דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

בלתי-חוקיים בביתם: ישראל מנתקת את האוכלוסייה הפלסטינית בגדה המערבית מזו שברצועת עזה

תקציר נייר עמדה משותף עם המוקד להגנת הפרט, ספטמבר 2008

בשנה האחרונה הביאה ישראל לשיא את המדיניות שמטרתה להפריד את האוכלוסייה הפלסטינית ברצועת עזה מזו שבגדה. משטר ההפרדה משסע משפחות, מעמיד אלפים בסכנת גירוש לרצועה והופך פלסטינים מן השטחים ל"שוהים בלתי חוקיים" בבתיהם שלהם. כך עולה מנייר עמדה שמפרסמים היום (רביעי, 10 בספטמבר) ארגוני זכויות האדם המוקד להגנת הפרט ובצלם.

מאז נובמבר 2007 מחייבת ישראל פלסטינים, שמענם הרשום הוא הרצועה, להגיש בקשה להיתר שהייה זמני בגדה. זאת, גם אם הם חיים בגדה שנים ארוכות, והקימו בה את ביתם, ולעיתים גם אם נולדו בגדה. יתרה מזאת, בשנה האחרונה פועל הצבא לאיתורם וגירושם של פלסטינים מהגדה לרצועה, בתואנה שהם "שוהים בלתי חוקיים".

ישראל מנצלת את מצוקתן של משפחות פלסטיניות, המפוצלות בין הגדה לרצועה, כדי לכפות עליהן מעבר לצמיתות לרצועה. מפלסטינים מהגדה, המבקשים להיכנס לרצועה, דורשת ישראל לחתום על התחייבות שלא ישובו עוד לגדה;' מפלסטינים מהרצועה, המבקשים לעבור לגדה לשם טיפול רפואי, ביקור משפחתי וכד', דורשת ישראל להפקיד ערבות כספית גבוהה, כדי להבטיח את חזרתם לרצועה. לדוגמא:

  • כלה עזתית והוריה שביקשו לעבור לגדה לטקס הנישואין, נדרשו להפקיד סכום של 20,000 שקלים כערבות לחזרתם לרצועת עזה, והכוונה לחזרתם של כל השלושה, כולל הכלה הטרייה.
     
  • לתושבת קלקיליה שביקשה להיכנס לרצועת עזה לבקר את בעלה החולה, הודיע הצבא כי הוא מוכן לאשר את הביקור רק אם תתחייב שלא לחזור עוד לביתה בגדה.
     
  • יליד חברון, המתגורר עם אשתו וילדיו ברצועה, ביקר אצל אימו שבגדה. כשביקש לשוב לביתו, סירב הצבא להתיר לו לעבור לעזה או להתיר למשפחתו לעבור מעזה לחברון. לאחר כשנה בה נקרעה המשפחה לשניים, הודיע הצבא כי מעברו של האב לרצועה יאושר, אם יתחייב בכתב שלא לשוב לגדה המערבית.

לאחרונה מגבה בג"ץ את מדיניותה של ישראל, השוללת מפלסטינים תושבי השטחים את זכותם לבחור את מקום מגוריהם, לחיות עם בני משפחתם ולנוע בין הרצועה והגדה. גם בעבר קיבל בג"ץ את המגבלות שהטיל הצבא על חופש התנועה של תושבי השטחים, אולם קידם פתרונות של פשרה בין הצדדים. מדיניות זו השתנתה - עתה מכשיר בג"ץ בפסיקתו את המדיניות, המונעת את המעבר באופן גורף.

המוקד להגנת הפרט ובצלם דורשים שישראל תחדש לאלתר את חופש התנועה בין חלקי השטח הכבוש, ותימנע מכל צעד של העברה כפויה מהגדה המערבית לרצועת עזה. על הקהילה הבינלאומית למחות על הפרת זכויותיהם של הפלסטינים לחופש תנועה, לחיי משפחה ולקביעת מקום מגוריהם בכל מקום בשטחים הכבושים, ולפעול למען הבטחת זכויות אלו.