דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

עבד א-רחמאן אבו רג'ילה, חקלאי מרצועת עזה, מתאר את הפגיעה בפרנסת משפחתו בשל ירי הצבא על שטחים חקלאיים ליד גדר המערכת

עבד א-רחמאן אבו רג'ילה, בן 61

עבד א-רחמאן אבו רג'ילהלי ולאחים שלי יש שטח של 10 דונם במזרח ח'וזאעה ששני דונמים מתוכו נמצאים במרחק של 40 מטרים מגדר המערכת, שניים במרחק של 250 מטרים בערך מהגדר ושניים במרחק של 530 מטרים מהגדר. עד שנת 2000 המשפחה שלי עיבדה את כל הקרקעות האלה. היינו מגדלים שם חיטה, שעורה, שקדים ועצי תאנה. באותה תקופה אני עבדתי בתוך ישראל והאחים שלי התפרנסו מהקרקעות האלה. בשנת 2006 המעברים לישראל נסגרו וגם אני התחלתי לעבוד בחקלאות.

אבל אז, המצב ליד הגבול התחיל להיות מסוכן. דחפורים של הצבא הישראלי עלו על הקרקע שלנו והשחיתו מטעי תאנים ושקדים. אחר-כך כבר עיבדנו רק את הקרקעות שנמצאות במרחק של יותר מ-300 מטרים מהגדר. בגלל הירי של הצבא הישראלי כל האזור הזה היה מסוכן ולכן זרענו שם רק חיטה ושעורה והגענו לשם רק פעמייים בשנה- לזרוע ולקצור. פעילים זרים ליוו אותנו בקציר. היבול היה תלוי בכמות הגשם. לפעמים דונם אחד מניב 6 שקים של חיטה, ולפעמים 4 שקים (60 ק"ג).

מארבעת הדונם שקרובים יותר לגדר לא הפקנו שום תועלת. בנוסף גם שני הדונמים שנמצאים במרחק של 530 מטרים מהגדר נהרסו על ידי הצבא. דחפורי הצבא השחיתו את הקרקע הזאת יותר מפעם אחת במהלך השנים הקודמות. פעם היו לנו שם עצי זית, תפוחים ואבוקדו. גם אחרי הפסקת האש האחרונה מנובמבר 2012 [אחרי מבצע "עמוד ענן"], אני לא יכול להגיע לחלק מהקרקע החקלאית שלי בגלל שהצבא הישראלי יורה על כל מי שמתקרב עד למרחק של 150 מ' מגדר הגבול.

שדה התבואה של עבד א-רחמאן אבו רג'ילה באזור גדר המערכת. צילום: ח'אלד אל-עזאייזה, בצלם, 20.5.13
שדה התבואה של עבד א-רחמאן אבו רג'ילה באזור גדר המערכת. צילום: ח'אלד אל-עזאייזה, בצלם, 20.5.13

השנה הצלחתי לזרוע שעורה בקרקע שנמצאת במרחק של 250 מטרים מהגדר, ולפני כשבועיים קצרנו את היבול (7 שקי שעורה). רציתי לשתול שם ירקות, אבל זה גידול יקר יותר בגלל הדשן וחומרים נוספים שצריך, וזה גם מצריך טיפול יומיומי, אבל בגלל הירי אי אפשר להגיע לשם כל-כך הרבה ואני גם מפחד שהצבא יהרוס את הגידולים.

אנחנו מסתמכים עכשיו על הסיוע ההומניטרי. כל שלושה חודשים אני מקבל חבילה של מוצרי מזון מסוכנות הסיוע, שכוללת 90 ק"ג קמח, 12 ליטרים שמן לבישול, 8 ק"ג סוכר, 8 ק"ג אורז, 6 שקיות של חלב, 6 חבילות של בשר. כשאני מסתכל על האדמות שלי אני מרגיש כאב ומרירות. אני לא יכול לעבד אותן ומעבר לגבול אני רואה את החקלאים הישראליים שמעבדים את הקרקעות שלהם לאורך כל השנה. הם מגדלים בוטנים, צמר גפן, תפוחי אדמה, אבטיח וחמניות. הקרקע שלהם ירוקה ויש להם מים בשפע בזמן שהאדמה שלי יבשה וצחיחה, ואני רואה אותה ולא יכול אפילו להגיע אליה.

עבד א-רחמאן אבו רג'ילה, בן 61, הוא חקלאי תושב ח'וזאעה, במחוז ח'אן יונס שברצועת עזה, ואב לשמונה ילדים. את עדותו גבה ח'אלד עזאיזה ב-20.5.13 בסמוך לגדר המערכת בח'וזאעה