דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

חקלאים באזור הגבול בעזה נאלצים לסכן את חייהם כדי להתפרנס, ספטמבר 2011

יוסף אבו מר'ייסב, חקלאי

אחמד אבו מר'ייסבאני נשוי ואב לתשעה ילדים, הגדול בן 16 והקטן בן שנה. אנחנו גרים באזור הגבול, במרחק של כ-900 מטר מזרחית לכפר ואדי א-סלקא, מצפון למוצב כיסופים.

בעבר עבדתי בחקלאות בישראל וקבלתי משכורת טובה. משנת 2003 לא נותנים לפועלים לעבוד בישראל ואיבדתי את ההכנסה שלי. התחלתי לעבוד בחלקה של 70 דונם של המשפחה שנמצאת מאוד קרוב לגבול, במרחק של כ-300 מטרים מצפון למוצב הצבאי כיסופים. היו לי שם מטעים של שקדים, זיתים ותאנים. השכרתי את מטע הזיתים תמורת 8,000 דינרים בערך לשנה והתפרנסתי מהמטעים האחרים. המצב הכלכלי שלנו היה יציב.

בשנת 2005 בערך דחפורים של הצבא הישראלי גרפו את הקרקע שלי ועקרו את כל העצים בלי שקיבלתי שום הודעה על זה. אני לא יודע למה הם עשו את זה.

בין השנים 2007-2005 לא הצלחתי להגיע לקרקע שלי בכלל. בכל פעם שניסיתי להיכנס לשם הצבא ירה עלי. ישבתי בבית במשך שנתיים בלי עבודה. בגלל המחסור והדרישות של המשפחה התחלתי לעבוד כשכיר אצל כמה חקלאים. במקום להיות בעלים של קרקע שמעסיק אנשים הפכתי להיות פועל שעובד אצל אחרים.

משנת 2007 בערך אני מצליח להגיע לחלק מהקרקע שלי ולעבד אותה – חלקה של שבעה דונם. אני מגדל שם גידולים עונתיים, מלפפונים, חצילים וקישואים. נטעתי בקרקע גם בערך 60 עצי זית. שאר הקרקע, בערך 60 דונמים, לא מעובדת עכשיו, כי היא משתרעת לאורך הגבול. ל-400 המטרים האחרונים אני בכלל לא יכול להגיע בכלל בגלל שהצבא יורה עלי אם אני מתקרב. מדי פעם הדחפורים של הצבא נכנסים וגורפים בטווח של 400 מטרים מערבית לגדר המערכת.

אני סובל גם מהמוצבים הצבאיים שנמצאים על הגבול. כל יום, בין השעות 07:00–07:30, יש סיורים וירי שרירותי של הצבא, במיוחד כשיש ערפל. בהרבה מקרים הקליעים פגעו בבית שלי. רק במזל אני והבנים שלי לא נפגענו מהירי כי הרבה פעמים הקליעים פגעו באדמה במקום שבו אנחנו יושבים ונחים. אני לא יכול לצאת לעבודה באדמה עד שהסיורים מסתיימים.

בעלי הטרקטורים החקלאיים מפחדים לעבוד באדמה שלי, ולכן כשאני צריך לחרוש את האדמה, אני נאלץ לנהוג בעצמי בטרקטור בזמן שבעל טרקטור עומד רחוק כי הוא מפחד. ברור שהחרישה שלי לא טובה כמו של נהג טרקטור מקצועי, אבל אין לי אפשרות אחרת. אני גם לא יכול להביא פועלים שיעזרו לי ולכן אני נאלץ לעבוד עם הילדים הקטנים שלי.

יוסף אחמד מוחמד אבו מר'ייסב, בן 37, נשוי ואב לתשעה ילדים, הוא חקלאי, תושב ואדי א-סלקא שממזרח לדיר אל-בלח, במרכז רצועת עזה. את עדותו גבה ח'אלד עזאיזה ב-19.09.11 בבית העד.