דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

עדויות: רקטת גראד פגעה בבניין מגורים בבאר שבע, 20.11.12

בבוקר היום השביעי למבצע "עמוד ענן", ב-20.11.2012, פגעה רקטת גראד בסמוך לבית דירות בבאר שבע. כתוצאה מהפגיעה נגרם נזק לרכב ולבתים סמוכים. שתיים מתושבות הבניין שנפגע תארו לבצלם את שארע:

מרינה בונדרב, בת 41

מרינה בונדרבחזרתי ממשמרת לילה במפעל. החלפתי בגדים והתכוננתי ללכת לישון כששמעתי את האזעקה. זה היה בערך בשעה 8:00 בבוקר ובבית היו שלושת הילדים שלי – בן 18, בן 16 ובת 5. הרמתי את הילדה שלי, היא הייתה יחפה ולא לבושה, רצנו כולנו לחדר המדרגות וירדנו קומה אחת. שמענו פיצוץ אדיר.

נתתי את הבת שלי לבן הגדול ורצתי לדירה כדי להחליף בגדים. כשנכנסתי לדירה ראיתי שנגרם לה נזק רציני. היה הרבה הרס וזכוכיות שנשברו. רצתי החוצה.

תוך זמן קצר הגיעו אנשי פיקוד העורף. למכבי אש לקח קצת יותר זמן להגיע. או שאולי רק היה נדמה לי שלקח להם הרבה זמן, כי מכונית ברחוב עלתה באש ופחדתי שזה יגרום לעוד פיצוץ, של גז או כל דבר אחר.

הילדים הגדולים היו יחסית בסדר. הבת הקטנה שלי הייתה בלחץ ובכתה. היא חזרה ושאלה אותי: "איפה נגור מעכשיו?".

אחר כך נסענו למרכז לטיפול בנפגעים. היה שם פסיכולוג שדיבר איתה. הוא אמר לי שהיא בסדר וחזרנו הביתה.

פחדתי להיכנס לבית, כל הזמן חשבתי מה יהיה אחר כך, איפה נגור. פחדתי שהבית נהרס כולו. בעיקר חשבתי על הילדים, מה אני אעשה איתם אם לא יהיה לנו איפה לגור. כשחזרנו הבייתה הגיעו האנשים ממס רכוש, עברו על הדברים, צילמו תמונות, אמרו לנו שאנחנו צריכים לתקן הכל בעצמנו ואחרי שלושה חודשים נקבל את החזר לפי מה שיקבע שמאי. וזהו, הם הלכו והתחלנו לסדר.

כל החלונות נשברו וגם המסגרות שלהם נהרסו. צריך להחליף הכל. כל הזכוכיות שהיו בתוך הדירה התפוצצו.

אלכסנדרה טופמן, בת 51

הייתי במטבח והתכוונתי להכין ארוחת בוקר כשפתאום שמעתי אזעקה. אין לנו ממ"ד בדירה ומיהרתי לכיוון לחדר המדרגות. הספקתי רק להגיע לדלת וכשפתחתי אותה כדי לצאת היה פיצוץ חזק מאוד.

לא נפצעתי אבל לבית נגרם נזק כבד. הרבה רסיסים נכנסו, הכל שבור... כל החלונות נשברו, הכל הלך. אש, עשן. הייתי בלחץ. זה היה מאוד מפחיד, רעש נוראי. לחשוב שרק שתי דקות לפני שנפלה הרקטה הייתי במטבח ורציתי להכין ארוחת בוקר. בקושי הצלחתי לרדת במדרגות, אני גרה בקומה שלישית. אחר כך הגיעה משטרה והוציאו אותנו מהבניין.

לא הרגשתי טוב ולקחו אותי למרכז של מד"א. טיפלו בי שם כמה שעות. בזמן שהייתי שם, היו עוד כמה אזעקות. אחר כך חזרתי הביתה. הדלת הרוסה, הכל הרוס, בלגאן. הלילה נישן עם הדלת פתוחה כי אי אפשר לסגור אותה.

העדויות נגבו על-ידי הלן ינובסקי ב-20.11.2012 באמצעות הטלפון.