-470 פלסטינים במעצר מנהלי, המספר הגבוה ביותר בחמש השנים האחרונות

עדכון: מנתונים שהתקבלו מדובר צה"ל ב-18.6.15 בנוגע לכלואים שהוחזקו במשמורת הצבא בין החודשים ספטמבר 2014 ומארס 2015, עולה כי בחודשים אלה הוחזקו גם בידי הצבא עצירים מנהליים. לצפייה בנתונים המעודכנים הקליקו כאן. כאשר משלבים נתונים אלה עם נתוני השב"ס עולה כי מספר העצירים המנהליים הגיע למעשה לשיאו (מאז חודש אפריל 2009) בחודש ספטמבר 2014, אז עמד על 477, ולא בחודש אוגוסט 2014.

כבר במאי 2014 התריע בצלם על עלייה במספר הפלסטינים שישראל מחזיקה במעצר מנהלי. בחודשים יוני ויולי 2014, במסגרת מבצע "שובו אחים", הוציא הצבא כ-250 צווי מעצר מנהלי נוספים ובסוף חודש אוגוסט הגיע מספר העצירים המנהליים ל-473, המספר הגבוה ביותר מאז אפריל 2009. מאז אוגוסט 2013 הוכפל מספר העצירים המנהליים פי יותר מ-3.5.

על-פי נתוני השב"ס, נכון לסוף חודש אוגוסט 2014 תקופת המעצר של למעלה מ-60% מהעצירים המנהליים הייתה שלושה חודשים או פחות. כ-10% מהעצירים המנהליים הוחזקו במעצר בין שלושה לשישה חודשים, כ-13% מהם בין חצי שנה לשנה וכ-13% נוספים הוחזקו במעצר בין שנה לשנתיים. 4 עצירים הוחזקו מעל שנתיים ברציפות במעצר מנהלי.

מעצרים מנהליים לפי חודשים - גרף

מעצר מנהלי הוא מעצר ללא משפט שמטרתו המוצהרת היא למנוע מאדם לבצע בעתיד פעולה העלולה לסכן את ביטחון הציבור, זאת בניגוד להליך הפלילי שנועד להעניש אדם על עבירה שכבר ביצע. בשל הבעייתיות במעצרם של אנשים בגין מעשים שהם טרם ביצעו, המשפט הבינלאומי מגביל את השימוש בו למקרים חריגים ביותר.

מערכת הביטחון, לעומת זאת, עושה שימוש נרחב בכלי המעצר המנהלי, ובניגוד להגבלות אלה. לעצירים המנהליים לא נמסרת בשום שלב הסיבה למעצרם והם אינם יודעים במה הם חשודים. הם גם אינם יודעים מתי יצאו לחופשי, שכן למרות שכל צו מעצר מוגבל לחצי שנה, אין הגבלה על מספר הפעמים שניתן להאריכו.

אמנם, מערכת הביטחון מקיימת ביקורת שיפוטית על צווי המעצר והעציר מובא בפני שופט שאמור לבחון את צו המעצר, אולם מנגנון הביקורת השיפוטית הקיים הינו רק מראית עין של מערכת משפטית הוגנת: הרוב המכריע של חומר הראיות שמגישה התביעה נותר חסוי, כך שהעצירים אינם יודעים אילו ראיות קיימות נגדם והם אינם יכולים לנסות להפריכן. השופטים הצבאיים ושופטי בג"צ הדנים במעצרים המנהליים חומקים בדרך כלל מחובתם לשמש מעין "סנגור ממונה לשעה", בשל חולשתם המובנית של העצירים המנהליים בהליכים אלו וברוב המוחלט של המקרים מקבלים השופטים את עמדת מערכת הביטחון.

משך מעצר מנהלי (הקליקו על הגרף להגדלה)

הקליקו לצפייה בגרף

מערכת הביטחון מנצלת את חשאיות ההליך כדי לנצל לרעה את המעצר המנהלי – בניגוד לחוק ובאישור בתי המשפט – והיא משתמשת בו גם כדי לכלוא אנשים בגין עבירות שאותן כבר ביצעו לכאורה, כאשר אינה רוצה לחשוף את הראיות הקיימות נגדם.

במהלך השנים עצרו כוחות הביטחון אלפי פלסטינים במעצר מנהלי לתקופות שנעו בין כמה חודשים לשנים אחדות. כמה אזרחים ישראלים, בהם מתנחלים, נכלאו גם הם במעצר מנהלי לתקופות קצרות של כמה חודשים. בתקופות מסוימות במהלך האינתיפאדה השנייה החזיקה מערכת הביטחון למעלה מאלף עצירים מנהליים.

כ-70% מהעצירים המנהליים שהחזיקה ישראל בסוף חודש אוגוסט 2014 נכלאו במתקני כליאה בתוך שטח ישראל. החזקתם בשטח ישראל מהווה הפרה של המשפט הבינלאומי וגוררת פגיעות נוספות בזכויותיהם, ובין היתר, שלילת זכותם של חלק מהעצירים לביקורים עקב סירובה של מערכת הביטחון להנפיק לבני משפחותיהם אישורי כניסה לישראל.

על ממשלת ישראל לשחרר את כל העצירים המנהליים או להעמידם לדין תוך שמירה על כללי ההליך ההוגן.

תגיות