דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

המנהל האזרחי הרס את תשתית החשמל בח'ירבת א-טוואייל שבבקעת הירדן

המנהל האזרחי הרס בבוקר ה-29.9.14 את תשתית החשמל הפנימית של קהילת רועי הצאן ח'ירבת א־טוואייל שבבקעת הירדן. אנשי המנהל ניסרו והפילו עשרות עמודי חשמל, וחתכו את החוטים עצמם. 

הקהילה היא אחת מעשרות קהילות של רועי הצאן בבקעת הירדן הנמצאות תחת סכנת גירוש. הקהילה – המונה 113 תושבים קבועים, בהם 62 ילדים, וכמאה תושבים עונתיים נוספים – חיה שם עשרות שנים. רוב המבנים ביישוב הוקמו לפני 1967. הריסת תשתית החשמל היא חלק מהפעולות שנוקט המנהל נגד קהילות רועים פלסטיניות בשטח C במטרה לפנותן ולהשתלט על אדמותיהן.

האירוע תועד בווידיאו על-ידי פעילי ארגון ה- Christian Peacemaker Teams - CPT  

מוראד בני פאדל, תושב הכפר,מספר על בוקר ההריסה:

אני גר עם המשפחה שלי בח'ירבת א-טוואייל בבית שקיים עוד מימי השלטון הירדני. בבית יש שני חדרים. יש לנו חמישה ילדים, הגדול בן 14 והקטן בן שלושה חודשים. אני עוסק בגידול צאן ובחקלאות.

ביום שני, 29.9.14, בסביבות השעה 6:00 בבוקר, הייתי בבית. פתאום שמעתי הרבה כלי רכב. יצאתי מהבית וראיתי 3 דחפורים גדולים, מכונית לבנה של המנהל האזרחי והרבה ג'יפים צבאיים. נלחצתי כי כשמגיעים כל-כך הרבה דחפורים וכלי רכב של הצבא הם תמיד משאירים אחריהם הרס וחורבן.

מאז תחילת האינתיפאדה השנייה המנהל האזרחי והצבא מבצעים שוב ושוב פעולות הריסה באזור שלנו בתואנה שהאזור הוא שטח C וצריך לקבל בו היתרי בנייה מישראל. ראיתי דחפור הורס עמוד חשמל כאשר העמוד נפל על הקרקע ראיתי חיילים מנסרים אותו במסור חשמלי. הם חתכו גם את כבלי החשמל. אחר-כך הם עברו לעמוד הבא וכן הלאה עד שהגיעו לעמוד שהבית שלי מחובר אליו. באותו זמן כבר לא היה לי חשמל בבית, כנראה שהחיילים כבר ניתקו את החיבור הראשי של היישוב. הבנתי שהם הורסים את כל רשת החשמל בכפר.

סבלנו הרבה עד שקיבלנו חשמל והחיים הקשים שלנו השתפרו קצת. כבר כמה שנים שיש בכפר רשת חשמל, שהוקמה במימון בלגי. זה איפשר לנו להאיר את הכבישים והבתים, להדליק טלוויזיה, להשתמש במקרר ובמכונת כביסה לצרכים של הילדים והמשפחה. יש לנו גם תרופות לצאן שצריך לאחסן בקירור, כמו תכשירים נגד הרעלה והורמונים להפרייה, שכולם עלולים להתקלקל עכשיו. אני אאלץ להעביר את כל התכשירים האלה לעקרבא ולשמור אותם שם. אנחנו משתמשים בחשמל גם בשביל שאיבת מים מהבאר כדי להשקות את הצאן ולצורך שימוש ביתי. הבנים שלנו גדלו בבית עם חשמל. אני לא יודע איך הם יסתגלו עכשיו לחיים בלי, במיוחד כשיש להם לימודים ושעורי בית להכין כל יום.

במשפחה גדולה כמו המשפחה שלי צריך לעשות כביסה כמעט כל יום. איך אפשר לכבס בלי חשמל? אשתי תצטרך לכבס ביד וזה מתיש מאוד ודורש המון זמן, במיוחד כשיש לנו תינוק בן שלושה חודשים. עכשיו יהיה קשה ומסוכן גם להסתובב פה בלילה, כשאין תאורה בכביש. בשנים האחרונות הסתובבנו פה עד השעה 23:00 בלילה, אבל עכשיו נאלץ להסתגר בבתים אחרי השקיעה.

רשת החשמל בח'ירבת א-טוואייל לפני ההריסה. צילום: CPT, 29.9.14
רשת החשמל בח'ירבת א-טוואייל לפני ההריסה. צילום: CPT, 29.9.14