דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

בעיניים פקוחות | בלוג הצילום

ענישה כלפי חפים מפשע: הצבא הרס את בתיהן של שלוש משפחות ואטם בית נוסף במחוז רמאללה

אוגוסט 2017

ביום חמישי, ה-10.08.17, בסביבות השעה 1:00 לפנות בוקר, הרסו כוחות של הצבא את בתיהן של שלוש משפחות ואטמו את ביתה של משפחה נוספת. הבתים השתייכו לתושבי העיירה סילוואד והכפר דיר אבו משעל שבמחוז רמאללה אשר קרוביהם ביצעו פיגועי דריסה וירי בחודשים אפריל ויוני השנה. במעשי ההריסה והאטימה הותירו כוחות הביטחון 18 בני אדם, בהם שבעה קטינים, שלא נחשדו או הואשמו בדבר, ללא קורת גג.

בעיירה סילוואד סבלו התושבים במשך כחודשיים מצעדי ענישה קולקטיביים שנקט נגדם הצבא בתגובה לפיגוע שביצע אחד מתושבי העיירה, מאלכ חאמד. ב-6.4.17 ביצע חאמד פיגוע דריסה בטרמפיאדה בצומת שליד ההתנחלות עפרה, הרג את החייל אלחי טהרלב, בן 20, ופצע חייל נוסף. חאמד עצמו נעצר במקום. כאמור, ב-10.08.17 הרסו הכוחות את ביתו , בו גרו חמישה מבני משפחתו, בהם שני קטינים ושתי נשים.

בכפר דיר אבו משעל, הכוחות התעמרו בתושבים במשך כשבועיים בתגובה לפיגוע ירי שביצעו שלושה מתושבי הכפר בשער שכם במזרח ירושלים בתאריך 16.6.17, אשר בו הרגו את שוטרת משמר הגבול הדס מלכא בת ה-23 ופצעו ארבעה אנשים נוספים. כאמור, ב-10.8.17 הרסו הכוחות את בתי משפחותיהם של אוסאמה עטא ובראא סאלח ואטמו את בית משפחתו של עאדל ענכוש. בבתים גרו 13 בני אדם, מהם חמישה קטינים ושלוש נשים.

הריסת בתים מהווה ענישה קולקטיבית, פסולה מוסרית ואסורה על פי המשפט הבינלאומי. למרות זאת, שופטי בית המשפט העליון מתירים למדינה להשתמש באמצעי קיצוני זה פעם אחר פעם. מאז 1988 בעקבות עתירה שהגישה האגודה לזכויות האזרח קבע בית המשפט כי יש לאפשר למשפחות לפנות לבית המשפט לפני הריסת בית עונשיות. אולם מאז, דחו השופטים כמעט את כל העתירות שהוגשו להם ולמעשה אישרו הריסות עונשיות באופן גורף. כך, בית המשפט העליון מרוקן מתוכן את הביקורת השיפוטית והופך לשותף פעיל בטקס פרוצדורלי שנועד לשוות מראית עין של מהוגנות חוקית למעשה לא מוסרי ולא חוקי. 

כל התמונות צולמו על ידי תחקירן בצלם איאד חדאד.

הריסות ביתם של בני משפחת חאמד, סילוואד
הריסות ביתם של בני משפחת עטא, דיר אבו משעל
הריסות ביתם של בני משפחת סאלח, דיר אבו משעל
הריסות ביתם של בני משפחת סאלח, דיר אבו משעל
ביתם של משפחת ענכוש שנאטם, דיר אבו משעל
ביתם של משפחת ענכוש שנאטם, דיר אבו משעל
ביתם של משפחת ענכוש שנאטם, דיר אבו משעל
ביתם של משפחת ענכוש שנאטם, דיר אבו משעל


בלוג הצילום בעיניים פקוחות של בצלם מופץ תחת רישיון ייחוס 4.0 בין־לאומי של Creative Commons. ניתן לעשות שימוש חופשי בתמונות המופיעות כאן, אך יש לציין את שם הצלם/ת ואת ארגון "בצלם" כיוצרים בכל שימוש פומבי בהן.