דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

דו"ח חדש: שיח' סעד

דו"ח חדש: למעלה מרבע מתושבי הכפר שיח' סעד נאלצו לעזוב את בתיהם;

בניית מכשול ההפרדה בתוואי המתוכנן כמוה כצו גירוש לתושבים הנותרים

היום מפרסם בצלם דו"ח חדש, המתאר את בידודו של הכפר שיח' סעד מירושלים ומהגדה המערבית, ואת הצפוי לתושביו אם ייבנה מכשול ההפרדה על פי התוואי המתוכנן. הכפר שיח' סעד בנוי ברצף אורבני מלא עם מזרח ירושלים.

הכפר אינו מחובר לשאר אזורי הגדה המערבית, והיציאה היחידה ממנו היא לשכונת ג'בל מוכבר שבמזרח העיר.

בספטמבר 2002 חסם צה"ל את אותה יציאה בעפר ובבטון. מאז, הפכה תנועת כלי-רכב מתוך הכפר ואליו לבלתי אפשרית. עבור רובם המכריע של תושבי שיח' סעד כרוכה היציאה מהכפר ברגל בקבלת היתר מהמינהל האזרחי. עם זאת, רוב הבקשות להיתרים נדחות.

  • מאז חסימת היציאה נאלצו יותר מ-%25 מהתושבים לעזוב את שיח' סעד.
  • התוואי המתוכנן של מכשול ההפרדה יחסום את דרך הגישה היחידה אל הכפר בחומה.
  • בניית החומה תכריח את התושבים לבחור בין מגורים במכלאה סגורה או עזיבת בתיהם.

בידוד, הריסת בתים, הפקעת אדמות ומניעת מהלך חיים תקין הם הפרקטיקות של התוואי הנוכחי של מכשול ההפרדה. מזה שנה וחצי מתריע בצלם על הפגיעות בזכויות האדם ועל הפרת המשפט הבינלאומי הכרוכות בהקמת המכשול לפי התוואי שאושר בממשלה.

באזור שיח' סעד עדיין יכולה הממשלה לחזור בה מהחלטותיה השגויות. על-ידי כך יכולה הממשלה למנוע מהתושבים הפלסטינים סבל מיותר, לחסוך את ההוצאות שייגרמו על-ידי העתקת מיקומו של המכשול בעתיד ולצמצם את הביקורת על מכשול ההפרדה בעולם. לו הייתה הממשלה לוקחת בחשבון את התרעות בצלם, לא היתה ישראל נאלצת לעמוד היום בפני בית הדין הבינ"ל בהאג.

בצלם תובע מממשלת ישראל להסיר לאלתר את המצור על שיח' סעד, לאפשר לכל תושביו להיכנס למזרח ירושלים ולהימנע מהקמת מכשול פיזי שינתק את הכפר ממזרח העיר ומשאר הגדה המערבית.