דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
נושאים

#איןרגיעהבכיבוש: דיווח דו-שבועי מהגדה המערבית

2.12.2017 - 15.12.2017

Thumbnail

 

במהלך המחצית הראשונה של חודש דצמבר עצרו כוחות הביטחון לפחות 237 פלסטינים, בהם 61 קטינים, פלשו ללפחות 123 כפרים וערים ולפחות 104 בתים, והציבו לפחות 155 מחסומי פתע. 

  1. באזור חברון עצרו כוחות הביטחון לפחות 77 פלסטינים, בהם 45 קטינים, פלשו ללפחות 4 כפרים וערים ולפחות 68 בתים, והציבו לפחות 32 מחסומי פתע. 
  2. באזור רמאללה עצרו כוחות הביטחון לפחות 54 פלסטינים, בהם 7 קטינים, פלשו ללפחות 27 כפרים וערים ולפחות ל-12 בתים, והציבו לפחות 52 מחסומי פתע.
  3. באזור שכם עצרו כוחות הביטחון לפחות 49 פלסטינים, פלשו ללפחות 26 כפרים וערים ולפחות ל-4 בתים, והציבו לפחות 12 מחסומי פתע.
  4. באזור הבקעה עצרו כוחות הביטחון לפחות 9 פלסטינים, ופלשו ללפחות 8 כפרים וערים ולפחות ל-5 בתים, והציבו לפחות 3 מחסומי פתע. 
  5. באזור צפון הגדה עצרו כוחות הביטחון לפחות 48 פלסטינים, בהם 9 קטינים, פלשו ללפחות 58 כפרים וערים ולפחות 15 בתים, והציבו לפחות 56 מחסומי פתע.

המידע מבוסס על המת"ק הפלסטיני ועל עבודת תחקירני השטח של בצלם.

 


שליטתה של ישראל על כחמישה מיליון פלסטינים בשטחים אינה רק שאלה פוליטית-תיאורטית, שיש לפתור בעתיד במסגרת משא ומתן. היא גם אינה באה לידי ביטוי רק באירועים הקיצוניים יותר שבדרך כלל מדווחים – גם אם באופן חלקי – בתקשורת, כמו מעשי אלימות קשים של חיילים או של מתנחלים. לשליטה זו יש ביטוי יומיומי, קבוע, בחייהם של כל הפלסטינים ושליטתה של ישראל כרוכה בשגרה יומיומית ואלימה – פעמים באופן גלוי לעין ופעמים רבות באופן סמוי. בין אם מדובר במופעים הבוטים של השליטה הישראלית באוכלוסייה הפלסטינית ובין אם מדובר בדוגמאות שאינן כרוכות בשימוש בכוח פיזי ישיר – זוהי אלימות: אלימות מדינה מאורגנת.

ללא צורך בצווי חיפוש או בנימוק כלשהו, חיילים נכנסים כל יום – וכל לילה – לבתי פלסטינים בכל רחבי הגדה, תוך שהם מפרים את שגרת חייהם של משפחות, מטילים אימה על בני הבית ופוגעים בפרטיותם. 

הצבא מגביל את חופש התנועה של התושבים הפלסטינים בתוך הגדה כראות עיניו ומשבש את חייהם, לא פעם ללא כל התראה מוקדמת. חיילים סוגרים כבישים באופן זמני או קבוע, מעכבים פלסטינים במחסומים, דורשים מהם לציית להוראותיהם, משפילים אותם ולפעמים גם נוקטים נגדם אלימות פיזית.

בנוסף, ישראל ממשיכה לעצור ולשפוט אלפי פלסטינים כל שנה במערכת המשפט הצבאית בגדה שמרשיעה אותם באופן כמעט אוטומטי ורק יוצרת מראית עין של הליכים משפטיים תקינים.

בכל יום ישראל קובעת כיצד ייראו חייהם של תושבי הגדה, בזמן שלהם אין כל אפשרות להשתתף בהכרעות הנוגעות לעתידם. ישראל משתמשת בכוחה באלימות ובשרירותיות תוך הפגנת זלזול בוטה בחייהם, בשלומם ובאיכות חייהם של הפלסטינים. 

מציאות זו תשתנה רק כאשר יסתיים הכיבוש.
 

תגיות