דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

הצבא מונע מחקלאי תושב ואדי א-סלקא להגיע לאדמתו הסמוכה לגבול עם ישראל, ספטמבר 2011

סאלח אבו מוחארב, בן 54

סאלח אבו מוחארב, בן 54אני נשוי לשתי נשים ויש לי שנים עשר ילדים, שמונה מהם נשואים. כולנו גרים ביחד, במרחק של 900 מטר בערך מהגבול. יש לי חלקת אדמה ביחד עם הבנים והאחיינים שלי, בשטח של 16 דונמים. בנוסף אנחנו ועוד כמה משפחות שוכרים קרקע בשטח של כ-70 דונמים, שמחולקת לכמה חלקות לאורך הגבול, מזרחית לוואדי א-סלקא. יש לנו שם מערכת השקיה וגידלנו שם כרובית, קישואים ועוד גידולים. מהקרקע הזאת התפרנסו בערך 45 נפשות. לפעמים הבאנו פועלים כדי שיעזרו לנו לעבד את הקרקע.

בתחילת האינתיפאדה השנייה, בין השנים 2001-2000, הצבא הישראלי גרף מטע זיתים בשטח של 16 דונמים בקרקע שאנחנו שוכרים והרס את המבנה של באר המים. שנה אחר-כך נטעתי שם שוב בעצי זית, אבל הבאר נשארה סגורה. כיום מתוך 70 הדונמים שאנחנו שוכרים אני מצליח לעבד רק 40 דונם. אני מסתכל מרחוק על 30 הדונם הלא מעובדים ואוכל את הלב.

בשנת 2008 זרעתי חיטה בשטח של 17 דונמים אבל בעונת הקציר לא יכולתי להגיע לקרקע כי הצבא ירה עלינו בכל פעם שניסינו להיכנס. באותה שנה הפסדנו את כל היבולים ונשארנו בלי חיטה ובלי קש לבהמות. יש לנו 15 ראשי צאן, פרה וסוס. עד עכשיו הקרקע הזאת ריקה בלי שום גידולים.

בעונת החריש בעלי הטרקטורים מסרבים לחרוש את הקרקע קרוב לגבול. יותר מפעם אחת, הצבא ירה על הטרקטור שחרש את הקרקע שלנו. אין הזדמנויות תעסוקה ברצועה והצעירים לא יכולים ללכת לעבוד במקצועות אחרים, במיוחד מאז שישראל הטילה מצור על עזה.

הצבא טוען שהם יורים רק על מי שמתקרב למרחק של 300 מטרים מגדר המערכת, אבל זה לא נכון. בהרבה מקרים החיילים ירו עלינו כשהיינו במרחק של 600 או 700 מטרים בערך מהגבול. חוץ מזה, הם גם יורים בצורה שרירותית והקליעים מגיעים עד הבית. בערבים אנחנו מתחבאים בבתים שלנו ולא יוצאים אחרי השעה עשר בלילה בגלל המצב הביטחוני המפחיד.

הנכדים הקטנים שלי מפחדים מאוד מהקולות של הירי. כשהצבא יורה קליעים ופגזים חלק מהילדים עושים פיפי במכנסיים ואחרים רועדים. לבית שלנו יש תקרה מאסבסט ופח. הקירות של הבית נסדקו בגלל הרעידות מירי הפגזים באוזר, ואני חושש שהתקרה תתמוטט על הראש שלנו. אין לנו מקום אחר לגור בו או קרקע אחרת לעבד.

סאלח סולימאן סאלם אבו מוחארב, בן 54, נשוי ואב ל-12, הוא חקלאי, תושב ואדי א-סלקא, במחוז דיר אל-בלח שבמרכז רצועת עזה. את עדותו גבה ח'אלד עזאיזה ב-22.09.11 בבית העד.